Královská krev: Fantasy série Mince a dýka pokračuje

Loni vyšel druhý díl série Mince a dýka. Královská krev pokračuje tam, kde skončila předchozí kniha s názvem Dračí cesta. Abraham v ní nastavil laťku kvality poměrně vysoko, podívejme se tedy, jak se autor popasoval s druhým dílem a jestli se mu podařilo udržet nastolený trend.

Autor svůj svět založil na dějinách padlé dračí říše, po které zbyly jen legendy a nerozbitné dračí cesty. Tam, kde se cesty střetávají, vznikla města, centra obchodu a prosperity. Abraham pro svůj svět stvořil třináct ras, které se čtenáři budou plést, ale to nevadí, protože zatím na jejich dělení v textu takřka nezáleží a slouží spíše jen k oživení příběhu. Nicméně na konci knihy je dodatek, ve kterém se dozvíte, jak to s rasami a jejich uplatněním ve společnosti je.

 

V prvním díle jsme se dočetli především o vzestupu dvou postav. Geder Palliako vypálil město Venai, aby se vrátil do Antei jako hrdina. Zde navíc zabránil mocenskému puči tím, že na konci první knihy prostřednictvím kněze Pavoučí bohyně zachránil před vraždou králova syna a stal se jeho protektorem. Oproti tomu Cithrin bel Sarcour utekla z Venaie ještě před válkou i se jměním Medejské banky, avšak nemůže se dostat až do kýženého Karasu, a tak zakládá ve městě Porte Oliva na vlastní pěst (a nezákonně) pobočku banky. I přes její kvality ve vedení finančního ústavu se na konci prvního dílu stává jen bezvýznamnou loutkou bez rozhodujících pravomocí při jeho řízení.

 

Ve druhém díle vzestup Gedera pokračuje, král umírá a on se stává regentem trůnu. Při jednání s vyslancem sousedního království Asterliska pomocí kněze Pavoučí bohyně zjišťuje pravdu, že o připravovaném atentátu na prince věděl samotný král, a tak Geder nekompromisně vyhlásí Asterlisku válku. Cithrin s nechutí sleduje, jak její banku řídí někdo jiný – a ten někdo ji navíc řídí špatně. A tak Cithrin čeká na svoji šanci, aby s vývojem situace něco udělala. Ví, že se příležitost dříve či později naskytne.

 

Geder a Cithrin však nejsou jedinými protagonisty příběhu. Kolem Gedera jsou to především šlechtici, kteří nejprve osnovali jeho vzestup, aby se ho nyní snažili zkrotit či dokonce zabít. Cithrin má zas věrného ochránce – protřelého válečníka Marcuse, jenž si k mladé ženě vytvořil takřka otcovské pouto. A pak je tu mistr Kit, odpadlý kněz Pavoučí bohyně vydávající se za vůdce herecké skupiny. Kit ovšem ví mnohem víc, než se zdá, a vidí v Pavoučí bohyni hrozbu, která by mohla pohltit celý svět.

 

Abraham podává svůj příběh v krátkých kapitolách, kde střídá jednotlivé hlavní postavy, a tak vyrovnává pozvolný sled událostí. Podobně jako v první knize často obchází popis akčních scén. Sice se tím vyhýbá živné půdě fantasy, ale zato se o to víc věnuje intrikám a politikaření. I proto je možné říct, že tato série je určena především vyzrálejšímu čtenáři, kterého detailní akce zas tak moc nebaví a místo toho touží po něčem sofistikovanějším.

 

Zajímavá je magie, kterou autor ve svém světě uplatňuje. Kněží Pavoučí bohyně působí psychologickými nebo spíše přesvědčovacími kouzly. Je to ve svém důsledku nenápadné, ale o to účinnější kouzlení. I když je magie v Abrahamově světě zasazena i do historického rámce, v příběhu se zdá být trochu stranou, jako by byla pozapomenuta. Čekají nás však ještě další tři díly, takže stále zbývá dostatek prostoru na to, aby se autor v tomto směru vyřádil.

 

Dva díly série Mince a dýka působí rozporuplně. Na jednu stranu nelze upřít Abrahamovi vypravěčský um, prostřednictvím kterého dokázal charakter-necharakter Gedera Palliaka díky náhodám a mocenským půtkám pozvednout do vůdcovské pozice. Člověk se až hrozí, jestli k podobným věcem dochází i v reálném světě. Na druhou stranu – autor není tak geniální vypravěč, aby si čtenář nevšiml, že k tomu důležitému v příběhu pentalogie teprve dojde. Nelze říct, že děj obsahuje vatu, autor jen občas dává přednost postavám, které se nejeví až tak zajímavě. Doufejme tedy, že v příštím díle dojde více na nově utvořenou dvojici odpadlého kněze Kita a válečníka Marcuse. Ale kouzlo zatím podaného příběhu spočívá i v tom, že je obtížné předpovědět, jak to všechno dopadne, které postavy nechá autor padnout a kdo nakonec přežije, což je velké plus zatím předložených událostí.

 

A jaké jsou vyhlídky na pokračování? Na závěr knihy je přiložena ukázka z třetího dílu, který se bude jmenovat Tyranův zákon. Nakladatelství Laser-books tuto knihu slibovalo na listopad loňského roku, což bohužel nestihlo. Jisté je, že pentalogie vyšla za mořem komplet, takže vydání celé série v češtině může zabránit jen nezájem tuzemských čtenářů, což by byla škoda, protože Abraham zde píše ve vrcholné formě. Pokud si knihy udrží podobný rozsah jako první dva díly, čeká na čtenáře zhruba 2000 až 2500 stran textu, takže se nejedná o projekt přehnaně megalomanský. Dejte tedy sérii Mince a dýka šanci, je to čtení, které si vás získá.

 

Daniel Abraham: Královská krev
Vydal: Laser-books, 2016
Obálka: Hachette Book Group, Inc.
Překlad: Daniela Orlando
Počet stran: 409
Cena: 389 Kč

 

Hodnocení: 85 %

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď