A vznikla družina…

Na počátku byli čtyři uprchlíci, jejichž osada byla napadena a oni padli do otroctví. To byl však jen počátek jejich velkolepé cesty, na které čekala mnohá dobrodružství a osudová setkání. Ze čtveřice se pomalu stává družina čelící bok po boku dobrému i zlému, i když do legend a písní bardů zatím mají stále daleko.

Byly to časy neveselé. Tlupy orků táhly krajem a drancovaly. Běda těm, kdož jim padli do spárů – v lepším případě skončili jako pracovní síly v dolech, v tom horším v žaludcích nelítostných bestií. Jagh, Grult, Koré a Ranka měli štěstí a podařilo se jim utéct… A tak se začaly se psát první kapitoly družiny Horských šelem.

Epická sága podle pravidel

Petr Eismann se rozhodl napsat rozlehlou fantasy ságu – Družina Horských šelem má v plánu hned osm dílů. My to však vezmeme od počátků, nebo spíše od Počátků, jak zní podtitul prvního dílu.

Po několika stranách bude mít čtenář, který má z fantasy už trochu načteno, přesnou představu o tom, jaký typ příběhu na něj čeká. Což není vyloženě špatně, protože ačkoliv fantasy za poslední roky prošla bouřlivým vývojem, klasické ságy žánru meče a magie mají stále své kouzlo, a člověk občas zatouží vrátit se ve světě špinavé fantasy a „krváků“ do literárních koutů, které dobře zná. Ano, i trocha nostalgie ze stran Počátků zavane.

Po další chvíli zjistíte, že autorovi posloužil jako námět příběh, který odehrál v „nějakém“ RPG systému, ať už to bylo Dračí doupě, Dungeons & Dragons či cokoliv jiného. A opět si člověk řekne: proč vlastně ne? Vždyť podobné knihy si čtenáře, povětšinou právě milovníky her na hrdiny, najdou. Navíc stačí jen herní události trochu „učesat“, vypustit pár hluchých míst a je to.

Počátky jsou navíc klasickým rozjezdem. Hrdinové nic moc neumí a mají i kus štěstí a kupu vůle přežít. Krůček po krůčku jdou za svým snem stát se hrdiny, v čemž jim pomůže i získání slovutných mistrů, kteří je zasvětí do jejich specializací. A právě tady je kámen úrazu. Autor se totiž rozhodl v příběhu ponechat i mnoho z herních mechanik. Občas máte pocit, že doslova čtete pravidla (třeba právě při vysvětlování výcviku jednotlivých povolání včetně rozdělení na podtřídy a nutnosti trénovat x dnů a x hodin, aby člověk postoupil na další úroveň). Tohle je zjevná začátečnická chyba, kterou nevyváží ani autorovo nadšení; hrany se daly mnohem lépe obrousit a zahladit. Občas čtenář bude přemýšlet, jak je možné, že v truhle ukryté ve výšce 1,5 metru se nachází přesně 300 zlatých mincí…

Právě přílišný přepis hry může být pro mnohé čtenáře kamenem úrazu. Občas ruší při čtení a logika dostává místy naloženo co se do ní vejde. K tomu přidejme i určitou stylistickou neobratnost, zejména opakující se slova… Inu, nováčkovská daň v plné své kráse.

Ale vše je vyváženo příběhem, který naopak odráží autorův vypravěčský um. Právě kvůli příběhu a jeho podání se vyplatí si Počátky, první díl Družiny Horských šelem pořídit. Přesto, že budete vědět k čemu dění směřuje, nepustil se Eismann cestou přespřílišných klišé. Žádné pobíjení krys nebo goblinů (což by pro krolla Grulta nebyl zajisté problém), žádné sbírání expů a levelování, byť i boj s orky je něco, na čem si založil kariéru nejeden fantasy hrdina. Vše je podáváno jako kronika, což dává autorovi relativně volnou ruku v interpretaci a formě.

V hlavních rolích

Zmínit se musíme i o postavách. Hlavní hrdina, z jehož pohledu je většina příběhu odvyprávěna, je elf předurčený stát se zlodějem, a také (nejmenovaný) vůdce party. Sám o sobě však mnoho nezmůže – a právě proto má k ruce horu svalů, krolla Grulta. Člověk by čekal, že Grult bude „velkej, ale blbej“, ale i když mnohdy slouží jako komická postava a mluví jednoduchou řečí, má mezi ušima mozek a nebojí se ho použít. O tom, že Grult bude bojovníkem, asi není třeba ani psát. Paradoxně dostává tahle dvojice nejvíc prostoru a zbylé dvě dámy, Ranka a Koré, nedostanou v příběhu příliš možností, aby se nějak výrazněji vyprofilovaly. Jen pro upřesnění – Ranka je elfí hraničářka, Koré pak budoucí mistryně magických umění.

Pro lepší představu se podívejte na obálku knihy, kde Jana Šouflová vypodobnila družinu v celé její kráse. Tahle dáma prostě umí.

Autor si vcelku vyhrál s vývojem postav. V ději je jasně cítit jak nabírají zkušenosti, svalovou hmotu i vědomosti. Poctivě trénují, aby se vyrovnali svým mistrům (k tomu je ovšem ještě hoodně dlouhá cesta) a z vyjukaných dobrodruhů pomalu rostou sebevědomí budoucí hrdinové.

Postavy nejspíš nepřekvapí, ale jsou napsané dobře, a především nejsou žádní superhrdinové, i když občas mají kupu štěstí. Jako družina má takhle kombinace povolání úspěch předurčen, tady problém nehledejte. Dialogy neskřípou a jsou účelné, což je také podstatná část zábavy.

Počátky jsou příjemnou klasickou fantasy, která potěší zejména milovníky her na hrdiny. Pokud jste ochotni akceptovat občasné pasáže připomínající náhled do pravidel, odmění vás příjemným a solidně odvyprávěným příběhem s velkou porcí zábavy a příslibem do budoucích dílů.

Petr Eismann: Počátky (Družina Horských šelem I.)

Vydal: Jonathan Livingston, 2020

Obálka: Jana Maffet Šouflová

Počet stran: 396

Cena: 299 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď