PREDESTINATION: nenápadná retro časovka

Každý je k něčemu předurčený. Karel přebírat Slavíky, Milošek hanbit svůj národ, Jirka Pavlovský dělat komiksovou osvětu a Ethan Hawke zase motat se v čase a pátrat po nebezpečném atentátníkovi. Novinka bratří Spierogových PREDESTINATION vás provede po časových smyčkách ve stylově se tvářícím retro scifi z Ameriky 60. let.

O téma cestování v čase se alespoň jednou otřel každý spisovatel, který něco ve světě science fiction znamená. Nesmí proto chybět ani v portfoliu Roberta A. Heinleina. Jeho knihy se staly, už několikrát předmětem filmařského zájmu. Tentokrát si filmaři vypůjčili jeho povídku Všechny tvé stíny a přetavili ji na filmový pás. Trailer k filmu vzbuzoval chvění a mrazení a lákal na pořádnou scifi pecku, která se bude hemžit akcí a časovými paradoxy. Po zhlédnutí zůstaly sice jen ty paradoxy, ale také docela dost dobrý filmový zážitek.

prede 1

Film mají na svědomí australští bratři Michael a Peter Spierigovi, kteří se po celkem kladně přijatých filmech Nemrtví a Svítání, snaží stát kultovní tvůrčí dvojicí béčkové scény. Tentokrát prohledali svoji knihovnu a našli Roberta A. Heinleina a jeho časovou povídku. Do hlavní role své novinky obsadili Ethana Hawka, který patří mezi béčkovou hereckou elitu. Poslední dobrým scífkem, kde jsme ho mohli potkat, byla Gattaca. Ethan se jinak potloukal po víceméně nevýrazných filmech a sem tam bliknul v nějaké áčkové záležitosti.

Dále bratři Spierigovi zatáhli do časových vírů Noaha Taylora, který se ukázal v Burtonově Karlíkovi a továrně na čokoládu a nebo třeba ve Vanilkovém nebi vedle Toma Cruise. Hlavní dívčí postavu představuje australanka Sarah Snook. Málo známá, ale úžasně charismatická herečka, která je velmi podobná Jodie Foster. Zvláště v těch brýlích je k sežrání. V žánru na sebe trochu upozornila v post apokalyptickém These Final Hours. Tady dostala velký prostor a strhává na sebe pozornost po celou dobu filmu.

prede 2

Hlavní postavou je agent bezejmenné Agentury, který cestuje v čase a snaží se polapit teroristu, který zmasakroval půlku města s pomocí nastražených výbušnin. Trailer k filmu sliboval poutavou akční retro jízdu a bohužel jak je poslední dobou smutným zvykem všech upoutávek, ukázal nejen většinu akčních scén, ale také naprosto klamavě láká na něco, co ten film rozhodně není. Nečekejte akční jízdu plnou výbuchů, promyšlených soubojů a soustavné dobíjení zásobníků do věčně prázdných zbraní. PREDESTINATION je spíše komorní záležitostí, která si pomalu buduje atmosféru a zaměřuje se hlavně na postavy a jejich časové trable. První polovina odehrávající se v baru je vlastně pouhá konverzačka. Představuje nám ne zrovna veselý život hlavní hrdinky a skrze sázku o láhev bourbonu se pomalu dostáváme k jádru pudla. De facto, nic se stále neděje, takových příběhů o podivných holčičkách s určitými schopnostmi známe mnoho. A přece pomalu začínáte tušit, že tady něco smrdí.

predestination-1

Pokud překonáte první půl hodinu, která je mimochodem vynikající, začnou se konečně věci časově parodoxovat a zamotávat. Hrdinové se pohybují časovými rovinami a rozmotávají identitu Atentátníka a zároveň se snaží přijít na to, proč ta holka měla v životě takovou smůlu a jestli to není nějak všechno trochu jinak. Nebudeme si lhát, s těmi časovými posuny a přesuny to není tak zamotané, jako se to povedlo Terry Gillianovy asi v nejlepší časovce v dějinách filmu 12 Opic. Nicméně občas si budete lámat hlavu, jak to tedy vlastně je, bylo, nebo teprve bude. I závěr filmu skýtá určité překvapení. Dokonce na druhou. Vnímavější jedinci to sice tak nějak tuší asi od tří čtvrtin filmu, ale stejně je to příjemné překvápko.

Film rozhodně není špičkou žánru, ale každý pokus o časové scifi, u kterého se musí trochu myslet, je dobrý. Šlo to asi promyslet lépe. Nicméně bratři Spierigovi jsou velmi talentování tvůrci a nakonec si vše sedne a uzavře. Divák pochopí, jak to bylo a všichni jsou spokojeni. Speirogové si dál budou točit svá béčka s nádechem áčkových produkcí. To je jejich PREDESTINATION. Dobrá kamera, barevné filtry, příjemná hudba, solidní výkony herců a nakonec i ta storka se zajímavým časovým paradoxem je v pořádku. Hnidopichové najdou milion vědeckých vysvětlení, že je to vlastně celé blbost, fyzikové si budou ťukat na čelo, ale fandové poctivých minimalistických scifáren v retro hávu budou nadšeni.

70 %
Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

5 komentářů

  1. Solidní časovka, na kterou má určitě smysl se podívat. Osobně si myslím, že ne tak dobrá jako Los cronocrimenes (http://www.csfd.cz/film/241331-uvezneni-v-case/), ale má to nápad, slušné herce a i když možná pointu odhalíte dřív než by bylo záhodno, zas tak moc to nevadí a film budete stejně chtít dokoukat.

  2. Me se to teda moc libilo, konecne sci-fi, u ktere se musi aspon trochu premyslet 😉

  3. Ethan nezklame
    Luxusní film, dle mě je mnohem složitější a paradoxnější než 12 opic. Dle mě nejlepší film svého žánru. Musel jsem ho vidět už asi 6x, aby mi došlo úplně všechno… Jen mi tam ještě stále nedochází jedna věc… Luxus.

Zveřejnit odpověď