Tma pod srdcem: Konec hodné holky

Vrátit se k temným místům své minulosti vyžaduje odvahu. Spoustu odvahy. Nebo trochu nepříčetnosti, jak se to vezme. Občas stačí jen malý impuls a vše se vrací. A přesně to je případ Leny, která se snažila udělat za událostmi z minulosti tlustou čáru, ale její dobré jí srdce nedovolí odmítnout pomoc starému známému…

Vše začalo knihou Světla nad močálem, ve které se mohli čtenáři seznámit s hlavní hrdinkou, Lenou. Fantasy příběh o tom, kterak mladá dívka nedokázala žít sama se sebou, a tak si vzala život a mohla se stát bludičkou… Nu, nebudeme popisovat vše do detailu, na část událostí z minulosti stejně narazíme v dalším textu a pro čtení Tmy pod srdcem je stejně nutné je znát.

Návrat, po kterém (ne)toužíte

Na počátku Tmy pod srdcem se Lena vrací do normálního života, ke své matce a mezi lidi. Jenže zde štěstí ani tolik potřebný klid nenalézá. A je třeba ocenit, že Lucie Ortega se nesnaží rozbité vztahy nijak idealizovat – zatímco v prvním dílu došly problémy až k sebevraždě, nyní líčí užírání se díky toxickému vztahu hlavní hrdinky s matkou, a zároveň říká, že je normální vyhledat odbornou pomoc.

Tady si dovolím malou osobní vsuvku: ano, je dobře, že autoři mluví o problémech dnešní doby, že se k nim staví čelem a že se pokouší podat pomocnou ruku. Dovedu si živě představit, že cílová supina tohohle románu má podobné problémy jako hlavní hrdinka… Rozhodně palec nahoru!!

Ale zpátky k Leně. Nečekaná žádost o pomoc ji totiž přivede zpět na místo jejích nočních můr, do penzionu, jehož majitelem je Lukáš. Ano, ten Lukáš, který se měl stát Leninou cestou mezi bludičky a měl skončit mrtvý kdesi v močálech. Jenže nakonec nebyl tak špatný, jak se na první pohled zdálo…

Nezbývá než se vrátit zpět do Temného Navu a vysvobodit nevinnou dětskou duši. To ovšem znamená opět zemřít, nebo být smrti tak blízko, jak jen je to možné, a vrátit se zpět mezi temné a nebezpečné bytosti.

A jak to bylo dál?

Z druhého pokračování jsem měl oproti jeho předchůdci pocit, že je o mnoho více fantasy, protože se v Návu odehrává mnohem větší část příběhu. Autorka využívá motivy ze slovanské mytologie, což je něco, co čtenáři bude nejspíš blízké. Žádná složitá monstra, vše docela slušně představitelné a tak nějak „lidské“. Vždyť on i ten hlavní záporák je nakonec (bohužel) docela milé stvoření.

O tom, že cesta za záchranou nevinné dětské duše bude plná dobrodružství a zvratů, určitě nikdo nepochybuje. Honičky, akční scény i lehké napětí, to vše má v knize své místo a je popsáno s elegancí dávající ději spád. Ortega má cit pro jazyk a text velmi dobře plyne a má dynamiku. Občas člověku vytane na mysli v některých scénách, že ladění je až pohádkové, občas zas, že některé scény jsou pořádně temné. Ale pochmurné ladění dostala Tma pod srdcem do vínku, s tím musí čtenář počítat. Mimochodem: oproti prvnímu dílu je viditelný pokrok ve vyprávění. Děj plyne lépe, občasné hluché pasáže jsou pryč.

Lenin život s muži

Autorka si rozumí i s postavami. Lukáš doprovázející Lenu na její výpravě si projde zajímavým vývojem, a i když občas sobě i okolí musí dokázat „že je chlap“, jeho boj s temnotou je sám o sobě zajímavý. Lena se setká i se svojí starou láskou – a ačkoliv Diviše záměrně hledá a nepřestává po něm toužit, nezvrhne se tenhle vztah v červenou knihovnu a nekoná se vášnivé vzplanutí. Je to spíš taková přešlapovaná a vyčkávaná, ačkoliv při nahlédnutí do hlavy hlavní hrdinky uvidíte, jak ručičky hormonometru lezou do závratných hodnot. Snad jen ten nezáporný hlavní antihrdina trochu kazí výsledný dojem, i když ostatní vedlejší postavy si nevedou co se čtenářských sympatií týká vůbec špatně.

Ve Tmě pod srdcem najdete dobře zpracovanou atmosféru, několik zvratů (tu očekávaných, tu překvapivých) a nečekané vyústění celého dění. Trochu erotiky, trochu lovestory, ale i temné momenty. Celý příběh je vlastně jakýmsi Leniným mentálním deníčkem, a právě její myšlenkové pochody, vnitřní ironie a postřehy dávají knize ten správný říz a prožitek při čtení.

Oproti svému předchůdci vyznívá kniha trochu odlišněji – dospěleji, a pokud se budeme bavit o celkovém dojmu tak vyzráleji a autorsky vyspěleji. A také trochu zádumčivěji; ovšem zabývání se i tou méně pozitivní stránkou života a nabídka námětů k zamyšlení jsou věci, za které sesbírala Lucie Ortega sesbírala spoustu kladných bodů.

A poznámka na závěr: zaujme i obálka, která evokuje díla Alfonse Muchy a opravdu se vydařila!

Lucie Ortega: Tma pod srdcem

Vydal: Fragment, 2022

Obálka: Filip Štorch

Počet stran: 344

Cena: 399 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď