TOP10: Nejlepší filmoví Satani

Někdo rád holky, jinej vdolky, a někdo zase démony, ty největší záporáky všehomíra. A protože kinematografie stvůry z podsvětí nadužívá stále moc ráda (velice brzy v Chraň nás od zlého), sestavili jsme pro vás drobný orientační žebříček těch nejlepších pekelných bossů.

1. AL PACINO

Film: Ďáblův advokát (1997)

Režie: Taylor Hackford

Profil postavy: John Milton je ryzí machiavelista a manipulátor, navrch ješita, který jde drze za svým cílem – ovládnutí světa. Díky jeho kolosálnímu šarmu není tento cíl nedosažitelný.

Nejlepší scéna: Závěrečný přibližně dvouminutový monolog, v němž v rytmu satanského tanga podryje božskou autoritu víc než Charles Darwin svou evoluční teorií, načež lakonicky přihodí: „Já lidem fandím. Jsem možná poslední humanista.“ A ješitnost je jeho nejmilejší hřích!

2. JACK NICHOLSON

Film: Čarodějky z Eastwicku (1987)

Režie: George Miller

Profil postavy: Požitkářský bonviván Daryl Van Horn s mimořádnou slabostí pro dobré jídlo, skvělé víno a krásné ženy netouží po ničem jiném než si rozpustile užívat všech těch laskomin, jimiž svět oplývá.

Nejlepší scéna: Moment, kdy se jeho tři konkubíny rozhodnou svého milence potrápit pomocí voodoo panenky. To jej přivede do kostela – přímo během mše – kde začne, kromě proudového zvracení, kázat po svém.* „Jsou ženský Jeho omyl? Nebo nám to udělal naschvál?“*

3. PETER STORMARE

Film: Constantine (2005)

Režie: Francis Lawrence

Profil postavy: Taťka Lucifer, nebo též prostě „Lu“, má zálibu v bílých oblecích, infantilních gestech a nemytých nohách, ale s androgynním Gabrielem a svým nezdárným synátorem vymete, aniž musí hnout prstem. Krom toho, že je tvrdý dříč a zasloužil by si dovču, je na ďábla až překvapivě fér. Dokud mu neukážete fakáče.

Nejlepší scéna: V podstatě po celou dobu, co je na plátně, protože ostatním nenechá vůbec nic. Ale zejména léčba rakoviny na počkání.

4. KAREL HEŘMÁNEK

Film: S čerty nejsou žerty (1984)

Režie: Hynek Bočan

Profil postavy: Jediný český zástupce v žebříčku a rovněž patrně jediný kudrnáč se slušivým rudým pláštíkem a bičem, který skutečně dělá „blebleble“. Mezi jeho záliby patří zakazování konzumace alkoholu na pracovišti a přijatelná šikana podřízených. Ví také, co se patří, a pro zhůvěřilé dcery degenerovaných knížat s chutí chodí sám.

Nejlepší scéna: Zhmotnění se v oblaku kouře (z něhož se rozkašle) a dobře mířená facka, kde čáry na vypitého Janka nezaberou.

5. ROBERT DE NIRO

Film: Angel Heart (1987)

Režie: Alan Parker

Profil postavy: Na první pohled zádumčivý mafián, který se zamiloval do okultních věd, a proto nosí prsten s pentagramem a nehty si brousí do špičky. Jméno Louis Cyphre? Tím nás neoblafne.

Nejlepší scéna: Snídaně. Při ní hlavního hrdinu Harryho Angela přemlouvá, aby pro něj pracoval, přičemž se urputně věnuje vejcím natvrdo.* „Víte, že mnohá náboženství mají vejce za symbol pro duši?“* ptá se a nakousne jedno s pohledem, při němž si Freddy Krueger pouští do kalhot.

6. PROSTĚ SATAN

Seriál: Městečko South Park (od 1997)

Režie: Matt Stone a Trey Parker

Profil postavy: Šampion v těžké váze, co se nechal zbouchat od Ježíše, aby shrábnul prachy bookmakerů, chodí zásadně v boxerkách a má milostné problémy, protože se neustále potácí v nejistotě mezi hodným milencem Chrisem a manipulativním Saddámem Husajnem. Přivítá vás v pekle ďábelským proslovem. Pokud tedy nejste mormon, protože ti měli pravdu. A jestli vám to přijde na palici, ještě jste neviděli Boha.

Nejlepší scéna: Když zpívá na balkoně nebo na rogalu.

7. ROSALINDA CELENTANOVÁ

Film: Umučení Krista (2004)

Režie: Mel Gibson

Profil postavy: Pseudohebrejsky mluvící Satanka (čehož si ale původně všiml málokdo), s vizáží jako po chemoterapii, která dovede pěkně hystericky ječet, když se jí něco nevyvede. Třeba když syn Boží odmítne zradit papínka a nechá se dobrovolně umučit za hříchy lidstva ve filmu onanisty Gibsona.

Nejlepší scéna: Svádění v zahradě Getsemanské, kde se nebojí nasadit nejstarší kalibr první půlky Bible.

8. GABRIEL BYRNE

Film: Konec světa (1999)

Režie: Peter Hyams

Profil postavy: Charismatický štramák, který na konci tisíciletí netouží po ničem jiném než oplodnit vyvolenou dívku a zplodit antikrista, dělá i z podprůměrného filmu koukatelnou podívanou.

Nejlepší scéna: Hned první počínání po ovládnutí lidského těla? Odchod z restaurace, zahrnující políbení s rukou šmátralkou ve výstřihu nejkrásnější zdejší ženy, umlčení jejího partnera pohledem a následné vykročení na čerstvý vzduch – s explodujícím podnikem za zády.

9. ELIZABETH HURLEYOVÁ

Film: Smlouva s ďáblem (2000)

Režie: Harold Ramis

Profil postavy: Nejvíc sexy Satan všech dob je zároveň cynickou a vypočítavou mrchou, jež přesně v duchu příběhů a pohádek na téma*„splním ti tolik přání“* dostává svým závazkům způsobem, který nebožákovi v jejích spárech nijak nepřilepší – hledání skulinek ve formulacích těchto přání je její hobby. Zvažovali jsme i kolegu Petera Cooka z původní verze filmu, jež u nás vyšla pod názvem Okouzlený, ale Elizabeth je nakonec jediný Ďábel, za kterým bychom šli klidně i do pekla.

Nejlepší scéna: Všechny, v nichž se objeví. Nejlépe s výstřihem. Taneček, učitelka v mini, radící dětem, ať koukají na televizi a mastí videohry. Vyberte si.

10. TIM CURRY

Film: Legenda (1985)

Režie: Ridley Scott

Profil postavy: Tentokrát si Satana s obyčejným člověkem nespletete, poněvadž vypadá přesně tak, jak jste si ho vždycky představovali. Tima Curryho sice za dokonalou maskou není poznat, avšak jeho krve jednorožců chtivý, arogantní, cynický, hloubavý a místy i romantický démon trpící příleži­tostnými výbuchy vzteku do tohoto žebříčku rozhodně patří.

Nejlepší scéna: Jeden z posledních dialogů s princeznou: „Sny jsou moje specialita. Skrze sny ovládám lidstvo.“

Text původně vyšel v Pevnosti č.3/2014

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

3 komentářů

  1. Palec nahoru za Karla Heřmánka. Je to jediný Lucifer v české pohádce, který je vtipný, ale ne směšný.

  2. Ja bych jeste nominoval Vladimira Raze (Hratky s certem). Sice tam nebyl tim nejvyssim pekelnikem, ale to jen ukazuje, ze i v pekle muze mit velice schopny pracovnik blbeho sefa. Kdyby tomu sefoval on, nechci videt ty konce. Raz byl mrazivy svym chladne logickym pristupem, jednou z mala vaznych postav ve vesele pohadce.

  3. 🙂 Jsem ráda, že ve výběru vidím Angel Heart. De Niro tam předvedl fakt něco děsivého, dobrý film na vytvoření kvalitních nočních můr.

Zveřejnit odpověď