Preview: Abraham Lincoln: Lovec upírů

Brzy vletí do českých kin vrcholná ujetost letošního roku. Dostaví se legendární americký prezident, porcující upíry se střílející sekerou v ruce. Ano, tolik tedy k tomu, co musíme nutně očekávat a co by k celkovému náhledu na věc mělo bohatě stačit. Koupit popcorn, vypnout mozek a jde se na věc.

Abraham Lincoln: Lovec upírů

Abraham je sžírán nenávistí k upírům již od útlého věku, kdy mu jeden z nich brutálně zavraždil matku. S pomocí zkušeného lovce upírů Henryho Sturgese se naučí nejen jak krvesajnou havěť správně porcovat, ale i jak se dostat na kobylku celému upírskému společenství. Zjišťuje, že upírství kvete především díky otrokářskému Jihu, protože otroci jsou vítanou zásobárnou čerstvé potravy. Pustí se tak do války nejen se sekerou v ruce, ale i na horké půdě politiky a na poli válečném. No, není tenhle výklad dějin USA k sežrání?

Abraham Lincoln: Lovec upírů! Něco takového bych sám nevymyslel, ale autor knižní předlohy Seth Grahame-Smith má podobných ujetých nápadů v zásobě vícero. Je totiž také autorem předělávky klasického díla Jane Austenové Pýcha a předsudek, které mu zjevně nepřišlo jako dostatečné maso a udělal z něj Pýchu, předsudek a zombie. Zdá se však, že se zatím trefuje do černého, protože i toto dílko by se mělo brzy dočkat převedení na plátna kin. U Abrahama Lincolna se rovněž podílel i na scénáři, což by ale mohlo být spíš trochu varovné, protože jeho poslední scénáristický pokus, Burtonovy Temné stíny, nedopadl zrovna na výbornou. S Burtonem se ostatně sešel i u Abrahama Lincolna, neboť osobitý režisér film produkuje.

Na postu režiséra najdeme další zajímavé jméno. Timur Bekmambetov před lety vzbudil velkou pozornost svou neortodoxní Noční hlídkou, kterou ukázal, že nejen směrem na západ, ale i na východ se na poli filmové fantastiky dějí zajímavé věci. Získaný respekt a důvěru producentů pak přetavil ve svůj první hollywoodský velkofilm Wanted s Angelinou Jolie a Jamesem McAvoyem v hlavních rolích, kterým si ještě více upevnil pověst kvalitního režiséra s citem pro efektní podívanou.

Film každopádně nesází na slavná herecká jména, obsazení nám nic zvláštního neřekne. V roli Abrahama Lincolna se představí celkem neznámý Benjamin Walker, který na sebe zatím nikde nijak významně neupozornil. V dalších rolích se pak objeví Anthony Mackie, který se objevil po boku Matta Damona ve Správcích osudu, nebo třeba Mary Elizabeth Winstead, která si loni zahrála hlavní roli ve filmu Věc: Počátek (prequelu k Carpenterově hororové klasice), anebo předtím taky „tu divnou holku s barevnou hlavou ze Scotta Pilgrima.

Neočekávejme tedy žádné oduševnělé umění, ale podle trailerů se můžeme těšit na řádně nabroušenou zábavu plnou efektních momentů, akčních sekvencí, bitevních scén a absurdních výkladů slavných momentů americké historie. Snad to tedy nedopadne stejně jako třeba chudák Kazatel.

Režie: Timur Bekmambetov
Scénář: Seth Grahame-Smith
Premiéra: 19. 7. 2012
Hrají: Benjamin Walker, Anthony Mackie, Dominic Cooper, Mary Elizabeth Winstead

Spousta dalších filmových a seriálových preview a recenzí

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď