Exit – Katakomby hrůzy: Dvakrát více tmy

Několikrát jsme zde psali o hrách z řady Exit, kterých vydavatelství Dino vychrlilo už pěknou řádku. Přeskočíme tedy vysvětlování, co jsou únikové hry zač, a podíváme se rovnou na kvíz z pařížských katakomb, kde se na návštěvníky chmurně šklebí hromady a hromady lebek.

Marná sláva, místo posledního odpočinku více než šesti milionů mrtvých nemůže nemít svou působivost, a ta se do hry přenesla. Navíc jde o „velkou hru“, tedy oproti standardním dobrodružstvím dvojnásobnou rozsahem i délkou, a také množstvím materiálu, takže pokud ke hrám tohoto typu inklinujete, neměla by vám uniknout. Nicméně očekávejte trochu víc pastí, než (možná) měli tvůrci v úmyslu.

Lebky, mouchy, pochodně

Zápletka je jednoduchá: přítel archeolog jednoho dne zmizí a na vás je dostat ho z průšvihu a pařížského podzemí. Vydáváte se za ním vybaveni standardními balíčky karet: příběhových, s odpověďmi a s nápovědou, klasickým dešifrovacím kotoučem a pár dalšími drobnostmi, ale pozor: časomíru nespouštíte hned od začátku.

Jak bylo řečeno, atmosféra je silná a houstne s rostoucí temnotou – v kladném i záporném slova smyslu. Pokud hůř vidíte, připravte se na opravdu hodně pečlivé zkoumání některých doplňků, respektive si rovnou vezměte lupu, protože podlouhlá bedna v šeru se občas blbě odlišuje od podlouhlé bedny v šeru. Také někdo, kdo rozumí anglicky, nebude ve skupině hráčů vůbec od věci, protože vedlejší nápověda zůstala nepřeložena. A konečně další, který naopak nerozumí dobře česky, může být také užitečný, protože když bude třeba řeč o pochodních, nebude si na rozdíl od autora této recenze myslet, že jde o oheň na štangli, a rychle najde, co najít má.

Na druhou stranu, kdo těmito asi ne úplně plánovanými nástrahami prokličkuje a má nějaký ten Exit za sebou, aniž by u něj exnul, pravděpodobně vysoce ocení některé důmyslné hádanky a hlavně si užije zápletku, která je delší, širší, na rekvizity bohatší a celkově hororovější než ty, o kterých jsme zatím na FP psali. Hra je také připravena na přerušení partie a dohrání druhý den, pokud máte méně času nebo už dost morbidity.

 

Takže ano, Katakomby mají pár much, chcíplých a vysušených, ale nejen kvůli nim je nedoporučujeme začátečníkům. Začínat se má s něčím menším, lehčím, a tohle je přeci jen o třídu výš. Těm, kteří už postoupili a troufnou si, přejeme hodně štěstí!

 

Inka a Markus Brandonovi: Exit – Katakomby hrůzy

Vydal: Dino Toys

Počet hráčů: 1 – 4

Doporučený věk: 16+

Doba hry: 160 min.

Čeština: pravidla ano, materiál ano

Cena: 599 Kč

 

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď