Se kterou tohle léto?

Existují dva typy lidí. Ti první mají letní dovolenou zpravidla naplánovanou už koncem února. Pravda, ti pracující většinou kvůli tomu, že si chtějí u šéfů pojistit, že je v tom určitém termínu skutečně pustí ze zaměstnání, aby mohli odjet na ten vysněný poznávací zájezd do Turecka, Maroka nebo třeba Švédska.

Knihy - ilustrační

Se kterou knihou strávit tohle léto? Zdroj: sxc.hu

Ani někteří studenti a školou povinní to nemají jinak, protože musí do těch strašně krátkých dvou měsíců narvat jeden dva tábory, brigádu, pár cyklovýletů a nějakou tu vodu, Festival fantazie a případně batůžkaření po světě.

Takoví lidé mají letní kalendář zpravidla rozplánovaný už v zimě na dny a hodiny a ví, že 3. srpna ve 12:35 budou přesně na tomhle místě, s tamtou partou lidí a budou dělat onohle. Často už dokonce i předem vědí, kterou knihu budou tou dobou číst – tedy za předpokladu, že jim ji ten zpropadený kamarád vrátí, anebo že ji ten ještě zpropadenější nakladatel konečně vydá. Zoufalci pak už tu osmisetstránkovou knihu dokonce mají i doma, protože se k ní dva roky nemůžou dostat, a doufají, že tohle, TOHLE!, léto už to konečně vyjde.

Druhý typ lidí to má přirozeně jednodušší. Anebo složitější – to záleží, jak se to vezme. Zpravidla ani teď, koncem června, ještě neví, jestli budou příští týden makat deset hodin denně za minimální mzdu nebo jestli budou zlézat Pyreneje či prostě ležet na prosluněné louce v ruce s knihou, která jim zrovna padne pod ruku. A taky jim to vyhovuje.

Já jsem samozřejmě ten první typ, i když letos jsem tak trochu nečekaně všechno prováhal a dávám svoje léto i seznam kousků, které „letos prostě musím přečíst“, až teď. A co vy? Už víte, se kterými knihami strávíte léto?

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

11 komentářů

 1. leto
  Tak u mňa to vyzerá na Sandersonovho Vyjednávača a Mievillove Nádraží Perdido. Už dlho mi ležia na poličke a nie a nie sa k nim dostať, tak snáď teraz.


 2. Meh, tak já se ležérně snažím najít práci a čtu, co jsem nestihl přečíst za minulé roky. Doporučuji Natsuo Kirino, je to velmi zajímavá spisovatelka. Minimálně Grotesque bylo zajímavé čtení 🙂

 3. Jméno růže v novém vydání od Arga. Na to se těším asi nejvíc. Potom se uvidí. Třeba ještě něco zásadního vyjde 🙂

 4. Klenoty ceske fantasy a nove Kladivo na carodeje plus dosud nedoctene dva dily Kola casu…

 5. Dočítám Kingův román Mr. Mercedes, pak se chystám na Weberův Stín svobody. Léto bude dlouhé, pár dalších lahůdek na mě určitě ještě čeká…

 6. Tak bude záležet na náladě. V poslední době jsem měl tak napilno, že jsem se zmohl akorát na komixy a naivní retro 90. let od Vaška Semeráda a Pepíka Pecinovského. 🙂 Ale vidím to na dočtení série pán ledové zahrady, nějaké ty zimní spaceoperky od Brokilonu a nedávná smršť v Levných knihách mě taky docela zazásobila. 🙂

 7. Tak ja to vídím na Kantos Hyperion, Orbus a Hraniční válka; space opera rulez; ak vyjde čas možno dočítam Kingovu Temnú vežu – čaroděj a sklo, nejako som v tejto minulý rok zasekol.

 8. Táhnu to s Kriptonomikonem. Říkalo se o ní, že je to kniha lepší než Diamantový věk a Sníh, ale abych pravdu řekl, tak tento názor nesdílím. Je to spíš sňatek z rozumu. Nemá to zdaleka takový spád, nebo aspoň většinou. No a může to také být tím, že to není scifi, ale nemůžu se ubránit dojmu, že je tam spousta písmenek nadbytečných.

 9. Mimochodem, copak to dělá ten pajdulák na tom ilustračním obrázku s tou pravačkou? 🙂

 10. Dočten Weber i nový Sapkowski (v originále), teď jsem se pustil do Rothfusse. A léto je pořád ještě dlouhé 🙂

Zveřejnit odpověď