Kam čert nemůže, nastrčí hydru aneb Já sem ředitel a mám na všechno papír!!

Možná znáte ten příběh o chlapci s kulatými brýlemi, který chodil do kouzelnické školy. Možná si vybavíte i jméno jejího ředitele. Jenže rozhodně netušíte, s čím tenhle bodrý chlapík musí dnes a denně bojovat. To máte: zvonění, neposlušní žáci, potřeštěný učitelský sbor – a především tuny papírů. A to zdaleka není všechno!

Na kreativních českých lidech je geniální to, že vždy dokážou najít svoji cestu. Nějakou nečekanou kličku, smyčku a výhybku, která naprosto změní původní směrování nebo očekávání. Takže pokud od Ředitele a hydry očekáváte nějaký klon Harryho Pottera (čemuž se nelze v žádném případě divit!), vězte, že pravda je úplně jinde. Jan Jícha je totiž přesně tím vynalézavcem, který se o světový hit otřel aby ve finále šel naprosto odlišným směrem.

Pouťová magie pana ředitele

Přistupte blíže! Alfréd Hrnčiřík vám umí vytáhnout králíka z klobouku, mobil z kapsy, holuba z nosu a u toho vytvarovat balónek přesně dle vašich požadavků. Zkrátka prvotřídní magie! A tak se nelze divit, že takový talent nezůstal nepovšimnut. On si ho totiž všimnul sekretář kouzelnické školy v Beďarech (podobnost „čistě náhodná“!) a sdělil mu, že si ho vybrali coby ředitele. Každý odpor je marný.

Začátek příběhu samotný je možná trochu na sílu, jde proti posluchačovu očekávání a bude trochu tužší. Ostatně, urputné počáteční hudební „umca umca“ (čti podivný pouťově vidláckodiskotékový rytmus, ze kterého by Eva a Vašek měli Vánoce) vás přinutí přemýšlet, co že to vlastně na vás ve Čti mi! přichystali. Postupně ale spolu s Alfrédem začnete zapadat do příběhu jako do pohodlného křesla a objevovat, že Ředitel a hydra je opravdu skvělou audioknihou. Budete s chutí objevovat potřeštěný personál kouzelnické školy čítající kupříkladu neviditelného školníka, potrhlého rodilého mluvčího s příjmením Babrauskas, krásnou elfku coby učitelku etiky a erotiky nebo typickou „cvičku“ jménem Slavoj Korpus. A nesníme zapomenout ani na pravou ruku novopečeného ředitele, která je také podařený dáreček!

Postupně zjistíte, že Jícha vytvořil zajímavé kulisy plné života a lehce ujetých nápadů. Nic, co by člověka na KOUZELNICKÉ škole mělo překvapit, se nekoná, ale způsob podání je úsměvný a velmi invenční. Jan Jícha je zdatný slovní ekvilibrista, který dokázal příběh proložit humorem všeho druhu: nenásilným, chytrým, štiplavým i značně pubertálním. V audiopodání mu navíc pánové ze Čti mi! našli zdatného parťáka v osobě narátora Jiřího Witteka. Wittek umí výborně pracovat s hlasem, dobře hraje role a posluchač se bude výborně bavit. Za majstrštyk lze pak prohlásit Wittekovu interpretaci elfštiny, která doslova uhrane. Vyslechnete i latinu, rumunštinu, úředničtinu a další jazyky.

Přichází hydra

Nebohý nedobrovolný ředitel Alfréd nachází školu v dost zanedbaném stavu. Tedy, škola jako taková funguje bezvadně, po chodbách se prohání vyčarovaní vrabci radostně trousící na vše, co jim přijde pod… ehm, zvonění se mění z oslího hýkání na kulometnou palbu (to vše v rámci výuky); jenže za dveřmi číhá hydra. To je něco jako inspekce, jejíž členové se nazývají hydranti. Má mnoho hlav a doslova miluje papíry. Papíry, povolení, potvrzení, složky, šanony, provozní řády… Jenže než udeří bič hydří, stane se v Beďarech mnohé, příchod inspektorů už je jen takovou lahůdkou nakonec.

Jícha nenechal nic náhodě. Vždy nechá vynořit se nějakou dílčí zápletku, která pak ve víru školního života trochu zapadne, aby se nakonec mnohdy nečekaně vynořilo rozuzlení. Dozvíte se, jak se z předchozí ředitelky stala úplná kráva, že ve škole řádí upír i že se školou a jejím osazenstvem má problém místní farář. Uslyšíte momenty humorné i dramaticky vážné (které se často nakonec poněkud zvrhnou), zajímavé příběhy silné po lidské stránce i spoustu švejkovin a kopání do byrokracie. Mnoho věcí vám bude povědomých, mnoha absurditám se s chutí zasmějete.

Ale Jícha je zkrátka chytrý vypravěč, kousek po kousku staví komplexní příběh, odkrývá to, co kdysi v minulém dění nakousl… Mimochodem, při více než šestnácti hodinách stopáže audioknihy si může podobný postup dovolit. Dobře ztvárněné jsou i postavy – mají minulost, osobnost, hloubku a především lidskost. Právě postavy jsou tahouny celého příběhu; každý z učitelů má své libůstky, ale když jde do tuhého, umí táhnout za jeden provaz.

A co by to bylo za školu, kdyby neměla jídelnu! Tahle se jmenuje Eurošt… ne, nechte se překvapit, ale sehraje v celém příběhu významnou roli!

Na to, že Ředitel a hydra měl být klon Harryho Pottera si velmi rychle ani nevzdechnete. Už jen proto, že mnoho vtipů je ryze „českých“, za hranicemi by zřejmě skončily nechápavými nebo vyděšenými pohledy. Znovu je třeba vzpomenout hlasu Jiřího Witteka, který audioztvárnění padne jako ulitý. A znovu je třeba vyzdvihnout, že ačkoliv je audiokniha úsměvná, nesnaží se o humor za každou cenu, nerezignuje na propracovaný příběh ani zajímavé postavy a obsahuje i mnoho vážných momentů, témat k zamyšlení a silných „malých“ příběhů.

Jan Jícha: Ředitel a hydra

Vydalo: Čti mi!, 2020

Interpret: Jiří Wittek

Délka: 16 hodin 13 minut

Formát: MP3 ke stažení

Cena: 250 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď