X-MEN

V Praze byla předpremiéra X-MEN a já na ni. Jestli chcete vědět, o čem X-MEN je, máte tady moji recenzi.

Někdy v blízké budoucnosti, se po celém světě začíná objevovat stále více dětí se zvláštními schopnostmi. Tito “mutanti” ovládají telekinezi, telepatii, mají obrovskou sílu nebo mohou procházet zdí…. Ale lidstvo jen těžko přijmá něco odlišného a v mutantech vidí nepřítele číslo 1. Tyto názory nejvíce propaguje senátor Kelly, který by nejradši viděl všechny mutanty ve vězení. Kvůli vyřešení tohoto celosvětového problému, je do New Yorku svoláno zasedání OSN.

V čele hodných X-MENů stojí profesor Charles Xavier, který mistrně ovládá telepatii. Ty zlé vede Magneto, který překvapivě ovládá síly magnetické. Do Xavierovy školy se dostávají dva nováčci. Wolverine, který má schopnost rychlé regenerace a z ruky může vysunout drápy. Druhým je dívka Rogue, která může na čas absorbovat životní sílu a v případě mutanta i jeho schopnosti při pohém dotyku. Ze začátku to vypadá, že Magneto chce dostat Wolverinea, ale nikdo neví proč. Až příliš pozdě Xavier a jeho grupa zjistí, že ve skutečnosti chce Rogue. Její nebezpečnou schopnost chce využít při šíleném plánu, který má z účastníků konference udělat mutanty. Jeho plán má, ale jednu celkem podstatnou chybu, o které ani sám Magneto neví.

Asi ani nemusím psát, že X-MEN byl natočen podle slavné comicsové série. To jméno musí znát prostě každý. X-MEN patří mezi letošní hity a je zcela nemožné na něj nezajít. Původně jsem čekal něco ve stylu Bladea. To znamená přesně v duchu své papírové předlohy, comicsový příběh, spousta akce a hodně opravdu dobrých triků. Ale ono to tak není. Podle propagačních materiálů má film hlubší politicko – filosofický podtext. V akční SCI-FI to zní opravdu divně, ale nemějte strach, s tím filozofováním to není zase tak horký. Přesto ve filmu opravdu něco takového je. Klade otázky, jak je těžké žít vedle něčeho co je jiné a přece tak podobné. Jak těžká je vzájemná tolerance a problémy, které odlišnost přináší. Což je celkem aktuální téma, nejen v souvislosti sdnes tak diskutovaným klonováním. Hlavně je to, ale pořádná SCI-FI – a to znamená triky. A ty jsou skutečně vynikající a nasadily pomyslnou laťku zase o něco výše. Akční část zastupuje například souboj Wolverinea (hodný) se Sabretoothem (zlý) na hlavě Sochy svobody, který je doopravdy cool. Trekkies určitě potěší Patrick Stewart v roli profesora Xaviera. Někomu by možná mohl vadit otevřenější konec, kdy většina zlých přežije a navíc se nic nedovíme o tajemné minulosti Wolverinea. Mně to, ale vůbec nevadilo a alespoň je zaděláno na dvojku. Co říci závěrem? Celkem dobrý příběh, super triky, slušná akce a hlubší politicko – filosofický podtext :-). To tvoří celkem solidní základ filmu, který byste měli vidět.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

 1. JPP
  Z dobre informovaneho zdroja ( JPP ) som pocul, ze je to blbost.

 2. Re: JPP
  mne s X-men libil, ale nikomu neberu jeho nazor, ze je to blbost. Ale i jinde napr. v Cineme nebo Kinifilovi tenhle film chválili. Takze se asi vic lidem libil nez nelibil

 3. Nadpis
  Z dobrého zdroje (kina) vím, že to blbost není.

 4. Podle mě je to nejlépší filmově zpracovaný comix,jaký kdy byl natočen.Prozatím.

 5. Docela se mi líbil. Akorat jsem nepochopil některé překlady jme, které byly zbytečné. Z čeho jsem nechapal a za co bych překladatelum snížil plat o 50% je to, že když unesou senátora Kelly Magneto osloví jednoho mutanta Toad, ale v průběhu filmu tomu samému mutantovi všichni řikají Ropušák!!! Jinak mě dostali některé scény jako již zmiňovaný souboj na Soše svobody nebo Wolwerinův průchod detektorem kovů.

Zanechat odpověď