Literární rok 2020 očima Alexandry Petákové z Fantom Printu

Protože už můžete zase navštívit vaše oblíbené knihkupectví, přinášíme vám tipy z Fantom Printu. Trio “něčím výjimečných” knih vydaných v uplynulém roce, které vám snadno mohlo uniknout, tentokrát připravila Alexandra Petáková. A přesto, že Fantom Print v loňském roce nevydal zrovna moc titulů, najde se mezi nimi pár opravdu dobrých kousků!

Tomáš Sekerka – Clona: Nájezdník z Pustiny
Najít mezi nabízenými rukopisy nových autorů takový, který má kompletní a zajímavou zápletku, vnitřní logiku a minimum stylistických i gramatických chyb, je jako vykopat místo záhonku poklad. Ale Clona (rozdělená do dvou dílů rovnou autorem) nám vyloženě spadla do klína a díky hladké spolupráci s autorem jsme ji stihli připravit k vydání rychleji, než pro nás bývá u začínajících autorů obvyklé. A navíc jsme i přes komplikace v tiskárně zvládli křest na PevnostConu – což byl v době covidové zážitek pro nás i pro autora.

 

 

 
David Mack – Půlnoční fronta
Fantom Print má svoje zavedené subžánry a autory, na které se zaměřuje. Půlnoční fronta je v tomhle ohledu jiná – pokud mě paměť neklame, je to naše první „čistokrevná“ alternativní historie, a rovnou z druhé světové války! Vybrali jsme si ji kvůli premise používání magie v předních liních a taky proto, že David Mack prostě umí. Ale zároveň je to taková vlaštovka, protože do nových subžánrů chceme expandovat i nadále a už máme v tom směru nějaké plány. Půlnoční fronta je ten první, nejdůležitější krok.

 

 

 

 
Michael R. Fletcher – Nespasitelní
Divná knížka o šílenství, která málem přivedla k nepříčetnosti mě i překladatele Zdeňka Milatu. To ale neznamená, že bychom si práci na Nespasitelných neužívali. Oba jsme si zamilovali příběh i postavy, a přestože všechno bylo na dlouhé lokte, ohromně mě bavilo sledovat, jak české vydání postupně vzniká – od debat o tom, jak přistoupit k autorově využívání (až zneužívání) němčiny, přes návrh ilustrace až po milion různých verzí obálky. Držet pak výtisk v ruce s vědomím, že spoustě lidí se tenhle příběh vůbec líbit nebude, ale určité skupině se naopak bude líbit ohromně, stálo za to.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď