Speedy čili Umíte rychle počítat?

Vypadá to jako domino, má to kostky jako domino, a není to domino. Vypadá to jako vrhcáby, má to kostky jako vrhcáby, a nejsou to vrhcáby. Co je to? Horká a rychlá novinka od Dino Toys!

Speedy box Kdo šetří, má za tři…

…kdo krade, má za devět. Ale tak daleko ještě nejsme, napřed otevřme krabičku: tři klasické šestistěnné kostky, z toho dvě s klasickým rozsahem 1 – 6 a jedna s ciframi 5, 5, 10, 10, 20, 20. A 57 destiček s dvojicemi čísel sahajících od jedničky po devadesátku. A jednoduchý princip hry, která není tak jednoduchá, jak se zdá.

Hodíte kostkami a padne řekněme 3, 5 a 10. Z vyložených šesti destiček na stole může ten rychlejší sebrat ty, na kterých je některé z těchto čísel, ale také ty, jejichž čísel se lze domoci pomocí základních matematických operací. Tedy můžete sbalit destičku s číslem 8, 13 a 15, ovšem též s dvojkou nebo sedmičkou (kolik je pět, potažmo deset bez tří?), ale také s pětatřicítkou (10-3×5), sedmačtyřicítkou (5×10-3) či šestkou (10:5×3). A s dvacítkou.

Komu se podaří nejrychleji „vypočítat“ neboli odvodit jedno číslo, bere destičku a klade ji před sebe naznak a má bod. Kdo dokáže odvodit obě čísla, smí si položit destičku lícem dolů a připisuje si třikrát víc. Výhoda otočené destičky spočívá v tom, že chytřejší protihráč vám ji už nemůže ukrást, narozdíl od té, u níž jste vy sami rozpoznali jen jedno číslo a on obě.

Mocní mocní, až onemocní

Speedy inModří již správně tuší, že Speedy je vlastně zábavná matematika jak pro školáky, tak pro ty, kteří jsou již ze škamen pár, přesně 6×20-4 pátků venku. Nic víc, nic míň. A komu by to bylo málo, může si povolit i mocniny a odmocniny. (Na rovinu: pravidla uvádějí jako další možnosti „mocniny či odmocniny apod.“, ale po tom, co se může skrývat pod „apod.“, jsme v zájmu našeho duševního zdraví nepátrali. Plus, mínus, krát a děleno nám bohatě stačilo.) (Ovšem matematice se meze nekladou.)

Kdo chce potrápit mozek, nechť vezme touto matematickou variantou Ducha zavděk, kdo ne, ať nechá ležet. V jednoduché podstatě Speedyho se neskrývá žádný zápor, naopak pár solidních kladů, ovšem jedno malé červené mínus od nás přeci jen dostane: za nutnost si před první hrou polepit kostky čísly (v dnešní době, kdy si můžete koupit i stostěnnou kostku) a naopak odlepit destičky z pásů izolepy a pečlivě je všechny očistit, aby se vám nelepily k sobě. Nicméně jde o úvodní problémek, na který rychle zapomenete, až se vám po několika partiích zavaří mozek.

P.S. Pro matematické šťouraly a moji gymnaziální profesorku: na FP samozřejmě víme, že matematické operace mají přísnou hierarchii a že podle výše uvedeného příkladu 10-3×5 bychom se nedobrali čísla 35, nýbrž záporné pětky, ale kdybychom to zapisovali tak, jak se správně má, tak bychom vás i sebe uzávorkovali.

Speedy
Autor: 0
Vydal: Dino Toys
Počet hráčů: 10-(3×3) – 2×4
Doporučený věk: (2+)3
Doba hry: 60:6 min.
Cena: 4x4x10 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zanechat odpověď