Jiřina Vorlová ed.: Kočas 2011

Není to až tak dávno, kdy jsme se na Fantasy Planet podívali na zoubek nejnovějšímu Kočasu 2013. Ohlédněme se tedy i trochu do nakladatelské minulosti a sezname se s Kočasem 2011.

ant.: Kočas - Parcon 2011

Kočas je sborníkem povídek, které byly zaslány do soutěže Cena Karla Čapka a přesto, že neprošly sítem poroty na stupně nejvyšší, jsou natolik dobré, aby stálo za to je uveřejnit. V jedné knize se tak může sejít scifi i fantasy, texty krátké i dlouhé. Vzniká tím zajímavá směska, z které si vybere každý.

Kratší texty

Krátkou povídku je potřeba řádně vypointovat. To se povedlo Petru Plačkovi v textu Věř si, čemu chceš. Příběh s historickým pozadím a výborným nápadem předkládá, jak sázka dvou džentlmenů může způsobit katastrofu. Kraťas Tomáše Berky je zase parafrází na jednu pravdu, že každý dostane, co si zaslouží.
Rodinná hádka Edity Dufkové originálně zpracovává upířinu, která by mohla být základem sakra dobrého románu. Na povídce jde vidět vypsaný styl autorky, která už toho má hodně za sebou, a text proto patří k tomu nejlepšímu v knize.
Tak trochu po vandrovcovsku jde na věc Pavel Červenka, když se jeho hrdina díky alkoholu přesune do paralelního světa. Autor však od Pilipiuka neopisuje, píše vlastním stylem a s vlastním hrdinou.
Město za duhou od Jakuba Gumana by se krásně vyjímalo ve sborníku Legendy: Prokleté knihovny. Jakub napsal knihovnickou povídku velmi podobně stylu a imaginaci některých textů Pavla Renčína. Snad jeho hvězda vysvitne časem také tak vysoko.

Delší práce

Petr Plaček se do sborníku dostal i s dlouhou povídkou Obchodníci s deštěm. Poměrně akční text, jehož název jasně vypovídá, o čem v textu půjde, se odehrává v Africe. Hrdinové pomáhají skropit deštěm poušť pomocí laseru, avšak jejich jednání má své odpůrce, takže je na konflikt zaděláno.
Další scifárnu napsala Scarlett Rauschgoldová alias Darth Zira. Odehrává se na Európě – poklidném to místě, kde se hlavní hrdina detektiv bude tuze nudit. V brzké době se však nečekaně objevuje série vražd, která se odehrává mezi komunitou mládeže místních zbohatlíků. Celkem dobře napsaný a chvílemi vtipný text kazí konec povídky. Jako by si s rozuzlením povídky autorka nevěděla rady.
Julie Nováková už má také pár knih za sebou. Tentokrát jde o téma vytvoření umělé inteligence, která má hlavnímu hrdinovi pomoci sbalit ženskou. Překvapivě se řečí jedniček a nul povede oživit antického Ovidia, který si v takových situacích vždy ví rady.

A jedna novela na závěr

Petře Pechárové se povedlo textem Nebýt jako ostatní, jež je její první očištěnou prací, nastavit si laťku proklatě vysoko. Umně napsaný děj prošpikovaný zápisky uvažování hlavní hrdinky je sondou do pochopení jednáni tzv. berserka – ženy, která chce jen zabíjet. Pochopení berserka může mít vliv na vývoj zatím prohrávané války.

Kočas 2011 je vydařený sborník. Nová jména české fantastiky tu dokazují, že by to časem mohla někam dotáhnout, a mírně ostřílení psavci zas potvrzují, že stále umí. Lze jen souhlasit s úvahou editorky Jiřiny Vorlové z úvodníku, kdože z autorů v antologii bude psát i za deset let. Snad tohoto cíle dosáhnou aspoň některá jména.

  • Jiřina Vorlová ed.: Kočas 2011
  • Straky na vrbě, 2011
  • obálka: Janina Strnadová
  • 336 stran, 225 Kč

Kočas lze zakoupit za 191 Kč na FantasyShop.cz !

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď