Na drátě čili Ptáxeso

Jedním ze symbolů podzimu jsou vlaštovky houfující se na drátech k odletu do teplých krajin. Albi posadilo svoje ptáčky na dráty na jaře, ale na ročním období samozřejmě nezáleží – vyblbnout se s touto karetní rychlovkou můžete v průběhu celého roku.

Jako obvykle je i tento geniální nápad jednoduchý: co kdyby pexeso mělo obrázky i na rubu, a co kdyby ty obrázky napovídaly, co může nebo nemůže být na druhé straně? A co kdyby hráči nehledali stejné dvojice, ale doplňky do série? A… a to je vlastně všechno.

 

Jak rotují ptáci

Opravdu, Na drátě patří k nejmenším, nejjednodušším a přitom nejzábavnějším karetkám, které můžete dnes na trhu najít. Protože…

 

Hru tvoří třicet karet s obrázky jednoho až tří opeřenců, vždy v jedné barvě ze čtyř možných na daném obrázku. A platí, že na opačné straně karty může být buď jiný počet ptáčků stejné barvy, nebo stejný počet barvy jiné. Načež se karty rozloží na stůl po vzoru pexesa.

 

Hráč smí otočit jedinou kartu, a může-li si ji vzít, pak si ji vzít musí. A vzít si ji může vždy, když je na obrázku buď jediný fták v barvě, kterou dosud nemá, nebo v počtu o jedna vyšším v barvě, kterou už má. Lidově řečeno, snažíte se získat napřed jednoho červeného ptáka, pak dva a nakonec tři. Získat tři žluté opeřence, jestliže máte zatím jen jednoho, není možné.

 

Kdo první poskládá (podle množství hráčů) určený počet sad v různých barvách, vyhrál. To je zdánlivě jednoduché, ale proklestit si cestu houfem karet, ptáků a soupeřů k vítězství dá občas zabrat. Jednoduchá strategie otočit potřebnou kartu „nanečisto“ a vzít si ji až při otočení zpět troskotá jednak na tom, že při větším počtu hráčů vám ji často někdo vyfoukne, a druhak na tom, že hned při prvním otočení se na druhé straně objeví barevně-početní sestava, která se vám do portfolia hodí, a vy si ji tak vzít musíte. A příliš mnoho ptáků znamená podobně jako u Hitchocka hercovu – totiž hráčovu smrt.

 

Pravidla hry přitom vysvětlíte ostatním doslova za minutu a k přípravě nepotřebujete o moc více času; koneckonců ani jednotliví soupeři k rozhodování během hry. Náhoda je tu relativně minimální – stačí si zapamatovat počáteční rozložení karet a pak už jen sledovat, který obrázek byl na co přetočen… A až to zvládnete, můžete si v rámci pravidel pro pokročilé povolit pokládat otočené karty jinam, než odkud jste je vzali. Načež obdobně jako v Pekařově císaři to všechno současně koluje, rotuje, obrací se, blíží se k sobě a zase se vzdaluje…

 

Až nás mrzí, že je tato svižná rodinná hra tak malá, že toho o ní nelze smysluplně napsat více, ale aspoň si můžeme jít ještě jednou zahrát.

 

Na drátě
Autor: Steffen Bogen
Vydal: Albi ČR a.s.
Počet hráčů: 2-4
Doporučený věk: 6+
Doba hry: 15+ min.
Čeština: pravidla ano, materiál bez textu
Cena: 249,-

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zanechat odpověď