Evoluce potřetí aneb Silnější vyhrává

Cestovatelé v čase se vrací na scénu potřetí – a závěrečný díl série Evoluce Thomase Thiemeyera s názvem Pramen života dá odpověď na otázku, zda se skupina mladých lidí dokáže vrátit zpět do své doby. Ono totiž pouhé nalezení cíle, ke kterému směřovali, nutně nemusí znamenat úspěch. Nikdo nemůže zaručit, že technologicky vyspělé enkláva lidstva a její vědomosti nabídnou řešení problému.

Je to tak. Young adult série Evoluce se vrací již potřetí (o předchozích dvou dílech si můžete přečíst ZDE a ZDE) – a tentokrát naposled. Tudíž začneme krátkou rekapitulací předchozího dění: skupina mladých lidí se díky skoku v čase ocitne v budoucnosti, která však není lidstvu příliš nakloněna. Po nárazu meteoritu a klimatické katastrofě Zemi ovládli inteligentní „něco-jako-chobotnice“, tvorové zvaní squidové, a lidé žijí v koloniích někde na úrovni středověku. Existuje ovšem místo, kde podle místních legend žijí cestovatelé v čase a kde by mohly existovat odpovědi na mnoho otázek v popředí s tou, jak se vrátit do své doby. Přes mnoho útrap a nástrah se cestovatelé vydají hledat toto místo do nelítostné pouště…

Kdo hledal, našel

Jak již bylo řečeno, je Evoluce určena primárně mladším čtenářům, takže nečekejte žádné velké dějové zvraty. Jako první se do sídla lidstva řízeného nelítostnou a téměř všudypřítomnou Gaiou dostane Lucie a její squidí „mazlík“ a prostředník v komunikaci mezi lidmi a squidy. Následně dorazí i většina zbylých dobrodruhů. Výjimku tvoří jejich bývalý parťák Marek, který se přidal na stranu „těch zlých“ a chce své exkamarády přivést zpět do otroctví – ten dorazí později sólo; a také Katta, která se ztratila během havárie v poušti.

Mládež brzy zjistí, že technologicky vyspělá civilizace má poměrně neortodoxní názory co se místní fauny týká. Oplývá sice znalostmi a vědomostmi, ale jiné inteligentní formy života jsou jí trnem v patě. A naše skupina se musí rozhodnout, na čí stranu se v téhle bitvě postaví…

Úhel pohledu

Dovolím si nyní stručně zhodnotit celou sérii naráz. Sečtělého dospělého a zkušeného milovníka příběhů série Evoluce rozhodně neuspokojí. Cílová skupina je mládež a začátečníci v žánru dobrodružné postapo literatury. Aby nedošlo k mýlce: příběh není nikterak hloupý, jen je v něm dost věcí zredukováno a zjednodušeně právě proto, aby byl přístupný cílové skupině čtenářů – odhadem počínajícím puberťákům a starším, kteří se s hrdiny dokážou snadno ztotožnit a jsou jim věkově blízcí.

Děj je příjemně přímočarý a mnohdy i předvídatelný. Opět, není to chyba; mladší čtenáři potřebují pochopit, jak příběhy fungují, a Thiemeyer jim vychází vstříc. Podstatné je, že všechny díly jsou vyprávěny opravdu zábavnou formou a právě styl vyprávění dokáže čtenáře udržet u příběhu a může se měřit i s kdejakou knihou „pro dospěláky“.

I práce s postavami není až tak špatná. Zas a znova: nečekejte žádnou psychologickou velehloubku, ale hrdinové dostávají dostatek prostoru a prodělávají postupem času i mnohdy poměrně zajímavý vývoj (viz právě třeba zmiňovaný Marek, ale i někteří další).

Suma sumárum, pokud jste alespoň trochu cílová skupina, tahle série patří k těm lepším. Nese se spíše v dobrodružném duchu, i když trochu té lovestory v ní najdete také. Kromě toho nabízí i poučení a pro žánrové začátečníky pár překvapení a zvratů.

Tak takhle to končí

Po poněkud obecnějším vymezení mantinelů nyní opět konkrétně ke třetímu a závěrečnému dílu, Prameni života. Přenesením do zcela nového prostředí je velká část předchozích událostí zapomenuta a začíná se v podstatě znovu, ale děj navazuje tam, kde předchozí knihy končí, a tak je dobré události znát – zejména kvůli tomu postavám.

Na samém počátku se mladí lidé dostanou do výspy lidstva s vyspělou technologií; na první pohled vidí ráj, ale při bližším zkoumání pod pozlátkem objeví spoustu věcí, které se jim nelíbí a se kterými nesouhlasí. Rebelie je obvyklým znakem young adult literatury, a ani v Prameni života tomu není jinak. Je jasné, že dobrodruzi se postaví po bok místního inteligentního života, ale zároveň musí mít na paměti, že lidé jsou jejich jedinou šancí na návrat. A jak se ukáže, nejsou sami, kdo s místní vládou nesouhlasí.

Thiemeyer opět využil své největší zbraně v podobě schopnosti opravdu poutavě vyprávět. Objevování nových světů (ať už toho lidského nebo toho zvířecího) je poutavé a strhne čtenářovu pozornost i díky mnoha drobným, leč invenčním nápadům. Kniha má spád, po úvodním rozkoukávání se v podstatě neustále něco děje, byť akce je úměrně cílové skupině umíněná.

Z pohledu dospělého v příběhu dost trpí logika. Mládež všechno zvládne, přežije bez úhony i střelbu a nekoncepčně se vrhá do věcí, které mohou ovlivnit budoucnost celé planety. Všechno prostě NĚJAK zvládnou. Jasně, budete jim držet palce, ale některým výkonům nebudou nejspíš věřit ani mladší čtenáři!

Příjemné je, že ani tentokrát nechybí zajímavé členění knihy. Některé kapitoly jsou psány z pohledu squidů formou krátkých rozhovorů, a i když už víte, o co se jedná, jsou vytržením ze stereotypu a zajímavou vložkou.

Podobně vítaná jsou i vědecká okénka. Autor dokáže v souvislosti s konkrétními problémy přidat nenásilně trochu osvěty, lehký filozofický přesah… Jak bylo řečeno, v rámci young adult patří Pramen života ke knihám, které mohou mládež spolehlivě obohatit a mají co nabídnout.

.. a tečka!

Závěrečný díl série by měl nabídnut i rozuzlení otázek z předchozích dílů a otevřených dějových linií. Tady bude spokojenost tak napůl. To hlavní je dořešeno a vysvětleno (byť občas trochu šroubovaně), ale několik poměrně zásadních otázek zůstane nedořešených.

Vyvrcholení příběhu dává smysl a příběh k němu směruje, postavy se chovají v rámci nastavených mantinelů a děj má spád. A opět onen rozdvojený pohled: dospělák vidí finále, ve kterém se ledasco láme přes koleno, cílová skupina si bez většího přemýšlení užije parádní dobrodružství a rozřešení celé zápletky.

Pokud se vám líbily předchozí dva díly, pak vězte, že Pramen života je důstojným uzavřením celé série. Dobrodružství pokračuje – a je to pořádná jízda. To hlavní je zodpovězeno a uzavřeno a dočkáte se zajímavých momentů i mnoha odpovědí.

A pokud pokud vás young adult odrazuje, musíte se spokojit s konstatováním, že zrovna série Evoluce patří k tomu lepšímu z téhle žánrové škatulky, a že to není plytká a nablblá lovestory pro děcka. Pro vás holt tyhle knihy určeny nejsou.

PS: U obou předchozích dílů jsme chválili obálku. Třetí díl rozhodně nezůstává pozadu!

Thomas Thiemeyer: Pramen života (Evoluce III.)

Vydal: Bookmedia, 2020

Překlad: Eva Pátková

Obálka: Jan Kerntke

Počet stran: 352

Cena: 349 Kč

Pokud vás kniha zaujala, můžete si ji zakoupit třeba ZDE

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď