Měkká půda: Vražedný experiment na jednu noc

Šest pacientů. Jeden psycholog. Jedna noc ve strarobylé tvrzi. Jedna vražda. To jsou hlavní ingredience knihy Měkká půda Petra Novotného. Nečekejte ovšem klasickou detektivku, tenhle detektivní případ je totiž mnohem tvrdší oříšek, který si navíc každý může rozlousknout po svém.

Příběh mimo šablonu

Měkká půda začíná jako otřepaný detektivní případ říznutý trochou hororu. Šestice zvláštních pacientů přijíždí na opuštěnou tvrz, ve které se má strávit jedinou noc ve společnosti známého psychoterapeuta a podstoupit pár seancí a týmových aktivit. Poměrně brzo ale najde šestice jejich terapeuta mrtvého a nastává fáze, ve které se začne hledat, kdo má ruce od krve.

A zhruba v tuto chvíli vyjíždí děj příběhu z kolejí očekávání.  Petr Novotný svedl dohromady zajímavou skupinu lidí. Každý z nich je nějakým způsobem poznamenám – slepotou, němotou a máme tu i siamská dvojčata… A hle, stačí jeden malý „zázrak“, jedno splněné přání, a najednou jsou všichni opět v pořádku. Říkáte si asi kdo nebo co takový zázrak svede.

A přesně to je hlavním motivem Měkké půdy. Velmi rychle se totiž začnou dít věci, které mnohdy popírají zdravý rozum, a čtenář se bude muset rozhodnout jakým způsobem je bude interpretovat. Ukazuje se, že skupina nejspíš nebude sestavena úplně náhodně, že i místo děje má své tajemství, a napjatý čtenář se promění v detektiva, který se pokusí celou skládačku dát dohromady na vlastní pěst.

 

 

Tak, a co s tím, Šerloku?

Abychom nezapomněli – záhadou je i osoba vypravěče, který zůstává zahalen tajemstvím až do posledních stran. I tady přichází ke slovu interpretace samotného čtenáře – dlouho uvidíte to, co vidět chtít budete…

Od samotné vraždy budete sledovat vývoj událostí – skupina se několikrát rozdělí, vypravěč se občas náhodou stane svědkem událostí, které vrhají na některé postavy zcela jiné světlo – zkrátka, Novotný rozehrává se čtenářem velkou hru, nabízí stopy a vodítka, která mohou být stejně tak klíčová jako vedoucí do slepé uličky.

U několika scén je třeba vypíchnout jejich atmosféru. V momentech, kdy se vypravěč osamocen pohybuje opuštěnými chodbami mě několikrát napadlo, že kniha by mohla skvěle fungovat i jako předloha počítačové hry, nějakého atmosférického survival hororu. Z tohoto faktu vyplývá, že kniha je napsaná poutavě a celý děj má slušnou gradaci. V pár dialozích sice postavy mluví snad až příliš spisovně a šustí papírem, ale to je jen drobný detail.

A nyní to hlavní. Měkká půda není detektivka, kterou můžete jednoduše zkonzumovat. Vyžaduje spoustu pozornosti a úsudek čtenáře. Tahle kniha rozhodně není pro každého a dovedu si představit, že mnohý čtenář vzdá čtení dlouho před koncem kvůli prostému faktu, že mnoho věcí nedává logiku, příběh má problém držet časové kontinuum a z pohledu striktně analytického typu čtenáře „je to prostě kravina“.

Ano, všechny tyhle „neduhy“ kniha obsahuje, ale zcela záměrně. Samotný závěr sice nedá přesnou odpověď na to, co se to vlastně odehrálo, ale udá směr, kterým můžete o tom, co jste četli, přemýšlet. Pak už je to jen na vás – budete se vracet, přemýšlet, zkusíte nejspíš celý děj přeskládat a hledat nové úhly pohledu. A pokud se o to pokusíte, pak kniha splnila svůj účel. Odlišit realitu od bludů je v tomhle případě totiž značně obtížný úkol.

Pro dobrou věc

Měkká půda má ještě jeden rozměr – charitativní. Část výtěžku putuje na nadační fond Emil pomáhající handicapovaným sportovcům. Zajímavé je, že tento odkaz najdete uvnitř knihy, na obálce ani na počátku knihy není o tomto bohulibém záměru ani slovo.

Podobně doslova překvapí i fotografie, na kterých se známé české osobnosti stylizují do hrdinů příběhu. A opět – v knize je bez varování naleznete od strany 16 do strany 23. Řeč je o barevných fotografiích, na kterých se objeví například Aleš Cibulka, Slávek Boura nebo Daniela Révai v roli jediné ženy v příběhu; a dokonce i sám Petr Novotný coby vypravěč.

Je škoda, že na podobné věci vás musí upozornit sociální média, ale kniha samotná na ně neláká. I když – ono je to vlastně možná fajn, protože čtenář si má koupit knihu kvůli příběhu, ne kvůli pár fotkám.

Petr Novotný: Měkká půda

Vydala: Klika, Praha 2023

Obálka: Petr Novotný, Lenka Laňková

Počet stran: 136

Cena:450 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď