Valard & vejce na draka: Neštvěte kouzelné dědečky (ani pokud jste drak)!

Mohla to být klasická fantasy, jenže Jan Marvel Horn s ní měl trochu jiné plány. A tak vzal spoooustu zažitých klišé z různých příběhů, tu do nich párkrát praštil svým kovářským kladivem,……

Mohla to být klasická fantasy, jenže Jan Marvel Horn s ní měl trochu jiné plány. A tak vzal spoooustu zažitých klišé z různých příběhů, tu do nich párkrát praštil svým kovářským kladivem, aby je mohl překroutit, tu jim přimaloval oslí uši… Prostě, pokud už máte klasické hrdinské fantasy po krk, budete se královsky bavit. A pokud tenhle žánr milujete, budete se bavit o to víc.

Žili byli rytíř s drakem. Ale nebyli to nepřátelé na život a na smrt, jak se na fantasy sluší, naopak, byli to dobří přátelé. To, že by jeden druhého často nejraději zabili na tom nic nemění. A když se do příběhu přimotá dračí vejce a následně malá čerstvě vylíhnutá dračice, je jasné, že jejich ochrana bude pro oba hrdiny prioritou…

Svéráz ochránců dračích potomků

Pokud bychom měli Valarda & vejce na draka krátce charakterizovat, určitě by ve výčtu nechyběla slova jako svérázný a osobitý. Pod slupkou příběhu je ukryta jednoduchá dějová linie sestávající z různých vysoce nepravděpodobných situací házejících duu hlavních hrdinů ve složení rytíř Valard a drak (převážně nosící lidskou podobu) Damian klacky pod nohy – a pokud by šlo jen o to, byl by Valard průměrná fantasy.

Jenže audiokniha prostřednictvím hlasu narátora Libora Böhma nabízí nadstavbu, která dostává příběh do úplně jiných dimenzí. Tou nadstavbou je autorův svérázný smysl pro humor a netradiční přístup. Böhm se jako vypravěč s přibývajícími namluvenými knihami vypracoval a dokáže Hornův humor náležitě prodat bez toho, aniž by nějak výrazněji tlačil na pilu. Podává jednotlivé gagy přirozeně a při poslechu vyzní ještě o něco humorněji než při četbě.

A o co tedy jde? Inu, ptal se třeba někdy někdo slunce, jestli chce vůbec vyjít když ví, že bude muset z nebe koukat na nějaké poděsy provádějící spoustu kravin jenom proto, aby zachránili svoje děcko? Nadávaly někdy postavy autorovi, že se jim nelíbí, že jsou vedlejší a tudíž nemají jméno?

No a zlatým hřebem je kouzelný dědeček. Nejdřív mu Valard odmítne možnost splnit mu tři přání z čehož má popotahovačky s příslušnými kouzelnými úřady a následně se před jedním horkokrevným vojákem prořekne, že je nesmrtelný, což má fatální následky… Autor s narátorem dělají s dědečkem doslova psí kusy, a vy, posluchači, se budete smát a řehtat, protože milovníky klasické fantasy ohýbání zaběhlých klišé mnohdy ani nenapadne.

Mečem naplocho

Zároveň však musíme jedním dechem dodat, že úroveň humoru osciluje od pubertálních machistických fórů přes lehce nechutné vtípky, satiru, parafrázi až po prudce inteligentní vtipy. Jinými slovy – ne vše vám sedne, ale stopáž činí skoro jedenáct hodin a dobrého humoru si užijete dosyta. Předpokladem je, že snesete i trochu toho nekorektního a machistického humoru, bez toho se k téhle audioknize nepřibližujte!

Jak již bylo řečeno, děj není nikterak složitý, i když zápletka přináší několik příjemných překvapení. Autor si neodpustil vlepit do toku událostí několik scén, které působí trochu samoúčelně, občas bourá třetí zeď a promlouvá přímo ke čtenáři a vůbec styl vyprávění je rozházený a koresponduje se svérázným pojetím tématu. Ale zároveň cítíte – a ten pocit na vás narátor svým lehce pobaveným tónem velmi dobře přenáší – že Horn si vyprávění užíval, bavil se a že psal příběh s láskou.

Ale ačkoliv je Valard & vejce na draka především ztřeštěná oddechovka, ukazuje Horn, že dokáže i v takovémhle formátu velmi dobře pracovat s postavami a vykreslit je. Valard i Damian mají překvapivou hloubku, tajemství z minulosti a mnohdy každý vlastní motivaci, a ani vedlejší postavy nepřijdou zkrátka. A že jich dějem prodefiluje opravdu velké množství!

A ještě na skok k postavám, tentokrát v souvislosti s narátorem. Libor Böhm sice „hraje“, ale dělá to s citem a poslouchá se příjemně. Poklonu musíme vyseknout i samotnému audiozpracování. Melodie oddělující jednotlivé kapitoly jsou už dnes samozřejmostí, potěší zvuky kouzel a především Ovčí píseň, kterou složila kapela Hakka Muggies speciálně pro tuto knihu (tedy pro papírovou podobu), která je v její audiopodobě využita. A pokud se zaposloucháte do jejích slov, uděláte si zase o něco lepší obrázek o tom, co vás v knize čeká.

Valard & vejce na draka je skvělá zábava, která parafrázuje klasickou fantasy a dovádí jí do poloh, do kterých většina žánrových autorů nedohlédne. Ne každého tahle nálož nekorektních vtipů, obhroublých výrazů a autorovy osobitosti osloví, ale dejte Valardovi šanci. Je v něm totiž ukryto i něco málo (pratchettovsko-cimrmanovské) geniality. A nejspíš se i trochu změní váš náhled na fantasy jakožto žánr s chutí užívající všemožná klišé.

Jan Marvel Horn: Valard & vejce na draka

Vydalo: Čti mi!, 2022

Interpret: Libor Böhm

Délka: 10 hodin 46 minut

Formát: MP3 ke stažení

Cena: 290 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď