Vykradač hrobek – William King

Za dvěsta padesát korun můžete dát s přáteli pár pivek. Nebo můžete zajít do kina na 3D film a ještě si k tomu dopřát popcorn nebo colu. Dvěsta padesát korun taktak pokryje náklady na koncert ne zrovna věhlasné kapely. A nebo si můžete koupit knihu a užít si s ní krásný dlouhý večer.

Vykradač

Aby jste si čtenářský večírek řádně užili, musíte sáhnout po adekvátním čtivu. V tomto ohledu se Vykradač hrobek sám nabízí. Lehké pulpové čtení s optimálním rozsahem tak akorát na jeden dlouhý večer. Při tom se nejedná o nic náročného; hned ze začátku jsou stanoveny hranice světla a temnoty.

Kormak Strážce musí zničit zlo, kterému někdo pomohl na svět, když otevřel prastarou mohylu. Úkol to není až tak těžký. Tedy aspoň pro Strážce. Mnohem těžší bude zničit toho, kdo mohylu otevřel. Vydává se tak na cestu na sever s dávným spolubojovníkem sirem Brandonem. Cesta je to nelehká a vytyčená nemrtvými nepřáteli.

Aby pátrání působilo přirozeně, King spojil osudy svého hrdiny s dalšími spojenci, aby v rámci pátrání měl s kým diskutovat. Nejprve je to šlechtic Brandon, později další. A tak je součástí knihy odhalovaní motivů jednotlivých členů výpravy. Příběh navíc disponuje příjemnou hororovou atmosférou a některé nápady jsou naprosto skvělé. Bezvýchodné ladění popsaného světa vytyčuje temnou budoucnost a příchod zlých časů… Prostě klasická hrdinská fantasy, kde můžete spoléhat jen na meč a smrt.

Oproti předchozí knize Zloděj těl autor nezapomněl na Kormakovu minulost, s jejíž pomocí si vytváří prostor pro další příběh, či dokonce pro vyústění celého cyklu knih věnovaných Kormakovi. Zatím je ale King teprve na počátku tvorby série věnující se klasickému pojetí fantasy. Uvidíme, jestli má v prostředí trhu relativně pečlivě sledujícího nejnovější trendy fantastiky ještě pulpová fantasy šanci. King je natolik dobrým vypravěčem, že by mohl uspět.

Přímočarost Kingova Kormaka Stražce je totiž v konfrontací s většinou čtiva, které dnešní trh nabízí, příjemně přímočaře osvěžující.

Takže už víte, co s načatým večerem? Jestli ne, zkuste uvěřit výše podepsanému recenzentovi. Koneckonců není tu od toho, aby vás obral, ale pokusil se vám dobře poradit.

Autor: King William

Nakladatelství: Polaris

Překlad: Josef Hořejší

Obálka: Michael Komarck

Stran: 196

Cena: 249 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

4 komentářů

 1. “Dvěsta”? Netěšingr!
  “Aby jste”?! Špatně vy!
  Atd. ad nauseam.
  Ale za “přímočarost je příjemně přímočaře osvěžující” a zvlášť “aby pátrání působilo, spojil osudy s[e] spojenci, aby v rámci pátrání měl” díky, yo dawgs!

 2. Nechce stranou úspornost recenze, každý má nějaký styl. navíc odhaduju, že je úměrná rozsahu a kvalitě knihy. Stejně tak jazykové nedostatky. Budu ale za prudiče a zeptám se, opravdu je tak těžké dodat pod recenzi údaje o tom, kdo knihu dodal, součást jaké série to je, kolik má stran, kolik stojí (dobře, tohle je v textu) atd.? S ohledem na to, že recenze některých autorů tohle obsahují, tak myslím, že nikolivěk.

 3. údaje o knize
  V poslední době se vám to stává často, ne občas. A nebýval dřív automatický odkaz do databáze knih? Kdyby se vaši programátoři radši věnovali tomuhle…

Zveřejnit odpověď