Puerto Rico čili od Od role k roli

Patří k těm legendárním, a proto se zatraceně špatně sháněla. Ale to je dnes již minulostí – hra Puerto Rico o kolonizaci Nového světa se vrací, a jak už se stalo dobrým zvykem, je nejen hezčí, ale i větší.

Kdo chce, může házet popel na stěnu a hrách na americké hlavy – totiž naopak – a vyčítat, co všechno špatného přinesla kolonizace Ameriky rudým, černým, žlutým a bůhvíjakým jiným bratřím, ale tohle je stránka o hrách a tak si budeme hrát. (I když připomeňme alespoň, že druhé vydání u nás vychází v roce osmdesátého výročí masakru pokojné demonstrace policisty, kteří zastřelili i sedmiletou holčičku…)

 

Od role k roli, od stavby k poli

Ale i přesto si hrajme. Na zlatokopa, na plantážníka, na kapitána, na obchodníka, na stavitele, na starostu i na dozorce. Každý hráč si v každém kole vybere postavu, která mu umožní nějak rozvinout jeho impérium. Na začátku má pár dolarů a jednu jedinou plantáž, ale postupně se vzmáhá, zakládá další plantáže, najímá osadníky, staví stavby, které mu pomáhají úrodu zpracovávat, a následně ji prodává a/nebo vyváží.

Puerto Rico je nepříliš náročná, ale přesto důmyslně provázaná hra. Plantáže vám nevydají úrodu, pokud na nich nebude nikdo, kdo by ji sklidil. Stejně tak od vás nikdo nekoupí cukrovou třtinu nebo kávová zrna, pokud je nezpracujete na cukr, respektive neupražíte. (Kafe z namletých zelených zrnek slazené plátky jakési kedlubny – brrr, hrozná představa!) Na to ale musíte mít cukrovar a pražírnu, a v nich zase někoho, kdo tam bude makat. A aby si vás vážili a vaše prestiž stoupala, musíte své produkty také vyvážet do světa, i když to pro vás nebude tak výhodné jako přímý prodej. Jenže čas hry se krátí a vývoz přináší tolik cenných bodů…

Na každý herní úkon potřebujete patřičnou postavu. Svoje plodiny expedujete v roli kapitána. V roli starosty najímáte kolonisty na práci, coby stavitel stavíte – pokud na to máte peníze – hospodářské budovy atd. Hráč, který si vybere kartu konkrétní postavy, je za tento výběr odměněn nějakým bonusem, načež může vykonat patřičný tah a ostatní jej po něm zopakují. Někdy nuceně, většinou dobrovolně, ale musí na to mít správné prostředky.

 

Plantážníci a vyšší dívčí

Postupem hry se deska každého hráče začne zaplňovat plantážemi a stavbami a pracovníky, a je na jednom každém, jak dokáže vše skloubit a využít. Hra jej v tom trochu podporuje: velmi sympatické například je, že počet přijíždějících kolonistů závisí na počtu volných míst ve zpracovatelském průmyslu – jasně, vidina práce vždycky táhla.

Na druhou stranu příliš nepotěší omezený trh s plodinami a také fakt, že minimálně zpočátku musíte skoro všechen tovar, který se vám nepodaří poslat na moře, vyházet. Jasně, Američané jsou sice stravovací barbaři („McDonald na Sibiř, McDonald na Sibiř – oběma by to prospělo!“), ale že by si zrovna oni nesladili kafe nebo odmítali kalhoty v modré barvě – jednou z komodit je i indigo -, tomu se mi nějak nechce věřit. Přesto si jen minimum zboží smíte ponechat pro domácí trh.

Ve zkratce řečeno, asi ve hře s přiléhavým monogramem PR objevíte pravidlo nebo postup, který vám nepůjde zcela pod nos, ale to už se stává.

Naopak vhod bude asi všem hráčům začátek od píky a radost z rostoucího podniku, a strategické nároky na střední úrovni. Princip vlastnictví plantáží, odpovídajících zpracovatelských domů a dostatečného množství pracovních sil je očividný, ale zvolit si tu správnou roli výhodnou nejen s ohledem na vaše plány, ale i na to, které další role už do hry přišly a které ještě přijdou, nebo ohlídat, aby na vývozu do zámoří nevydělali nakonec víc vaši protivníci než vy sám, to už je „vyšší dívčí“.

Puerto Rico není geniálně originální ani originálně geniální, ale je hezké, příjemné na hraní a hlavně staré v tom smyslu, že na něm vyrostla řada hráčů, kteří si u nové verze jistě rádi zavzpomínají, porovnají, vyzkoušejí…

Navíc je tahle verze doplněna hned o dvě rozšíření, jednak o nové budovy, a také o šlechtice a další budovy s nimi spojené. Na krabici střední velikosti je tu hry, zábavy a sentimentality až až.

 

Puerto Rico
Autor: Andreas Seyfarth
Vydal: Albi ČR a.s.
Počet hráčů: 2-5
Doporučený věk: 12+
Doba hry: 90 min.
Čeština: pravidla ano, materiál ano
Cena: 1099 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zanechat odpověď