Resident Evil 5: Nemesis aneb Lepší je být mrtvý než nemrtvý

Byl to zvláštní den. V odlehlém horském městečku Raccoon City bylo úplně mrtvo. Ale těch pár jedinců pohybujících se v ulicích se rozhodně nekousalo nudou. I když – na kousání povětšinou nakonec stejně došlo. Městečkem se totiž prohání hordy obětí virové nákazy, jejichž chování ze všeho nejvíce připomíná klátící se nemyslící zombie.

Tenkrát v Racoonu

Pátý díl knižní série Resident Evil, tentokrát s podtitulem Nemesis, se opět vrací do míst, kde se proháněli již hrdinové prvního dílu, a dokonce se odehrává ve stejný čas jako díl třetí – jen v jiné části města. Dokonce se dočkáme i drobného crossoveru, když se v ději mihne jedna z významných postav účinkujících právě ve třetím díle s podtitulem Město mrtvých. Ani kulisy se nezměnily: ulice jsou plné civilistů díky cílenému virovému útoku proměněných v nemyslící a pomalu uhnívající krvelačné bestie, a samozřejmě nemůže chybět ani několik dalších pokusných kreatur stvořených korporací Umbrella k doražení těch pár jedinců, kteří odmítli zemřít ve spárech klátivé smrti.

Umbrella však potřebuje mít v ruce pár rohlíků, kterými hodlá opít veřejnost a zlepšit si v jejích očích mediální obraz. Proto vysílá záchranné jednotky, aby vyzvedly a evakuovaly zbylé přeživší. Někteří členové jednotky však ví mnohem více než řadoví vojáci, ale naštěstí opět zaúřaduje tajemný pan Trent a prozradí jednomu z členů záchranného týmu, jak se věci ve skutečnosti mají.

Městem se pohybuje také několik členů jednotky S.T.A.R.S., elitních vojáků, kteří však upadli v nemilost díky válce s Umbrellou a tato nadnárodní korporace je touží zničit za každou cenu. Vojáci jsou tak velmi brzo zrevidováni na pouhý jeden kus, Jill Valentineovou známou také z předchozích dílů série. A v jejích stopách kráčí monstrum, které má jediný cíl existence…

 

Návrat s neslavným koncem

Stephani Danelle Perry se opět vrací k osvědčenému mustru – převést děj počítačové hry na stránky knihy. I přestože se rozhodla jít vlastní cestou a od děje hry se částečně odchýlit, je stále výrazně cítit herní šablona, a tak nad smyslem některých pasáží zůstává rozum stát. Bohužel, herní mechaniky v knize prostě nefungují – hledání modrého a zeleného diamantu, aby se otevřely dveře k dráze, kterou se dá opustit město, je jedním z nejkřiklavějších případů. I prohnaná potvora jménem Nemesis se objevuje dosti účelově a mizí ze scény často zásahem vyšší moci.

Potěšující je tentokrát práce s postavami. Hrdinové se konečně chovají logicky a jsou uvěřitelní. Hlavní záporák je skutečný „hajzlík“ hrající na všechny strany tak, aby z toho on sám vytřískal co nejvíc, Jill a nový přírůstek do řad „těch hodných“, žoldák ze záchranné jednotky Carlos, dělají všechno proto, aby z města vypadli a přitom si uchovali zdravý rozum a hlavu na krku. Celkově můžeme, co se postav týče, hovořit o doposud nejzdařilejším dílu.

 

Bez zbytečných složitostí

Děj knihy je poplatný žánru. Skládá se z mnoha akčních sekvencí, které jsou poskládány v nepříliš složitý příběh. Boje se zombíky jsou proloženy tu a tam logickou hádankou nebo střetnutím s některým z významnějších bossů neboli unikátním monstrem vyvinutým Umbrellou účelově pro to, aby našim hrdinům pořádně zatopilo. Zdařilým nápadem je dějová linie jednoho z velitelů výsadku, Nikolaje, který ví o agentech sbírajících pro Umbrellu informace o průběhu epidemie a snaží se je získat pro sebe. Ano, tato nadnárodní korporace je tak drzá, že průběh celé uměle vyvolané katastrofy dokonce monitoruje!

Kromě hojně zastoupené akce se v příběhu najde i několik hororových sekvencí, které vyburcují čtenářovu představivost. Těch je však pohříchu dost málo, snad podle hesla dobrého pomálu. A k tísnivé atmosféře přispívají i různorodá monstra, kterým musí hrdinové čelit.

Celkově je v pátém dílu série Resident Evil s podtitulem Nemesis opět znát spisovatelský progres. Kvalitně zpracované postavy však nedokáží pokořit mantinely videoherní předlohy. Fanoušci herní série budou nadšeni, běžný čtenář pak „jen“ spokojen. Nemesis je nekomplikovaná akční oddechovka s hororovými prvky a pár zajímavými nápady, která však v rámci celé série nepřináší žádný výrazný posun, snad jen několik drobných odhalení.

 

S.D. Perry: Resident Evil 5 – Nemesis
Vydal: FANTOM Print, 2016
Překlad: Kateřina Niklová
Obálka: Titan Books
Počet stran: 256
Cena: 269 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď