Slovopád čili On do tebe kamenem…

…ty do něj kmánem. Jinými slovy, je tu další hra se slovy, a jako odborníci na slovo vzatí vás výslovně upozorňujeme, že v ní jde doslova o každé písmeno.

slovopad-boxAsi není jednoduché vymyslet slovní hru, která by nebyla předváděna se slovy „Je to něco jako škráble“, ale můžete nás vzít za slovo, že to jde. Slovopád je toho vysloveně důkazem. Ale už dosti slov.

Bílá nebo fialová

Kostičky s písmeny jsou trochu podobné těm scrabbleovským, ale mají bílou a fialovou stranu, a číslíčka v rohu jen občas. Podle počtu hráčů si každý naslepo vylosuje určitý počet písmen a všichni společně je pak rozhodí po herní desce, kterou tvoří plán šikovně zasazený přímo v krabici. Ty kostičky, které se postavily na bok nebo padly fialovou stranou vzhůru, se otočí bílou v tvář, a pak už začíná vlastní soutěž.

Jde o to vymyslet z rozhozených písmen co nejdelší slovo co nedříve. Nesplést se, vykřiknout je a počkat, až si své řeknou také protihráči, přičemž tomu poslednímu odměřují zbývající čas (ne)oblíbené přesýpací hodiny. Když je po všem, první hráč dokáže správnost svého slova jeho složením, zapíše si za ně body a otočí všechna použitá písmena fialovou stranou nahoru. Další po něm má také možnost použít všechny kostičky, ale za fialové dostane už jen polovinu bodů, co za bílé – tedy 5 namísto deseti. Případné využité bílé otočí na fialovou stranu a nechá třetího v pořadí, aby zas použil všechny písmenka na ploše…

Pro příklad: 3 hráči, na desce leží písmena A A B E J K M N P U V X. Nejchytřejší hráč, čili já, jsem řekl ‘kámen’. Všechna kamenná písmena jsou nepoužitá, bílá, panenská, tudíž obdržím 50 bodů. Druhý nejchytřejší, tedy šéfredaktorka, řekla ‘kmán’ a obdrží za něj 3 x 5 plus za druhé, dosud nepoužité A 10 bodů, tedy celkem 25. A třetí hráč, který v tu časnou ranní hodinu ještě nespal, noční vrátný, přišel s ‘nákupem’ za 35 bodů. (Načež byl šéfredaktorkou poslán zpět do vrátnice, ale to už sem nepatří.)

Karty štěstěny

slovopad-in3Zakřičet své slovo první je nemalou, ale nikoliv definitivní výhodou. Jasně, první bere za každé písmenko deset bodů. Kdo se ale zamyslí, dokáže si vzpomenout na delší slovo a ještě přitom využít písmena s bonusovými čísly, může prvního trhnout a ve finálním zúčtování mu pěkně zdrhnout. Čísla u některých méně často užívaných písmen totiž určují, kolik karet s bonusovými body si můžete vzít – aniž byste se na ně dívali. Střádáte si je před sebe a věříte, že i když mezi nimi může být nula, bude tam dvacet nebo alespoň patnáct bodů a vaše štěstí zachrání, co mozek nedokázal.

Čili ano, je to trochu o náhodě, nad čímž se někteří možná budou ofrňovat. (Hele, to je krásné slovo!) Ale těch výhod!! Nemusíte se trápit s diakritikou – E je É i Ě. Všichni hrají současně a  na váhavé střelce se nečeká. Po jednom kole shrnete bílá písmena do pytlíku, fialová do krabice a plocha je připravená na další. Po partii sesypete písmena z krabice do pytlíku a můžete se pustit do odvety. A zmiňme to ještě jednou, protože si toho fakt ceníme: je to rychlá hra, u které nebudete vyskakovat z kůže z toho, jak bratr / partnerka / pradědeček dlouho přemýšlí.
Říci tedy, že Slovopád je něco jako Scrabble, odpovídá pravdě asi tolik jako prohlášení, že kačák u vás na vsi je něco jako oceán. Lež to přímo není, ale neznalý si z toho správnou představu stejně neudělá.

slovopad-in2Slovopád
Autor: neuveden
Vydal: MINDOK s.r.o.
Počet hráčů: 2 – 4
Doporučený věk: 10+
Doba hry: 20 min.
Cena: 549 Kč

 

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zanechat odpověď