Zavřete oči, odcházím! I s vaším majetkem.

Rčení „Kdo ohlídá hlídače?“ jistě znáte. Kniha Podfuk Janet Evanovich a Lee Goldberga se však nese v duchu hesla „Kdo okrade zloděje?“ Nevěřte ničemu, co vidíte, protože VŠECHNO může být jen dobře nastražená past, která vás v momentě, kdy sklapne, odřízne od bankovních účtů i veškerého dalšího majetku.

PodfukJako pes a kočka

Celý příběh Podfuku táhnou dvě hlavní postavy: Nick Fox a Kate O‘Hareová. Jen těžko byste hledali nesourodější pár. Nick je dobře vypadající muž s floutkovským vystupováním, oslnivým úsměvem a reprezentativním vzhledem vzbuzujícím důvěru na první pohled, což ho předurčuje k tomu stát se politikem nebo podfukářem. Jak tušíte, vybral si jako zdroj obživy druhou možnost, a patří ve své branži k nejúspěšnějším. Protipólem tomuto hezounkovi je Kate. Jakožto agentka FBI se udržuje ve formě, a rozhodně také nevypadá špatně, ačkoliv se snaží svoji ženskost všemožně maskovat. Drobná kráska kráčí v Nickových stopách s jediným cílem: vrhnout se na něj, spoutat ho a zavřít, až mu vybledne opálení. Také byste toužili po tom samém, kdyby vám někdo proklouzl doslova mezi prsty a ještě přitom stihl sníst všechnu čokoládu.

Ironií osudu se tito dva „protihráči“ ocitnou v jednom týmu. Kate má být velitelem, Nick (v současnosti trestanec na útěku) mozkem. Úkol zní: najít bankéře, který vytuneloval, na co sáhl, a získat ukradené peníze zpátky; to, že nikdo neví, kde se již několik let úspěšně ukrývá, je jen jedna z dalších drobných nepříjemností. Pravda, vše trochu kazí atmosféra vzájemné nedůvěry a nevraživosti, ale takové už pracovní vztahy často bývají.

Nemyslete, bavte se!

Základem knihy je velmi nesourodý tým, který pod vedením zkušeného autorského dua opravdu baví. Mezi postavami to jiskří, slovní přestřelky a špičkování jsou na každé druhé stránce. Vše zvýrazňuje fakt, že obě postavy se navzájem fyzicky přitahují, ale než aby to tomu druhému byť jen naznačily, to by si radši ukously ruku.

I celá mise je neskutečně zábavná a ztřeštěná. Je třeba dát dohromady lidi, kterým je možné věřit, ale zároveň budou splňovat velmi specifická kritéria. A tak v přípravě podfuku jede nejlepší „oldschoolový“ výrobce filmových triků, nebo třeba dáma s talentem řídit cokoliv i bez řidičského průkazu. Přidejme k tomu pár záporáků, kteří se díky téhle vykutálené partě octnou v říši divů dirigované zpoza kulis Nickem, a vznikne esence krystalické zábavy plná drobných pousmání a ironie.

Postavy se opravdu vydařily, a i když jednají mnohdy předvídatelně a drží se své role zuby nehty (ve filmu bychom řekli, že přehrávají), bez vážnějších problémů celou knihu „utáhnou“.

Zkušený a zkušenější

Z celé knihy jasně čiší jediný autorský záměr: nezdržovat čtenáře omáčkou okolo, ale jít rovnou na věc. Svižně, nekomplikovaně, ale především zábavně a čtivě. Autorský tandem patří v tomto oboru k nejpovolanějším. Lee Goldberg je známým seriálovým scénáristou, a na své pažbě má těžkotonážní zářezy jako Můj přítel Monk nebo Diagnóza: Vražda. Janet Evanovich je oproti tomu renomovanou spisovatelkou, jejíž drobnou úchylkou je trestat vzpupné zlosyny tím, že je porazí autobusem. Výsledkem je kniha, která kombinuje čtivý příběh se spoustou více či méně originálních nápadů. O úspěchu této spolupráce svědčí i fakt, že v originále série o Nickovi a Kate čítá v současnosti již pět knih.

Pokud chcete lehký příběh s detektivně-thrillerovým nádechem plný zábavy, který má hlavu, patu a prim v něm hrají dobře napsané postavy, pak sáhněte po Podfuku. A my, kteří již máme přečteno, jdeme netrpělivě vyhlížet další díl(y) série.

Janet Evanovich a Lee Goldberg: Podfuk
Vydal: Mystery Press, 2016
Překlad: Alžběta Lexová
Obálka: Jan Matoška
Počet stran: 256
Cena: 279 Kč

Hodnocení: 80 %

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď