Literární rok 2020 očima Lucky Kokaislové

A další pohled zpátky do roku 2020 – tentokrát od redaktorky Lucky Kokaislové. Úkol zněl jasně: vypíchněte to nej, co jste v roce 2020 přečetli. Lucka to sice vzala stručně, ale třeba vás její tipy inspirují k návštěvě knihkupectví.

Jonathan Strange  & pan Norrell (Susanna Clarke)

Tenhle román asi není úplně pro každého, protože je to jedna z těch knih, kde příběh neuhání o zlomkrk kupředu, magie netryská z každé strany a nějaké epické souboje taky těžko pohledat. Jo, a taky jsou tam poznámky pod čarou. Kupa poznámek pod čarou, z nichž některé zaberou i polovinu stránky! Přesto to je naprosto bezvadné čtení, které vás provede vývojem magie v Anglii od jejích počátků až po její obnovitele, Strange a Norrella. Pokud hledáte něco pozvolného, co vám přes dlouhé zimní večery pod dekou a něčím teplým v ruce nějakou chvíli vydrží, tak tohle je ta správná volba!

A rovnou vám doporučím i stejnojmenný seriál. I když z něj asi větší potěchu budou mít ti, kteří si román přečtou, protože nacpat takovouhle bichli do sedmidílné série je docela výkon a některé věci se prostě ztratí mezi řádky.

 

 

Před bouří (Zuzana Hartmanová)

Obecně mi česká tvorba moc nevoní a nevyhledávám ji, ovšem zdá se, že svůj názor přehodnotím. První díl série Krysy apokalypsy začíná víc než slibně! Zajímavé postavy, promakaný svět, působivé akční scény a hlavně to má neuvěřitelný spád, protože než se člověk naděje je na konci a nezbývá mu než čekat na pokračování. Inu, doufejme, že to bude brzy.

 

 

 

Krvavá Rose (Nicholas Eames)

Pamatuje na Krále Wyldu? Krvavá Rose je jejich volné pokračování nesoucí se v podobném duchu. Najdete tam kupu akce, horu epických soubojů, overpowered postavy a pěknou dávku humoru. A pokud jste se Krály Wyldu zatím neseznámili, nevadí! Tohle můžete číst i bez znalosti prvního dílu, a pokud máte načteno, tak určitě oceníte to různé pomrkávání a odkazy.

 

Čaropisce (Robert Jakcon Bennett), Převorství u pomerančovníku (Samontha Shannon) a Trochu zlé krve (Joe Abercrombie) na mě sice teprve čekají, ale u těchto kousků mám takový dojem, že to bude prostě stát za to a byla by škoda je vypíchnout a neupozornit na ně!

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď