Ohnivé znamení: Další případ pánů Steina, Barbarbariče a Jaroše v audioknižní podobě z produkce Tympanum

Nekorunovaný král slovensko-české historické fantasy překročil hranice žánru sérií knih popisujících dobrodružství kapitána Báthoryho v období Uhersko-mohamedánských válek a do povědomí fantastickým žánrem nedotčené veřejnosti vstoupil roku 2013 prvním dílem detektivní série z období vlády císaře Rudolfa II. Mrtvý na Pekelném vrchu následovaného roku 2014 druhý detektivní případ Krev prvorozených. Ohnivé znamení je tak třetím případem, v němž se k nám kapitán Stein, notář Barbarič a kaprál Jaroš vracejí, tentokrát se vypravili do Prešpurku a jeho okolí.

Náhodný nález lidských ostatků v podunajských lesích přivede notáře Barbariče na stopu bezohledných lupičů a překupníků s otroky. Poté, co ho žhavá stopa zavede do Prešpurku (který se po pádu Budína stal hlavním městem Uherska) se zdánlivě jednoduchý případ začíná zamotávat a notář Barbarič si neprodleně přivolá na pomoc Steina a Jaroše.

Vyšetřovatelé záhy musí zjistit jak únosy mladých dívek souvisí s dlouholetým soupeřením měšťanů s hradní šlechtou, záhadnou sebevraždou bývalého starosty a kdo stojí za řadou podivných úmrtí, jejichž oběti nesou na krku záhadné popáleniny. Času není nazbyt, protože poslední, co Prešpurk v předvečer voleb a výročního jarmarku potřebuje, je vražedné spiknutí.

V Ohnivém znamení nám Juraj Červenák přináší přesně to, co máme na jeho historických detektivkách rádi. Zajímavý a zdaleka ne jednoduchý případ, oblíbené hrdiny, kteří jej musí vyřešit, přestože jsou v krajně nevýhodné pozici. A samozřejmě historickou autentičnost.

Právě popis chodu města do nejmenších podrobností mě bavil skoro víc než případ, který byl tentokrát natolik komplikovaný, že jsem se v něm místy ztrácel. To však neznamená, že by nebyl zajímavý a napínavý. Bonusem (alespoň pro mě) pak byly mezi řádky prosvítající narážky na dnešní dobu a morálku. Také oceňuji to, co se mi líbilo již v Krvi prvorozených a to je možnost poznat alespoň částečně kus osobní historie našich vyšetřovatelů. Nejenom díky tomu, že se v Prešpurku setkávají se starými známými.

Někdo by snad Jurajovi mohl vyčítat přílišnou brutalitu, explicitní násilí a počet mrtvol. Ale já si nemyslím, že překročil únosnou mez.

Spíš mě trochu zklamal tím, že do jedné z rolí ve svém příběhu zcela zbytečně postavil jednu „mediálně“ profláknutou historickou postavu. Jako by měl potřebu přihřát si bulvární polívčičku ve stylu „Princezna Diana byla přistižena se svým řidičem.“ A to je mi opravdu moc líto, protože tím uráží nejen čtenářovu inteligenci, ale především to sráží jinak výtečnou knihu o stupeň níž.

Audioknihu, nám stejně jako předchozí čtyři případy Červenákových hrdinů přineslo audiovydavatelství Tympanum. Přesto jde vlastně o třetí případ a moc nerozumím tomu, že vyšel až po knihách Les přízraků (6. díl) a Anděl v podsvětí (7.) Tím, že Tympanum vydalo výše zmíněné audioknihy dřív, porušilo chronologii celé série. Ale to jen na okraj.  Stejně jako všechny doposud vydané díly série, také Ohnivé znamení načetl Herec Marek Holý. Ten se za dobu, kdy příběhy pánů Steina, Barbariče a Jaroše načítá, s hrdiny natolik sžil, že mu přirostli k tělu jako druhá kůže. Nemá cenu tady vychvalovat hrubý Steinův chraplák, který je skvělým kontrastem ke kultivovanému a jemnému Barbaričovu hlasu. Každý opravdu dobrý interpret dokáže od sebe jednotlivé postavy odlišit a Holý JE opravdu dobrý interpret. Stejně tak dobře umí pracovat s pomlkami a dialogy. To je patrné především ve chvílích, kdy mluví více postav najednou a navzájem si skáčou do řeči. Pokud jsem na začátku recenze psal, že je Ohnivé znamení velice komplikovaným případem, Holý jím posluchače provede nejen bez nejmenšího zaškobrtnutí, ale dokáže udržet i jeho plnou pozornost. Hudební složku si vzal na starost stejně jako u předchozích knih Mario Buzzi, a opravdu dlouho mi trvalo, než jsem si na podivně skoro až cyberpunkově znějící hudební předěly zvykl. Tady by stálo za to s hudbou vyhrát stejně jako například u audioknihy Narrenturm. Ale hudba je jedinou věcí, která mě při poslechu audioknihy Ohnivé znamení tahala za uši.

Juraj Červenák: Ohnivé znamení (Stein a Barbarič III.)

Vydalo: Tympanum, 2021

Interpret: Marek Holý

Délka: 14 hodin 00 minut

Formát: MP3 ke stažení / CD MP3

Cena: 349 Kč / 399 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď