Spisovatel Guy Gavriel Kay

Román Tigana mě dostatečně přesvědčila, že si své místo mezi těmi nejlepšími zaslouží i Guy Gavriel Kay.

Sehnat o tomto spisovateli dostatečné množství informací je i na internetu docela slušná prácička, přesto se mi podařilo něco málo najít: Guy Gavriel Kay se narodil a vyrůstal v Kanadě. V letech 1974-75 navštívil Londýn, aby asistoval Christopheru Tolkienovi při editaci díla jeho otce. Takže i Kayovi vděčíme za podobu Tolkienových knih, tak jak je známe (zvláště Sillmarilionu). Z Anglie se vrátil zpět do Kanady, aby v Torontu vystudoval práva. Zřejmě učarován Tolkienovým světem se vrhá také do psaní. Že se v něm skrývá talent všem dokázal v roce 1984, kdy vyšla jeho první kniha. Byl jí první díl z cyklu Fionavar Tapestry. Jeho knihy z počátku devadesátých let (napr. Tigana) se už staly světoznámými a nesly si na obálkách nápis “International bestseller”. Podle mne přehnané tvrzení, ale i to o něčem to svědčí. Nezanedbatelnou část svého života strávil na cestách (Itálie, Kréta, Nový Zéland). Kay nyní žije s ženou a synkem v Torontu.

BIBLIOGRAFIE

Fionavar Tapestry
I.
II.      

III.
The Summer Tree, 1985
The Wandering Fire, 1986
The Darkest Road, 1986
TIGANA (Tigana, 1990), 1999, 250,- Kc
A Song for Arbone, 1992
The Lions of AL-Rassan, 1995
Sarantine Mosaic
I.
II.
Sailing to Sarantium, 1998
Lords of Emperors, 2000

 

Poznámka na závěr: Letos (2000) by měl vyjít v češtině jeho druhý samostatný román – A Song for Arbone. Jestli to bude stejná pecka, jako byla Tigana (a nejspíš bude), pak se Kay zařadí do desítky (ne-li rovnou pětky) mých nejoblíbenejších fantasy spisovatelů. Milerád se nechám překvapit.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď