Vznikne pokračování českého fanouškovského filmu Dračák

Asi není nikdo, kdo by nad osudem české filmové fantasy nezaplakal. Fantastický žánr (nebo dost možná obecně každý žánr) je u nás značně bitý. Proto je skvělé, když se kamery chopí někdo, kdo se může vykašlat na fungování tuzemského filmového průmyslu a vlastní nápad dotáhne do konce. Dovolím si proto malou vsuvku a poukážu na drobný amatérský snímek, který může být inspirací pro řadu následovníků.

Je pravda, že v našich luzích a hájích se celkem daří zahraniční fantasy, natáčela se tu řada známých snímků jako Letopisy Narnie, Van Helsing, Solomon Kane nebo Kletba bratří Grimmů, ale vlastní česká tvorba se odehrává spíše na poli diskuze anarchistických spolků a v odpadním koši pro padlé plány (pápá Poslední z Aporveru). Co vlastně považovat za českou fantasy? Pannu a netvora? Kytici? To jsou spíš jen takové berličky pro fanouška, který se nechce smířit s faktem, že oficiálně se u nás na filmovou fantasy kašle. Proto potěší, že aspoň v hlubších vodách amatérských či fandovských se dá občas narazit na drobný kvítek, který může být poselstvím, že zájem točit fantasy by tu byl, jen když bude za co a pro koho.

dracak 2

Nehodlám tu recenzovat první film, tak jen pár slov. Dračák spatřil světlo světa letos a o co jde, musí být už podle názvu jasné každému, kdo kdy usedl ke stolu nad pravidly u nás nejznámější RPG. Na Dračím doupěti (stejnojmenný film ze světa zámořské předlohy této hry se paradoxně také točil v Čechách) u nás vyrůstala řada fandů fantasy (a těm šťastnějším to zůstalo až do dospělosti) a snímek Dračák snadno názorně ukazuje, co se jinak odehrává pouze ve fantazii každého hráče, a k tomu lehce didakticky popisuje fungování hry. Vznikl tak celkem zajímavý filmový příběh, kombinující dění v herně, kde skupinka hráčů nad pravidly a osobními deníky vytváří vyprávěním příběh, s prostřihy do imaginárního světa hrdinů.

Jedná se o čistě amatérský snímek, který těžko snese srovnání s profesionálními kusy, a je vidět, že za jeho vznikem stojí především velké nadšení pro věc a také schopnosti duchovního otce Petra Gergona Neumanna utáhnout natáčení i v exteriérech a s větším počtem lidí. O to sympatičtější je, že se celou věc podařilo dotáhnout do zdárného konce a následný úspěch snímku (celkem úspěšně obrážel geekovské festivaly) podpořil myšlenku autorů pokračovat v krasojízdě dalším dílem.

dracak 1

Kampaň Dračák II – Nová úroveň na Startovači se v těchto dnech blíží k závěru a už teď je jasné, že se podařilo nastřádat dost na to, aby snímek mohl vzniknout, a že bude tentokrát vládnout i slušným rozpočtem (ačkoliv, jak známo, peněz není nikdy dost a čím více se vybere, tím lépe pro film). Režisér sám má na kontě ještě další drobný a zdařilý snímek Dominion v podobném duchu a je vidět, že v oblasti adaptací všemožných (papírových) her si ví rady. A pokud krom výrazně větších financí bude novýDračák obohacen i o nové nápady a poučí se z chyb předchozího dílu, pak se od něho dají očekávat zajímavé věci a třeba přitáhne i mnohem širší spektrum diváků. Přeju mu to.

Projekt můžete podpořit na Startovači. Na první Dračák se lze podívat na youtube.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zanechat odpověď