Pevnost 05/2024: Nostalgie a květnová žánrová směska

Další měsíc za námi a nová Pevnost před námi. Květnové číslo se nese v lehkém nádechu nostalgie Šíleného Maxe a Planety opic. Literární sekce tentokrát nabízí nejen pár zástupců české science fiction, ale také zajímavou směsici různých žánrů, v níž si každý zaručeně něco vybere. Jestliže nám nevěříte, tak si s námi květnovou Pevnost prolistujte!

S nádechem nostalgie

Květnové číslo se nese v lehkém nádechu nostalgie. Alexandra Petáková přináší výživný článek o postapokalyptické sérii Šílený Max, který patrně nejvíce potěší automobilové nadšence, jelikož se tato redaktorka soustředí právě na motorová vozítka v těchto snímcích. Samozřejmě nechybí ani pozvánka na prequelovou novinku s názvem Furiosa: A Mad Max Saga. Druhým nostalgickým redaktorem je poté Martin Paytok, jenž se vrhnul na další známou franšízu, Planetu opic. Martin vás provede filmovou historií tohoto fenoménu a k tomu ještě přidává i nějaké to info o novice Království Planeta opic.

Ve filmové nabídce je dostupná dvojitá dávka hororu – Neviditelné zlo (Jakub Merc) a český horor a thriller v jednom Smršť (Michal Tesáček). Redaktorka Vendula Kreplová nabízí DC animák Liga spravedlnosti: Krize na nekonečnu zemí 1. Pavel Suchý potom představuje monstr záležitost Godzilla x Kong: Nové impérium. A Nakonec je tady ještě Daniel Storch, který si nemůže vynachválit seriálový Fallout.

Sci-fi a mnohem víc

Květnové číslo stoprocentně potěší fanoušky české science fiction. Čeká na ně například antologie Trosky země od Ondřeje Jireše, do níž přispěli taková jména jako například Vilma Kadlečková, Ondřej Neff nebo Petr Heteša. Tento kousek si vzal na starost Jiří Popiolek. Dalším želízkem v ohni české sci-fi je space opera Nejasné hranice, jejíž autorku Marii Domskou vyzpovídala Michaela Merglová. Marie Domská navíc přispěla do květnové povídkové sekce s příběhem Varování. Druhý příspěvek poté nabídla Lucie Hřebečská se sci-fi povídkou Životní příležitost.

Z českého rybníčku je dále v nabídce hororová antologie Smečka od vydavatelství Golden Dog, kterou dal dohromady Jiří Sivok, a jíž představuje Martin Bečvář. Do tohoto kousku přispěla taková jména jako Michal Březina, Lukáš Vavrečka, Petr Boček nebo zahraniční host Mort Castle.

Rádi splatterpunk? Ano? Tak v tom případě zamiřte rovnou za Pavlem Suchým, který prolistoval Strážce osudu z pera L. B. Arlinga. Redaktorka Monika Dvořáková nabízí paranomálku Měsíční čarodějky z cyklu Vlci zvěrokruhu spisovatelky Elizabeth Briggsové. Mimoto se Monika vrátila i do světa Dračích jezdců Christophera Paoliniho prostřednictvím nového románu Murtagh. Na třetí díl série Zapečetěné hrobky od Tamsyn Muirové s názvem Nona devátá láká Alexandra Petáková.

Tento měsíc se do nabídky dostal vzácný příklad toho, kdy se zrodí nejdříve film a na jeho základě je poté napsána kniha. Jedná se o román Evelyn Skye, jež se rozhodla přivést na svět literární podobu Mladé dámy. Jak se jí to podařilo, či nepodařilo, prozradí Lucie Procházková. Pevnostní vládce Martin Fajkus zamířil do Polska za Andrzejem Pilipiukem, který sepsal nový román o krvesajovi z dob socialismu Upír z partaje.

Další formy zábavy

Pevnostní vládce zabrouzdal i do komiksového světa a nahlédl do patnáctidílné série Smrtonoš, která se nese v duchu klasické fantasy meče a magie, jen s tím rozdílem, že tohle dílko je o něco temnější. V tomto koutku čeká i Boris Hokr s mangou z fotbalového prostředí Blue Lock a komiksovým příběhem o pomstě ve svazku Želvy ninja: Poslední Rónin – Ztracená léta.

Videoherní nadšenci se mohou těšit na Karla Kališe s osmým dílem bojovky Tekken, v níž nechybí nějaký ten dramatický příběh. V květnové nabídce je dále barevná a hravá plošinovka Princess Peach Showtime! nebo akční RPG Raise of the Rónin. Pokud ale radši nějakou tu společenskou zábavu, tak zaskočte za Filipem Gotfridem do Španělska 15. století v deskovce El Grande, případně si s Filipem můžete střihnout sci-fi karetku Úlomky nekonečna. Nabídku poté doplňuje Jakub Zahradník se záležitostí s názvem Ecos: První kontinent, v němž si tak trochu zahrajete na Boha a bude tvořit svůj vlastní svět. No, neberte to!

Františka Vrbenská se tento měsíc věnuje zajímavé to ženě Barboře Celjské, manželce Zikmunda Lucemburského.

Nabídka květnového čísla je velice pestrá a je nemožné, aby si v ní každý něco nenašel. Nicméně pokud jsme vás stále nepřesvědčili, abyste investovali, tak by vás mohla zlákat komiksová příloha Pevnosti Plus. Tentokrát je přibalen Spectacular Spider-man.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď