Baldurs Gate 2

Nalezl jsem historickou knihu o putování hlavního hrdiny ze světa Forgotten Realms. Nenechte si ujít tuto jedinečnou příležitost, jak se seznámit s opravdovými zážitky při záchraně magického světa… Jediný originál!!!

Asylum

Nechce se mi moc věřit, že existuje nějaký člověk, který neslyšel název Baldur’s gate. Určitě každému RPG či dungeonama protřelému hráči vyvstanou vzpomínky na hodiny a hodiny toho nejlepšího hraní a žádná adventura nebo strategie se tomu nemůže vyrovnat. A vsadím se, že pro vás je tato recenze již naprosto zbytečná, protože tuto skvělou a do nejmenších detailů promakanou hru máte 2x – 5x dohranou a když vás v noci probudí, zručnou rukou metáte magic missile a pokud neuspěje, použijete to nejsilnější ražení typu disintegrate nebo death finger. Respektive šaháte po Drizztových šavlích. Bohužel, nebo snad bohudík existují i lidé, kteří se teprve učí základní seky krátkým mečem a cvičí se na první velké dobrodružství. A právě pro tyto a jiné zvědavce či začínající dobrodruhy bude tato reportáž z návštěvy magického světa Forgotten realms, kde jsem jako polobůh prošel mnoha bitvami a nakonec zvítězil nad mým, temnými silami ovládaným, bratrem a zabránil zlému kouzelníku Irenicusovi vstoupit na nebesa.


Irenicus - probuzení

Probírám se bolestně ve vězení a rozhlížím se kolem. Irenicus už zanechal mého mučení a já se dostávám z klece. Aspoň že Imoen a můj dobrý přítel Minsc jsou v dohledu. Po několika hodinách bloudění a seznámení se s naším novým přítelem Yoshimem a mojí starou známou Jaheirou jsme konečně dorazili celí zakrvácení na povrch. Jaké bylo naše překvapení, když Irenicus tam již stál a po neshodě se zdejší guildou mágů byla zatčena Imoen.

ZvětšitJsem v Athkatle. Všude kam se dívám vidím pestrobarevné domy, stany, kolem hlučí trh a brebentí lidé. Nádherné město. Žlutá, modrá, červená, všechny barvy mě přímo bijí do očí. Zmatenost. Rozčilení a … strach. Co tu dělám, jak jsem se sem dostal, co zde budu dělat, jak zachráním Imoen??? Jsem vděčný za přítomnost Jaheiry a Minsca. Dodávají mi důvěru. Po pár dnech zjistíme, že Imoen je zavřená na neznámém místě a já nemám ani tu nejmenší představu, jak ji zachránit. Do toho všeho se zde vyskytují nějaké dvě frakce, které proti sobě soupeří. První, zloději a upíři. Ano, upíři. Já jako paladin váhám jen mezi menším zlem a připojuji se ke zlodějům. Asi za dva týdny jsem známý po celém městě jako člověk, který vždy rád pomůže a sypou se mi do kapsy penízky. Konečně si můžu dovolit lepší vybavení a co víc! Potkal jsem elfku s ustřihlými křídly. Je velice milá a trochu naivní. Má také špatné zážitky z otroctví. Líbí se mi a navíc umí dobře kouzlit. Společně potom nemůžeme odmítnout Nalii, která má rodinné problémy na svém hradě, kde útočí orkové. Když vyčistíme oblast jejího hradu od všech mizerných a tupých mozkožroutů, rozhodne se Nalia připojit k mé výpravě. Je to opravdu zdatná pomoc a kněz v hávu mága je velice cenný spojenec.

ZvětšitPoté, co projdeme všechny lokace, na které narazíme (mohlo jich být víc, i když často bloudíme pod povrchem zemským) a staneme se velkými hrdiny v jednom tržištěm přecpaným městečkem – DOKONCE nám postaví sochy na hlavním náměstíčku, jsem připraven pokračovat v záchraně Imoen. I když začátky byly opravdu zmatené a jen pouhý pobyt v Athkatle se protáhl na mnoho a mnoho dní, kdy jsem jen chodil od jedné postavy ke druhé a řešil jejich spory, prolézal hřbitov, stoky, ničil kult falešného boha, zabíjel upíry, jsem rád, že všichni jsou už spokojení a nikde nevidím žádný úkol, který bych mohl s radostí splnit. A zážitek ze setkání s drakem mi určitě dlouho utkví v hlavě. Obrovský červený drak, který se nade mnou tyčil a vyhrožoval, mi nedá spát. Určitě se vrátím toho červa zabít až budu mocnější. (Později se tak skutečně stalo a získal jsem paladiny nade vše oceňovaný a chráněný meč Holy avenger). Dalším působivým zážitkem je návštěva jiných astrálních plánů. Nemám rád démony. Může mě ovšem hřát na srdci, že jsem zachránil několik ubožáků a jeden zvláštní človíček nelidské rasy se ke mně chtěl připojit. Bohužel jsem velice sžitý se současnou skupinkou a nikdy později jsem ji neměnil. Nevyplatilo by se mi cestovat a cvičit nováčky. A když už jsme u té skupinky. Aerie – moje milá elfka se do mě zamilovala. Taky se mi líbila, ale nemůžu si dovolit bláznivou lásku při tomto smrtelně vážném úkolu. A když začala žárlit na Jaheiru, která si hodně vytrpěla, musel jsem ji usměrnit a vše jí říct na rovinu. Potom už jsem sice neslyšel její líbezný hlásek tak často, ale aspoň byl klid. I když je fakt, že s Jaheirou jsem si začal více rozumět a vzniká mezi námi velké a neotřesitelné přátelství :-).

ZvětšitNa pěkně nakreslené mapě jsem zjistil, že už opravdu nemám kam jít. A vznikl nový problém, Jaheira byla vyhoštěna z řad druidů, ke kterým patřila, protože já jsem prý zlo, které musí být zlikvidováno. To ona nemohla přijmout a bránila mne. A když jsme společně zabili pár jejích „přátel“, začalo jít vše z kopce. Zvláštní bylo, že po zabití jejího dřívějšího kamaráda jsme ho potkali ještě jednou na cestě za další záhadou. A opět nám říkal ty samé věci, takže jsme ho museli zabít znova. Zvláštní věci se dějí na našem světě. A teď si vzpomínám na další podivnost. Když jsem se připravoval na boj s lichem, který jsem často musel absolvovat několikrát, stala se strašná věc. Můj bůh dává možnost oživení v určitý moment, který mu ovšem předem musím nahlásit. Za to jsem mu VELICE vděčný a bez jeho pomoci bych asi nezvítězil. Ale chyba nastala, když jsem takto uložil mou duši v momentě, kdy lich vstával ze země. Po reinkarnaci totiž lich zmizel, nemohl jsem ho zabít a tudíž ani získat podivné zlaté ruce a nohy z jeho krypty. Musel jsem poprosit boha, aby mě vrátil pár dní zpět a prožít mnoho věcí znova, což mě roztrpčilo a zpomalilo v mém úkolu…

ZvětšitNakonec jsem tedy postoupil v pátrání po Imoen. Je držena na ostrově společně s Irenicusem. Přeplavili jsme se tedy a jaké bylo moje překvapení, když hned po vylodění na mě zaútočili ohavní upíři. Bodhi, ta zplozenkyně pekla a společnice Irenicuse, je zde také. Na tuto část příběhu nevzpomínám rád. Stala se tam jedna zásadní věc, která mě málem dohnala k slzám. Imoen jsem sice našel, ale ztratil Yoshima. Sám jsem ho musel zabít :-(. Mohu vám říct, že jsem prošel mnoha a mnoha situacemi, kdy se všichni mí kamarádi projevovali podle své vlastní vůle a často mě překvapili nebo donutili k úsměvu. Zvlášť hlášky Minsca jsou nezapomenutelné. Jednoznačně, svět lidí a lidských vztahů je vypilovaný k dokonalosti.

ZvětšitZ ostrova nakonec prcháme na lodi, do teleportu jsem radši nevstoupil, kdo ví, kde bych se objevil… (Později jsem zjistil, že jen o kousek dál, ale nepoznal bych vodní říši.) Po zradě našeho kapitána jsme potopeni. Setkávám se s úplně novou rasou a musím říct, že kde je mozek a byrokracie, tam jsou problémy. Po jejich rozřešení jsem konečně postoupil v pronásledování Irenicuse, který mi ukradl mou božskou polovinu a já se nyní bez varování proměňoval na zabijácké monstrum, které je to nejsilnější, nejobratnější a nejodolnější stvoření, které jsem kdy potkal. Dostáváme se do Underdarku. Je to nehostinné místo, jen samá jeskyně a drowové. Fuj, nemám je rád, jsou od přírody zlí (snad kromě Drizzta, který mi dokonce později pomůže v mém boji). Zde jsem narazil na šílenou věc. Prodal jsem meč Daystar za cca 20.000.000,- Nakonec jsem zjistil, že je to způsobené jedním tvorem, který mě trefil a místo aby mi meč oslabil, tak ho posílil. Prý se to pozdějším zásahem od bohů z Black Isle Studios opravilo. V podzemí si opravdu užijete. Narazíte na hnízdo beholderů, kam se vůbec neodvažujte vkročit, pokud nemáte plášť, který odvrací jejich kouzla. Budete v aréně mindflayerů a dokonce jich pár ovládnete. Opravdu si zažijete svoje. A v samotném drowském městě prožijete tu nejhorší korupci a chování, které jste kdy poznali. Jediné štěstí je, že jsem zabránil jejich útoku na povrch a s pomocí intrik a pána pekel (bůh mi to odpusť) to hnízdo zla zničil.

UnderdarkNakonec jsem se dostal na povrch. Řeknu vám, že takovou úlevu jsem dlouho nezažil. Mnoho a mnoho dní jsem byl bez slunečního světla, bez možnosti navštívit své známé ve městě, zjistit novinky, nakoupit pořádné věci a poslechnout si ptáky, pokochat se zelení a nechat si pročechrat vlasy větrem. Opravdu silná pasáž mého dobrodružství. Ale Irenicus je už blízko. Po setkání s elfy jsem šel definitivně zabít Bodhi. Drizzt a několik paladinů mi pomohli, ale můžu říct, že největší radost jsem měl z vlastnoručního podřezání a následném vložení malého dřevěného a pro upíry velice nepříjemného špalíčku do její rakve :-). Ach. Byla to velká úleva. Jen jsem předtím měl problém, že Jaheira bez vysvětlení odešla a já Bodhi zabil bez ní, což byla škoda. Získali jsme tím všichni na zručnosti a někteří dokonce přístup k novým kouzlům. Proto jsem radši požádal boha o podporu a napřed jsem si urovnal věci s Jaheirou, která byla velice překvapena, že jsem na její straně, a po radostném shledání a asi i definitivním zamilování se do sebe jsme s Bodhi skončili.

IrenicusTeď přišel na řadu Irenicus. Už kvůli němu všichni vytrpěli až až a já jsem s ním ztratil trpělivost. Museli jsme dokonce pomoci zachránit hlavní město elfů. Ale Irenicus byl náš. DOSTALI JSME HO!!! Ovšem co se nestalo, skončili jsme v pekle. Proč??? Co jsem udělal? Ha, už vím, Irenicus mě stáhl s sebou a mí přátelé šli dobrovolně za mou duší, aby mě podpořili v mém boji, nikdy jim to nezapomenu. V pekle se odehrála poslední ohromná bitva. Několik vyšších pekelníků proti našim otrlým a odhodlaným srdcím. Neměli proti nám šanci a my jsme s úlevou vyhráli……… Elfové byli šťastní a my jsme konečně asi po 140 dnech ukončili naši pouť a mohli si vyprávět příběhy v hospodě a pít pivo s báječným pocitem uspokojení a jistotou, že nás v životě může překvapit už jen máloco….

Irenicus - smrt

Nyní ještě k několika věcem okolo. Jak jsem již řekl, vše co jsem viděl bylo pastvou pro oči a i když jsem se díval z větší výšky, vše bylo perfektní a mávání vlaječek ve větru, tekoucí kašny, procházející se lidé, to vše na mě působilo opravdu kouzelným dojmem. Zvuky – ty byly opravdu skutečné a často jsem v hlavě slyšel hudbu, která podbarvovala mou náladu a vystihovala místo, ve kterém jsem se nacházel, bez chyby. A jak se mi chodilo a bojovalo? Meč či kouzla jsem ovládal opravdu bezchybně a vše mi sedlo, jak se tak říká, do ruky. Rychle jsem si zvykl. A kouzla, ach kouzla. Nádhera. Efekty a působivost byla oku lahodící. A když získáte přístup opravdu k těm nejsilnějším kouzlům, Zvětšitbudete jen vychutnávat následky. Doporučuji si vyzkoušet opravdu ÚPLNĚ všechna kouzla a vědět co dělají. Vyplatí se to. Takové Lesser wish jsem seslal až na úplném konci a byla to škoda. Ovšem kněžské kouzlo Pit fiend, to je paráda. Tento „démonek“ si poradí i s drakem :-o. A hůlky a různé lahvičky… Já jsem se bez nich prakticky úplně obešel, snad kromě healingů, které jsou často jedinou přehradou mezi smrtí a životem. A další věc, kterou vám nesmím zamlčet. Pokud chcete, můžete hrát jen s vašimi šesti novými lidmi a vycvičit si svou vlastní skupinku. Přijdete tak ovšem o mnoho úkolů a nezažijete ty pravé rozmíšky a promíchané vztahy mezi postavami. Já doporučuji vyrazit opravdu jen se sebou samým. A pokud budete čerstvě narození, nechte si rezervu u dvou vlastností (přijdete permanentně o jeden bod dle výběru a potom myslím ještě o bod dexterity nebo konstituce, teď si nejsem jistý), takže BACHA!!! Jinak nemám prakticky žádné špatné vzpomínky, jediné problémy, co jsem zpozorovat byl ten u liche, druida a meče Daystar. A potom snad už jen jedna obrovská chyba!!! Když vyhrajete, litujete toho, že už vše skončilo a chtěli byste Irenicuse honit ještě pár týdnů………………….

Ze zápisků velkého hrdiny Stiriuse, který žil až do smrti životem ve jménu cti a až do svých 233 let pomáhal každému králi, žebrákovi, chudákovi a nikdo ze všech známých osob proti němu nebyl schopný zakročit či se mu vzpříčit. Jeho božská víra má stále více a více příznivců po celém světě a jméno Stirius se říká jen a jen s posvátnou úctou a dětem na dobrou noc, aby zažehnalo všechny noční můry…

Přepsala a upravila jeho žena Jaheira roku 498.

„Mému synovi Renaldovi, který otce poznal jen krátce a na památku všem našim potomkům, kteří by nikdy neměli zapomenout, jaké nesou jméno. Tvá milující matka.“

„Bože, vezmi si mě k sobě, já už tu sama nevydržím…“

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

 1. Dotaz
  Mam jako hlavni hrdina jeden dotaz. Povedlo se nekomu z vas najit vsechny dily zlateho tela, vzdy mate jednu cast po zabiti liche. Jednu jsem nasel v Dock district, jednu ve stokach pod Temple district a mozna jeste jednu, ted nevim. Kazdopadne, na co to je???

 2. Death finger a Drizztovy scimitary
  Takze za prve ten spell se jmenuje FINGER OF DEATH a vsadim se zes nemel ani dost odvahy zabit Drizzta ,Regise,Bruenora a Wulfgara a pokud ano tak te ja(ma baldurova postava)
  trpaslici berserkrice Moerdir vyzyvam na souboj

 3. Re: Death finger a Drizztovy scimitary
  Jsem si ten Finger of death s Death spell, kazdopadne to snad kazdy pochopi, ne? A Drizzt, ve dvojce jsem ho nechal nazivu, protoze se mi s nim nechtelo travit cas… Ale urcite bych ho dostal :-). A za dalsi, byl jsem zakonne dobry, takze jsem nemel duvod… A s chabymi postavami nebojuji, je to pod moji uroven a presvedceni 🙂

 4. Re: Re: Death finger a Drizztovy scimitary
  Ty hlavo skopova. Sám legendarní Drizzt ti muže pomoct zabít Bodhi(tu prohnilou hodící mrtvolu). Když ho samozřejmě pěkně požádáš a ne když ho odbyješ jako velkej drsňák. Doufam, že se ti už trochu vyjasnilo hochu.

 5. Re: Re: Re: Death finger a Drizztovy scimitary
  Tak nevim, jestli to bylo mirene na me, ale ja jsem se s Drizztem pekne pobavil a na Bodhi jsme sli spolu! I kdyz zabit jsem si ji zabil sam osobne. A pekne pomaloucku jsem si to vychutnal…

 6. Zábít Drizzta je pod úroveň každýho hráče. Jakej myslíte, že byl nejtěžší souboj ve hře? Podle mě to byl souboj s Kangaxem demilichem. Rudý drak Firkrag ani nestih mrknou a byl tuhej. Ale Kangaxe jsem zabýjel 4 hodiny.

 7. Firkag si neškrt poté, co sem našel meč Drakobijec, ale ten černej drak v Sulardnesaru je pěkne tuhej a nechce se mi mu davát mejch 80 000. To ho rači zkusim zabit.”Zkusim”. Držte palce.

 8. Souboj
  Jo, lichove a spol. jsou pekne svine. S tema si clovek uzije. Ale i last battle v pekle byl celkem nechutny. Nevi nekdo, na co jsou ty zlate casti tela, jak jsem se uz ptal???

 9. Re: Souboj
  Nějaká lebka(živá lebka nějakýho arcimága)ti dá kvest, aby si našel zbytek jeho těla, ale proč to tady vůbec řikám. Stačí např. na Seznamu zadat vyhledávané slovo-Baldurs gate2 a vypíše ti to stánky s návodama. Jak jednoduché.

 10. Re: Dotaz
  Pokud získáš tělo, lebku a končetiny vznikne z toho lich Kangaxx, který se po zabití změní v demi-licha, velmi mocnou potvůrku, ale když zemře vypadne z něj zajímavý artefakt

 11. dobrá hra ale………………..
  prostě chyběj barbaři!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 12. Re: Dotaz
  no ve meste jak jsou dokz je vedle piratske hospody barak kde je dalsi krypta. Tam je lich kteremu to pak das a on napadne . zabil sem ho jednout pak me vsechny lidi zaklel kouzlem proti kteremu snas neni obrana

 13. Only the good die young
  Od dob Ishara I nesnasim vsechny paladiny(tam se s timhle predobrym trapakem nedala hra dohrat). Jsou to jen ubohy patolizalove prasivejch rolniku. A stve me, ze tak fantasticka hra (Baldurs Gate) je pro ne jak stvorena.

 14. Kengaxx je nejtěžší souboj ve hře. Irenicus je proti němu pouhej učedník. A když se proměn na demilicha tak je skoro neporazitelnej.

 15. přesněji nejlepší prsten ve hře, kterej se navíc nepočítá jako magickej!!!

 16. BG2
  lol vy ste trapkovia :-)))z Kangaxa ti vypadne najlepsi prsten z hry…BTW drizta nemusis zabijat.A ked ho zabijes je ti to nanic.Dostanes sice pekne artefakty ale potom co vides z Bodhi´s Lair tak pride nejaky frajer zevraj drizztov kamarat a zobere si vsetky veci spat…+ vyhrazkyKED tu tak machrujete ktory suboj bol lahky tak povedzte na akej obtiaznpsti ste to hrali….Lebo Firkraag na vysokej obtiaznosti je tuhac strasnyyyyy.Ak ho zabijate nazac a nie az na konci hry…BTW kangaxa zabijes len po navrate z Underdarku a ked pridesna to ako tak je to pohodka.Lebo ked ti odcaruje postavu ak pouzijes to kuzlo a potom ked je postava s5 tak je modra neutralna a utoci na Kangaxa dalej ale kangax si ju nevsima.po boji sa s postavovu porozpravas a je to….A to som hral uz poriadne davno.

 17. Re:Souboj
  Když okradeš kangaxe, než na tebe zaůtočí a pak ho zabiješ budeš mít 2 rings of Gags

 18. BG2
  Sage of Baldurs Gate is the best fantasy game in hole time of games history.

 19. Kangaxx
  Důležitý dotaz: Pro souboj s tím demi-lichovským sráčem jsem užila mou ač zbabělou tak na osvědčenou “zdrhací” taktiku. Tzn. zrychlím družinu a pořád během nahoru a dolů, mezi Kangaxxovou hrobkou a druhým podlažím, tím pádem on na mě nestíha sesílat to svoje “uvěznění”. Chci vědět jednu věc: Dojdou mu někdy? Nebo tam budu jak idiot pendlovat věčně.

 20. Multiplayer!!!
  Hele lidi mám problémy s navázáním spojení u multiplayeru – já i kámoš máme bezdráta a IP adresy jsou určitě taky v poho., ale pořád nám to oběma píše (ať už zakládá kdokoli) že “spojení nelze návazat”, poraďte!!

 21. Příběh
  Celkem dobrej příběh ale moc si toho tam vynechal.By sis ani neškrt v porovnání s mým Geraldem.(+ Aerie)

 22. tuhle hru žeru stejně jako celičký svět Forgotten Realms, a to díky R. A. Salvatorovi, a tudíž bych si jeho nejslavnější postavu Drizzta nikdy nedovolila byť jen slovně urazit

 23. tuhle hru žeru stejně jako celičký svět Forgotten Realms, a to díky R. A. Salvatorovi, a tudíž bych si jeho nejslavnější postavu Drizzta nikdy nedovolila byť jen slovně urazit

Zveřejnit odpověď