Dcera impéria: I ženy umí hrát tvrdě

Trhlinové války Raymonda E. Feista se právem řadí mezi klasiku žánru fantasy. A pokud patříte mezi milovníky čistokrevné fantasy žánru meč a magie, pak vaše uši potěší i Sága o impériu, která se díky autorské spolupráci R. E. Feista s Janny Wurts veze na podobné vlně. Audiozpracování prvního dílu s názvem Dcera impéria mají na svědomí opět pánové ze Čti mi! a tentokrát se podíváme za trhlinu do říše Tsuranů – byť trochu netradičně.

Jak již bylo řečeno – Sága o impérium navazuje na původní Trhlinové války. Jejich znalosti bych při poslechu Dcery impéria doporučil (a navíc jsou prostě skvělé!), protože už v nich nás Raymond E. Fiest zasvětil do tajů fungování tsuranské říše, byť spíše z pohledu „vyšší společnosti“. Tentokrát si Feist přizval na pomoc Janny Wurts, talentovanou spisovatelku a také malířku, a na výsledku je to citelně znát.

Co zmůže křehká dívka?

Ženský element je pro celý příběh podstatný. Na rozdíl od Trhlinových válek je totiž upřena pozornost na ženskou hlavní hrdinku – Maru z Acoma. Ta se po smrti otce i bratra stává dědičkou celého rodu. Jenže ve tsuranském patriarchálním zřízení má Mara jen minimum šancí jak rodu skutečně vládnout, a tak jí nezbyde než vybrat si muže, který bude skutečným vládcem. To byste nevěřili co to dá práce, vymýšlení a intrikaření… Protože Mara se vlády nechce vzdát, a tak potřebuje někoho dostatečně hloupého, tvárného a ovladatelného, ale zároveň vlivného.

Příběhem vás bude provázet hlas Libora Böhma. Protože není Dcera impéria žádný krvák, sedne narátorův jemnější hlas typu příběhu ideálně. Potěší i klidný přednes pouze s mírným hraním, takže vše vyznívá velice přirozeně a příjemně.

Poklonu musíme složit hudebním předělům – působí dramaticky, zaujmou a mají jiskru.

Ale zpět k příběhu. Oproti Trhlinovým válkám je o dost jiný. Tam, kde se začínalo magií a dětskými boji (které později přerostly v epické bitvy) je nyní jen jedna utrápená mladá žena a hrstka jejích nejvěrnějších služebníků. A přesně v tom spočívá kouzlo téhle audioknihy: dovedete si představit křehkou ženu kterak vezme meč a jde si to na férovku rozdat se svými nepřáteli? Ne, Mara musí použít zcela jiné zbraně: chytrost, vytrvalost, lstivost, svoji ženskost. Jenže ani to nemusí stačit v krutém světě mužské nadvlády.

Tomu uvěříte!

První silnou stránkou téhle audioknihy je dokonale propracovaný svět. Nezapře se inspirace starověkým Japonskem, zejména díky silnému tématu otázky cti a sebevraždě při jejím porušení. Ale pravidel, tradic a zvyků je proklatě mnoho a jejich dodržování svazuje ruce všem bez rozdílu pohlaví, věku či společenského postavení. A Mara má bystrou mysl i talent zkostnatělá pravidla ohýbat a upravovat tak, aby z toho mohla pro svůj dům vytěžit.

Budete obdivovat tu spoustu malých příběhů, nápady i Mařiny schopnosti, originální kličky, triky i selhání. Autorské duo stvořilo svět, který je radost objevovat. A jde to i téměř bez boje, což neznamená, že chybí akce a dramatické scény. Ráz příběhu je zkrátka jiný než by člověk u fantasy stylu meč a magie čekal.

A pokud svět osadíte uvěřitelnými postavami… Přesně to se povedlo dokonale. Mara je dívkou pochybující uvnitř a silnou a statečnou navenek, riskující, spřádající plány. Je dobrá herečka a svého manžela přesvědčí o nehynoucí lásce (aspoň na čas). I ostatní postavy zdatně sekundují a drží se svých rolí. A někde na pozadí cítíte, že Mara má potenciál to dotáhnout daleko a pořádně zamíchat mocenskými poměry v celé říši, ale na to si zřejmě budeme muset počkat až do dalších dílů.

Příjemné je, že chování hlavní hrdinky je logické, a troufnu si říct, že zejména díky ženské ruce spoluautorky uvěřitelné. Některé mezní situace dostávající Maru na hranici jejích možností občas zaskřípou, ale chová se jako žena a umí posoudit své šance.

Pokud o Dceři impéria budeme mluvit jako o fantasy z druhé strany, pak nebudeme daleko od pravdy. Nejde jen o to, že oproti původní sáze se podíváme ke Tsuranům, ale že vše je z ryze ženského pohledu, přičemž hlavní hrdinka není žádná bojovnice, ale zcela obyčejná žena. Takže audioknihu můžete brát i jako jakousi lehkou parodii na klasická fantasy klišé, která je však sama o sobě zábavná a vlastně i originální.

Raymond E. Feist & Janny Wurts: Dcera impéria

Vydalo: Čti mi!, 2022

Interpret: Libor Böhm

Délka: 19 hodin 24 minut

Formát: MP3 ke stažení

Cena: 360 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď