Zveme na FPcon podruhé + kompletní program

Podruhé, tentokrát lehce netradičně, ale opět srdečně, vás zveme na Fantasy Planet con, setkání s redaktory a čtenáři našeho webu, které se uskuteční odpoledne 18. 3. 2011 v pobočce Městské knihovně Praha na Smíchově. Samozřejmě na něm nebudou chybět Pavla Lžičařová a Boris Hokr, dvě vůdčí osobnosti FP, které se rozhodly vzájemně vyzpovídat. Stíhá Boris vedle čtení a psaní vůbec spát? A proč už Pavla skoro vůbec nerecenzuje? Naťukneme i tajemstvím zahalené Sauronovo péro. Plus kompletní program!

FPcon - plakát

Pavla: Během krátké doby jsi ve fantastických médiích dobyl, co se dalo, a tak je první otázka nasnadě – jak to, společně s dalšími nezbytnými činnostmi, prosím tě zvládáš? Co tomu padá za oběť?

Boris: Tak prrr, já jsem nic nedobyl! Všichni za mnou hezky přišli sami. Především proto, že jsem mladý, krásný, vtipný a nad to – jsem prodejná mrcha, takže jsem svolný ke všemu. Chcete rychle recenzi? Máte ji mít. PR? Ok. Článek? Zítra platíte oběd, a když přihodíte i dezert, bude pod skleničkou se zmrzlinou deset tisíc znaků. Boris, Vytloukač klínů.

No fakt, žádný aktivní dobývání se nekonalo. Normální šeptanda, omrknutí toho, co jsem psal na FP a konkrétní nabídky. A pak aktivní připomínání se, na(pod)bízení vlastních projektů a samospád. Je zajímavý, že když se někam teď snažím dostat slušně a oficiálně, neobtěžuje se nikdo ani mě poslat do… tam, kde záda ztrácejí své slušné jméno. Ty máš jiný zkušenosti?

A abych dokončil odpověď: snažím se, aby nepadalo nic, jen já. Obojí se zatím docela daří. Ale myslím, že třeba zítra bych mohl jít i spát.

Jasně že ne – jako ve všem tu funguje princip laviny: něčím ji spustíš a už se to valí. Jen je důležité se jí nenechat rozemlít, drapnout ty správné příležitosti a hlavně si tu jízdu užít. 🙂 Fantastika je malý rybníček, každý se tu zná s každým, a šéfové velkých projektů samozřejmě spíš osloví někoho, za kým je už nějaká práce vidět, než úplného nováčka. Takže vážení čtenáři, pokud chcete spustit lavinu podobným způsobem jako Boris, přidejte se k našemu redakčnímu týmu – jak vidíte, výsledky jsou zaručeny. 🙂

Realizoval ses jako publicista i dřív, než ses s vervou vrhl na fantastiku?

Fuj, nerealizoval. Já jsem se odreagovával. Takže jsem něco psal – když vyhledáte na starém Splatu články podepsané Nihil, dostanete docela slušnou představu – minimum analýzy, maximum poznámek o zoofilii, střílení Němců a interní vtípky pro pět šest zasvěcených. V podstatě v tom pokračuju, jen jsem ubral ty Němce (protože jsem poznal Tomáše Němce) a pokusil se dokázat, že přemýšlím. Nedělám si ambice, že budu citován či považován za autoritu – i když to samozřejmě potěší.

O seberealizaci mi povídej spíš ty. Šéfredaktorka, vůdčí postava toho, co nazývám se vší skromností Druhou generací Fantasy Planet… Jaký to je? Nemrzí tě třeba někdy, že nemáš víc času na psaní jako my řadoví? Netoužíš nás někdy postavit před zeď, že nemusíme skoro nic řešit?

Spíš se bojím, abyste mě před tu zeď jednou nepostavili vy za ty lapsy, které občas spáchám. 🙂 Ale je pravda, že mě mrzí, že už nemám na vlastní psaní víc času a energie. Minulý rok to bylo ještě v pohodě, ale teď jsem posledním ročníkem škody a psaním absolventské práce natolik tvůrčně vyždímaná, že už na ty recenze fakt nezbývá síla. Ale doufám, že za několik měsíců bude klidněji, a pak se do recenzování zase vrhnu – moc mě baví a chci se v něm zlepšovat, což ovšem bez praxe nejde. Práce pro FP je ale úžasná a přinesla mi už tolik skvělých věcí, že tyto drobné nevýhody není vůbec třeba řešit. A nekecej – vy mi pomáháte, vždyť tvoříte to, na čem FP stojí – obsah. 🙂 Já jsem jen kapitán v pozadí, který to všechno kormidluje, občas chytí vítr do plachet, občas uvázne na mělčině, ale zatím ještě nenajel na útesy. S pomocí vás a čtenářů se mi to snad nikdy nestane.

Na FP jsi před několika měsíci povýšil na zástupce šéfredaktora. Jak si tuto funkci užíváš? Netrápí tě šéfredaktorka moc?

Povýšil. To je pravda, dosvědčil jsem tak, že s funkcí přichází odpovědnost, proto by ti, kdo ji mají, neměli nic dělat, aby nic nezkazili. Tak se tím řídím a skoro nepíšu… Jen doufám, že si toho nevšimne šéfredaktorka, ale kdyžtak mám přichystanou výmluvu.

To by mě zajímalo, jakou…

No, mnohem víc trousím před PR manažerama a nejrůznějšíma lidma poznámky typu: My na FP, Náš projekt na FP počítá s vaší účastí, FP se může stát skvělou součástí vašeho života, portfolia a nočních můr. Pokud mi tedy čas nedovolí, abych se pořádně vrhnul na články našich redaktorů či sám psal, aspoň se snažím fungovat jako vývěsní štít a propagovat FP jako svého druhu mojí Alma Mater.

V tom případě odpuštěno. 🙂 Mimochodem, 18. 3. 2011 se v Praze v knihovně na Smíchově koná FPcon – setkání s redaktory a čtenáři našeho webu. Společně se mnou a Leošem Kyšou tam budeš mít přednášku o recenzentských pastích, které číhají na každého nováčka. Na jaké rady se můžou návštěvníci těšit?

Nevím, jestli se mohou těšit. Pan Kyša je brutální člověk a já jsem bohužel slíbil Martinovi Šustovi, že budu komentovat druhý ročník Soutěže recenzentů, takže asi budu vůči všem recenzentům negativně naladěný. Budeš to muset zachránit. Ale lidi, kteří se o fantastickou publicistiku zajímají, se vlastně mohou těšit na jednu věc: slavnostní odhalení Sauronova péra. Jelikož pan Kyša přislíbil, že bude dva dny předem meditovat, bude to velký.

Na Sauronovo péro se, milí čtenáři, fakt těšte, protože to opravdu bude stát za to. 🙂 Ty ovšem připravuješ na con ještě jednu přednášku – se Štěpánem Kopřivou a Vojtou Rabyniukem budete povídat na téma filmové adaptace komiksů…

Vidíš, a tady tě musím opravit. My si se Štěpánem chceme povídat především sami o sobě a o Williem E. Kojotovi. Ty řečičky o adaptacích, to byly jen mimikry. Ale jestli chceš, tak něco proberem, ale určitě ne v té rovině, že budeme říkat adaptace A dobrá být, adaptace B špatná být. Štěpán je scenárista, komiksový i filmový, takže chceme jít trochu po přiblížení toho, jak by to mohlo fungovat. A samozřejmě, jak chytit Ptáka uličníka.

Ale ty sis pro nás něco připravila taky, ne?

Samozřejmě nesmím zůstat pozadu, a tak mě bude na FPconu všude plno. Kromě rýpání do tvých a Leošových rad pro recenzenty připravím pro všechny návštěvníky sladké překvapení, i když to nevím, jestli bych měla přiznávat, aby se pak všichni kvůli obavě z otravy neodhlásili. 🙂 Ráda také zodpovím veškeré dotazy návštěvníků, pokud zbude čas, představím některé naše speciální projekty (Vidíme jen výjevy, VIP Cesty k fantastice…), a kdo už nakoukl do březnové Pevnosti, ví, že Míla Linc tam přislíbil ještě něco. Ovšem to je zatím bez záruky.

A kdybys měl čtenáře pozvat na FPcon jednou větou, jaká by to byla?

Pan Kyša zná vaši adresu a dva dny předem bude meditovat, rozumíme si?

Já jen dodám – přijďte pobejt. Bude to fajn!

Program:

15.00–15.45: Štěpán Kopřiva, Vojtěch Rabyniuk, Boris Hokr: Komiks a film

Jak se liší práce na scénáři k filmu a kmiksu, oč by se měli tvůrci snažit? Kde se to povedlo? Méně, více, nejlépe? Štěpán Kopřiva nám to poví… a když nepoví, tak pobaví!

15.50–16.25: Šimon Šedivák: Tam v Arcádii, já…

Nahlédněte do zákulisí tvorby literárního seriálu Et in Arcadia Ego Šimona Šediváka. Je Atlantida pouhou fikcí? Odkud autor čerpal své informace? A uvidíme Eridia ještě? Šimon Šedivák se rozpovídá nejen o samotném seriálu, ale také o nadcházejících projektech a technikách, které byly použity pro tvorbu doprovodních upoutávek.

16.30–17.15: Kyša, Lžíča, Hokrísek: Publicistický píseček

Kterak správně recenzovati, kyblíčky ošklivé knihy kydliti a na sprosté autory kyš kyš dělati. Tedy: trocha zamyšlení od toho, kdo to dělá, kdo to řídí a kdo to dělá, řídí i pořádně vidí…

17.20–17.50: Laeg Mortemir: Koncert písní z larpů

Elfí bard Laeg Mortemir – fantasy písně na kytaru a akordeon.

17.55–18.40: Veronika Salášková, Františka Vrbenská: Historická fantasy

Povídání spisovatelky Františky Vrbenské a redaktorky Fantasy Planet Veroniky Saláškové o historické fantasy, rozdílech mezi knihou a realitou, zdrojích inspirace pro její autory a podobně.

18.40–19.00: Vyhlášení Sauronova péra, vyhodnocení soutěže, a dlouhý potlesk 🙂

+: malý dárek pro každého návštěvníka, večerní posezení v příjemném prostředí Cafe Restaurantu YC Cere (cca tři zastávky tramvají od Smíchova), na které jste všichni srdečně zváni!

Akci bude moderovat Lukáš Vaníček.

Čas: pátek 18. 3. 2011, 15.00–19.00
Místo: pobočka Smíchov Městské knihovny Praha (Nám. 14. října 15, Praha 5)
Vstup: zdarma
S sebou: dobrou náladu a spoustu dotazů na redakci 🙂

Časy jednotlivých přednášek budou zveřejněny v další pozvánce, která vyjde na FP v průběhu března. Pokud jste na Facebooku, FPcon najdete na http://www.facebook.com/!/event.php?e­id=109403279137902. Účast přislíbily i mnohé osobnosti, například šéfredaktor Pevnosti Tomáš Němec, spisovatelé Jiří W. Procházka, Martin D. Antonín, Jan Kovanic či Otomar Dvořák, a samozřejmě spousta našich redaktorů – Josef Horký, Vendula Brunhoferová, Jan Borůvka a možná se objeví i Jan Michálek, Martin Kužel a další…

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

3 komentáře

  1. to mě mrzí
    Po přečtení programu mě mrzí dvojnásob, že v té době budu v nemocnici. Ach jo.

  2. Jestli tohle je kompletní program
    tak ten s časy začátků bude “speciální rozšířený”? No, aspoň v něm třeba opravíte “přislíbili i mnohé osobnosti”. (A “zoofolie” je interní vtípek, na který mé zasvěcení nestačí?)

  3. Jasně, v průběhu března vyjde program i s přesnými časy. A přislíbily už je opraveno. 🙂 Zoofolie je prostě překlep, i když uznávám, že opravdu zajímavý. 🙂

Zanechat odpověď