Fly High! Leť výš 1

Mezi mangami na českém trhu se objevil nový přírůstek, tentokrát útlejší svazek s pestrobarevnými postavičkami, mezi nimiž netrénované oko sotva pozná, kdo je kluk a kdo je holka. Jak obstojí?

Fly High! Leť výš 1

Dvanáctiletá Meru se po letech vrací domů k matce. Valnou část svého dětství totiž strávila v tréninkovém táboře s otcem, který si celou dobu myslel, že je kluk. (Ano, jakmile vyjde pravda najevo, zbavuje se jí.)

Po prázdninách nastupuje mladá hrdinka na školu a je odhodlaná se konečně chovat jako něžná dívka, nosit šatičky a najít si roztomilé kamarádky. Jenže ouha – jak už to na japonských školách bývá (nebo jak nám to aspoň ustavičně vtloukají autoři mang), místní základku ovládá gang složený z krásných, bohatých a nadaných studentů, kteří neváhají ostatní žáky mlátit, šikanovat nebo třeba při zahájení školního roku zapálit tělocvičnu, a ani učitelé se proti tomu neodváží ani ceknout.

Meru však tyranizování snášet nehodlá, taťkův bojový výcvik se jí ještě bude hodit. Jenže postavit se na odpor grupě rozmazlených fracků, kteří si myslí, že můžou všechno, nebude žádná procházka růžovým sadem.

Fly High není moc známá manga, celkově čítá tři knihy a v češtině zatím vyšel první díl. Je to typický zástupce školní šódžo, což znamená, že je cílená na mladší dívky, a tomu také odpovídá jak děj, tak grafické zpracování. V centru pozornosti stojí vzorová hrdinka – silná, půvabná, trošku trdlo, ale ochotná a hodná. Nechybí uťáplá nejlepší kamarádka, krásná sokyně – mrcha a samozřejmě ani dva okouzlující mladíci, mezi kterými si hrdinka bude vybírat. Charaktery jsou poměrně ploché (a ani na vteřinku nevěříte, že je jim dvanáct let) a asi bychom marně doufali, že někdo z nich ukáže nějaký zajímavější povahový rys. O to tu koneckonců ani nejde, autorka sází na jistotu a píše svoje postavy tak, aby nic nezkazila. Cílové skupině to nejspíš vadit nebude.

Stejně jako od postav, tak ani od příběhu nelze čekat nějakou zvláštní originalitu. I tu se sází na ověřené postupy: školní prostředí, vzpoura proti tyranům, první láska… Leckdo se možná bude ptát, jak je možné, že si hrdinčin otec sedm let nevšiml, že je to holka, nebo jak může skupina dětí beztrestně terorizovat celou školu i přilehlé okolí, ovšem u takovýchhle mang jsou podobné situace běžné a logiky se nemá cenu dovolávat, protože se podřizuje zábavě. Kdo má s japonskou mangou zkušenosti, nejspíš mu to ani nepřijde divné.

I na kresbě je znát, kam autorka svou prací míří. Obrovské vlahé oči, rozevláté vlasy, nezřídka hrdinům kolem hlavy poletují jiskřičky nebo květinky, zkrátka vše, co lahodí dívčímu oku. Natsumi Óči svůj styl zvládá dokonale a moc příjemně se na to dívá, na druhou stranu nemá žádný výrazný rukopis – podobných autorek jsou desítky a asi byste je od sebe nerozlišili.

Fly High! je průměrná manga, ale neškodná, přečtenou ji máte za půl hodinky a dá se u ní slušně pobavit. Samozřejmě je to klišé na klišé, ale u podobných mang s tím člověk tak nějak počítá a spíš by ho překvapilo, kdyby tomu bylo jinak; o nic jiného než odreagování totiž nejde. Cílovou skupinu – holky ve věku cca 13 let to určitě potěší, odrostlejší čtenářky mohou zavzpomínat na svoje „šódžo období“, lidem, kteří se s dívčí školní mangou zatím nesetkali, zase rozšíří obzory. Své místo tu rozhodně má.

Meru od svých pěti let vyrůstala jako kluk – v odlehlých horách, kde z ní její otec vychovával silného a hbitého bojovníka. Ve dvanácti letech se Meru vrací k matce a má nastoupit do nové školy. Aby nevystrašila spolužáky a získala si nějaké přátele, na máminu radu chce svoje schopnosti držet v tajnosti. A všechno se zdá být skvělé, jenže pak se na scéně objeví partička druháků, které terorizuje celou školu. Z čiré zlomyslnosti zničí školní zahradu a tím ublíží Meruině kamarádce Čijo. Co je moc, to je moc! Ohledy stranou, Meru se pouští do boje o nadvládu nad školou! Romantická a dobrodružná manga pro dívky ze školního prostředí. (anotace)

  • Fly High! Leť výš 1
  • Scénář a kresba: Óči Nacumi
  • Překlad: Jan Horgoš
  • Provedení: paperback, černobílé
  • Počet stran: 176
  • Cena: 179 Kč
  • Vydal: Zoner Press 2011

Petra Babuláková (redaktor)

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zanechat odpověď

Fly High! Leť výš 1

Leckdo by o Meru mohl tvrdit, že její dětství nebylo právě obvyklé. Její otec si ji v pěti letech odvedl do hor, kde ji vychovával jako chlapce a vycvičil z ní hbitou a……

Leckdo by o Meru mohl tvrdit, že její dětství nebylo právě obvyklé. Její otec si ji v pěti letech odvedl do hor, kde ji vychovával jako chlapce a vycvičil z ní hbitou a silnou bojovnici. Teď je Meru dvanáct let, vrací se k matce a nastupuje do nové školy. Aby neděsila spolužáky a našla si nějaké přátele, na máminu radu své schopnosti tají. Všechno vychází skvěle, dokud gang, který terorizuje celou školu, neublíží Meruině kamarádce. Ohledy stranou, Meru se pouští do boje o nadvládu nad školou! * Romantická a dobrodružná manga pro dívky ze školního prostředí. * Tato kniha je vytištěna ve stylu „manga”, v autentickém japonském formátu zprava doleva.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zanechat odpověď