Usagi Yojimbo – Návrat domů aneb Hořkosladký návrat ušatého Ronina, tentokrát v barvě

Usagi Yojimbo Stana Sakaie ušel od roku 1987, kdy vyšel první z jeho příběhů, hodně dlouhou cestu. Dnes čítá tato série 33 černobílých knih, dvě barevné a tři Speciály. Nejnovější se jmenuje Návrat domů a je to vlastně takový ušákův návrat ke kořenům. A to hned dvakrát.

„I kdyby v místnosti bylo tisíc tatami, k přespání potřebujete jenom jednu.” Japonské rčení

Kniha obsahuje tři příběhy, jimiž se jako červená nit vine Usagiho minulost spojená s jeho bývalým pánem. Vlastně jeho věrnost lordu Mifunemu je tím, co spojuje všechny tři povídky. První se jmenuje Tatami a Usagi v ní pomáhá vazalům lorda Gifua s přepravou rohoží Tatami. Ty mají být použity při důležitém čajovém obřadu, jehož se má účastnit šógunův vyslanec. Mohlo by se zdát, že nějaké rohože přeci nemohou být důvodem k násilí. Ale opak je pravdou, tady jde o vysokou politickou hru. Není proto divu, že je skupina napadena, a to Mifuneho dávným nepřítelem.

Druhá povídka se jmenuje Mon a vypráví o tom, kterak se Usagi díky svému „erbovnímu znaku“ dostal do potíží. Mon je zkratkou slova Kamon, a ten byl jakýmsi erbem či znakem příslušnosti k jednotlivým klanům či rodinám a upevňoval se na kimono. Usagi se vrací do své rodné provincie, aby prokázal úctu padlým. Jenže za ta léta, která uplynula od porážky lorda Mifuneho, jehož byl Usagi vazalem, se v severní provincii leccos změnilo. Tak například projevy věrnosti bývalému vládci trestá nový lord smrtí a donašečů jsou plné vesnice. A takovou pěknou záminkou pro jednoho donašeče je právě roninův Mon.

Třetí povídka se jmenuje Návrat a je přímým pokračováním předchozí povídky. Usagi konečně doputoval do své rodné vesnice, nicméně setkání s jeho dávnou láskou Mariko není tak růžové, jak si možná představoval. A není to jen tím, že se Mariko, vdala za jeho rivala z mládí, nynějšího předáka vesnice. Už tak napjaté vztahy mezi Usagim a rodinou jeho bývalé přítelkyně zkomplikují fanatici, kteří chtějí právě v této vesnici spáchat atentát na šógunova vyslance. Ronin bude muset zapomenout na spory a dávné křivdy a spojit síly se svým dávným rivalem v lásce, aby zachránil svou rodnou ves před zkázou. Postava šógunova vyslance zároveň hezky propojuje Návrat s povídkou Tatami.

K příběhům dodám snad už jen to, že ukazují v jakýchsi flashbacích úryvky z hrdinova dětství a mládí. Usagi má svá traumata, a přestože je neohrožený bojovník a skvělý šermíř, není to žádný terminátor bez citu a emocí. Příběh je tentokrát trochu temnější, ale to vůbec není na škodu.

Návrat domů nás, jak už je Sakaiovým dobrým zvykem, seznamuje s dalšími reáliemi života ve feudálním Japonsku. Že rohože Tatami i znak Mon hrají v příbězích hlavní roli musí být jasné každému, kdo jeho tvorbu zná. Ale pěkné není jen to, jak mistrně tyto předměty do svých scénářů Stan implantoval, ale také historické vsuvky z pera Ruth Wold, které obšírněji vysvětlují historii obou předmětů.

Jak už bylo řečeno, třicátý pátý díl Usagiho dobrodružství má barevný kabátek. Ten ušákovi opravdu hodně sluší. Mnohem více tak vyniknou nejen souboje a v černobílém hávu často nepřehledné hromadné bitky, ale především svět feudálního Japonska. Tomu jistě pomáhá i formát 168 x 258 mm. Jako bonusy v knize najdeme dvě celostránkové Stanovi perokresby a šest barevných, z nichž mě nejvíce zaujala kresba komiksové kreslířky Peach Momoko která je také autorkou krásné a velice emotivní předmluvy.

V této knize se Usagi vrací ke svým kořenům, a to nejen do své rodné provincie a ke své rodině, ale také k osudovosti a temnotě kterými se vyznačoval začátek této série.

Jestliže se pod křídly nového vydavatele bude Usagi ubírat tímto směrem, já budu jenom spokojen. Stejně jako jsem spokojen s prací, kterou tým nakladatelství CREW na Návratu domů odvedl.

Hodnocení: 89%

UsagiYojimbo 35: Návrat domů

Scénář: Stan Sakai

Kresba: Stan Sakai

Překlad: Ludovít Plata

Vydala: Crew, 2021

Počet stran: 196

Vazba: brožovaná

Cena: 449 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď