Křivé ostří v audioprovedení aneb Jak trpaslíci zachránili unesenou princeznu a kolik problémů to přineslo

Jak spolu souvisí unesená princezna a trpaslíci? Inu, na záchranu unesené princezny je třeba síla. A kdo má sílu? Trpaslíci přece! A kdo ctí tradice, pije jako duha a chová se jako neřízená střela? Zase trpaslíci. Uřídit tuhle trpasličí pohromu, aby vůbec k záchraně došlo, bude pořádná fuška!

Křivé ostří Martiny D. Antonín je už z literárního hlediska starším kouskem, zatímco z pohledu audioknižního zpracování absolutní novinkou z produkce vydavatelství Čti mi!. Ale pokud máte rádi humor, nebo spíše satiru a překrucování fantasy klišé, a především trpaslíky, pak budete nadšeně pobíhat po podzemních jeskyních a přerovnávat krumpáče se sluchátky v uších, protože všeho si v této audioknize užijete měrou vrchovatou. Pravda, trochu to kazí lidští suchaři i fakt, že celá věc s princeznou se trochu zamotá…

Tak nám unesli princeznu, pane králi!

Celý příběh začíná tím, že orkové zmasakrují pár zbrojnošů a unesou sličnou princeznu. Jediným přeživším svědkem únosu se stane panoš Jenik – a ten je za svoji chrabrost „odměněn“. Dostane za úkol vést výpravu k trpaslíkům se žádostí o pomoc. Trpaslíci totiž bytostně nesnáší orky, což je pádný důvod, proč by měli lidem se záchranou pomoc. Jenže zároveň také ctí mnohé zvyky, o kterých se Jenik dozvídá za pochodu, což znamená kopu problémů…

Podíváme se i do podzemního města trpaslíků – a rovnou zamíříme pěkně vysoko. Seznámíme se totiž se Rhanem, synem trpasličího krále. Jenže ten se jaksi nepotatil a kovář z něj už asi nebude. Ale on jím ani nechce být, jako správný mladistvý rebel NECHCE jít ve stopách svého otce, a tak si na památku sbalí jeden ze svých výtvorů, podivnou nejspíš-sekeru a vyrazí do světa konat hrdinské skutky. A hele, zrovna by byl jeden po ruce – záchrana lidské princezny!

Jak to bude dál je asi jasné: Jenikovi, potažmo králi, se pomoci od trpaslíků dostane (i když je to od trpasličího vládce tak trochu trucpodnik), a součástí malé družiny – možná až příliš malé, aby něco zmohla, jak by se mohlo člověku neznalému chrabrosti a síly trpasličích válečníků zdát – je i Rhan. V cestě za záchranou princezny však stojí ještě pár překážek…

Stará láska nerezaví

Příběhem vás bude provázet hlas Libora Böhma. Narátorův hlas působí uklidňujícím a uhlazeným dojmem, ale bez problémů si poradí i s akčními pasážemi i naprosto nekultivovanými trpasličími pitkami. Böhm se příliš okatě nesnaží hrát a hlasy jednotlivých postav spíš mírně modifikuje než vyloženě mění, neždíme emoce z každé trochu vypjatější situace, ale z projevu by člověk řekl, že má tuhle knihu rád, protože vypráví přesvědčivě a se zápalem. A právě ona jiskra a nadšení dávají mluvenému projevu potřebný říz.

Co je třeba vypíchnout je doprovodná hudba. O tom, že ve Čti mi! se začali na hudbu opravdu zaměřovat, byť tvoří především předěly mezi kapitolami, není pochyb – motivy jsou různorodé a k duchu příběhu sedí. Ale nápad použít jako předěl zvuk tlučení kladiva do kovadliny je něco, co u jiných audioknih nenajdete – a není nic trpasličtějšího než tento zvuk!

A nyní již ke Křivému ostří samotnému. Tahle kniha dle autorky neměla sloužit k ničemu jinému než pobavení čtenáře. Vypůjčuje si motivy z klasických fantasy děl, je v ní spousta klišé a zároveň si mnohdy z podobných věcí utahuje a stereotypy převrací naruby. V lehkých tónech ale zároveň (trochu mimo původní autorčin záměr) najdete i témata k zamyšlení.

Trpaslík je když…

Jako první se podívejme, jak autorka profiluje trpaslíky. Ono by se dalo říct že až přehnaně trpaslicky – tenhle malý vousatý národ (ano, včetně žen!) je pyšný na svůj původ, umí vyjmenovat svůj rod po mnoho generací zpátky, potrpí si na letité zvyky a tradice – no zkrátka klasický hrdý národ, jehož čest je zatraceně snadné urazit. A kdo trpaslíka urazí, tomu většinou na oplátku trpaslík také něco urazí, třeba zub nebo tak. Zkrátka férová výměna názorů.

Kromě toho však tito malí válečníci umějí pít dokud je co, a trpí majestátní kocovinou. Taky jim chybí pud sebezáchovy, protože jakmile se objeví nebezpečí, nejdřív na něj útočí a pak se teprve ptají co a jak, což je z morálního hlediska občas dost problematický postup.

A pokud vám ve výčtu chyběla láska ke zlatu, tak tenhle bod si můžete také odškrtnout. Narážky na výšku taktéž. Stereotypnější trpaslíky aby člověk pohledal, ale ono je to ku prospěchu příběhu, protože právě onen striktní přístup a svázanost tradicemi jsou mnohdy zdrojem úsměvných situací.

Pokud se podíváme na lidi, pak zase Jenik okusí, jaké je to být nemajetný a proto méněcenný; bude se řešit i role ženy v mužské společnosti… Zkrátka, těch námětů k zamyšlení a vážných podtónů je příběh plný, ale nikterak neruší jeho zábavnost.

Na druhou stranu jsou v příběhu i pro autorku typické „úlety“. Jeden příklad za všechny: únosci nalijí do princezny návykový dryák, a dojde k tomu, že urozená dáma chce další dávku – a hlavně, ať jí nikdo proboha nezachraňuje! Nejedná se o prvoplánový humor, Křivé ostří si spíše mnohdy bere na paškál fantasy stereotypy; a vidět něco, co dobře znáte, v úplně jiné poloze, je prostě zábava.

Lépe číst ušima

Křivé ostří je v audiopodobě ještě o trochu lepší než knižní předloha. Autorka je totiž dost „upovídaná“ a občas rozmělňuje tempo příběhu vedlejšími odbočkami a vsuvkami, což ovšem při poslechu tolik nevnímáte. Navíc si vychutnáte všechny ty vtípky a drobné ústrky, kterých je děj plný.

Ale v jádru je tahle audiokniha především zábavnou svižnou jízdou netající se kladným vztahem ke klasické fantasy. Právě na to konto mohou mířit některé výtky posluchačů – kopírka klasických děl, příliš mnoho klišé, skákání od klasického pojetí ke zmíněným ujetostem a díky tomu dost nepravděpodobné vyznění, některé dost otravné postavy…

A propo: postavy! Nejsou propracovány nikterak světoborně, ale berme v úvahu, že pro autorku byla tato kniha prvotina a navíc motivace činů jejích hrdinů je jasná a zbytek (zejména u trpaslíků) je dán genetickou zátěží a zvyky. A že jsou některé figury otravné nebo nesympatické? To je zkrátka život. Nehledě na to, že do těch sympatických se rychle zamilujete.

Máte možnost si užít si spoustu zábavy s partou bojechtivých trpaslíků, kteří jsou trpaslíky každým coulem. Mladý lidský panoš Jenik nemá nejmenší šanci je ukočírovat, i když snaha se mu upřít nedá. A že nakonec dojde k velké bitvě v rámci záchrany nebohé unesené princezny, o tom není pochyb v podstatě od počátku! U téhle mely přece nemůžou vaše uši chybět, ne?

Martina D. Antonín: Křivé ostří

Vydalo: Čti mi!, 2021

Interpret: Libor Böhm

Délka: 17 hodin 56 minut

Formát: MP3 ke stažení

Cena: 340 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď