Pevnost 09/2019 se nese ve znamení hororu!

Tak máme tady další měsíc a s ním i nové číslo Pevnosti, které (tak jako obvykle) přináší spoustu zajímavého čtení! Jedno je jisté – ani tento měsíc nebudeme mít nouzi o kupu zajímavých filmových a knižních příběhů. Jestli snad o tomto tvrzení pochybujete, tak vězte, že vás přesvědčíme o opaku. Tady je přehled toho, co na vás v zářijové Pevnosti čeká!

Hurá do vesmíru!

Všichni ten příběh znáte. Lidé si pokojně žijí na své rodné planetě, dokud jejich poklidné bytí znenadání nenaruší útok emzáků, obrovský vesmírný šutr chystající se zničit naši krásnou modrou planetku, nebo hrozba vyhasnutí Slunce. Naštěstí se ale vždycky najde nějaký ten hrdina ochotný riskovat život pro záchranu celého lidstva. A tentokrát nás bude zachraňovat sám fešácký Brad Pitt ve filmu Ad Astra! A společně s pevnostním astronautem Martinem Kuželem si u té příležitosti připomenete všechny velké bijáky, v nichž nám hrozila nějaká ta zkáza z vesmíru.

Vzpomínáte na ulítlý snímek Iron Sky, v němž si nacisti zřídili základnu na měsíci a rozhodli se vrátit zpět na Zemi? Tento rok bylo natočeno pokračování a mocný Martin Fajkus pro novou Pevnost vyrazil na pokec s tvůrcem tohoto díla Timem Vuorensolou o tom, kde se zrodil nápad na tento projekt, jak náročné bylo získat finance a jestli tvůrci plánují další díl.

V recenzní filmové sekci tentokrát čeká Dětská hra, Tenkrát v Hollywoodu, Lví král a Noční můry z temnot nebo třeba Slunovrat. A jako bonus vás bude Jakub Merc lákat na pokračování hororu To.

Mistr hororu

A když už je řeč o děsivém klaunovi, tak by byla velká škoda, kdyby redaktoři zapomněli na muže, který mu vdechl život. Na mysli mám samozřejmě mistra hororu – Stephena Kinga. Jiří Popiolek vás ve svém čtyřstránkovém článku provede průřezem celé Kingovy tvorby a vysvětlí, v čem spočívá kouzlo, jímž dokáže tento spisovatel uchvátit čtenářská srdce. A aby toho nebylo málo, přichystal Daniel Storch žebříček těch nejlepší seriálů a minisérií založených na příbězích Stephena Kinga.

A co dalšího čeká v literární rubrice? Pokud máte rádi epickou fantasy, pak byste neměli minout článek o třetím dílu série Archiv Bouřené záře Meč Přísahy od velikána současné fantastiky Brandona Sandersona. Pokud tuto ságu náhodou neznáte, nevěste hlavu, protože Michal Tesáček vám bez spoilerů prozradí to nejdůležitější, co potřebujete vědět.

Fanoušci young adult se mohou těšit na recenzi Kateřiny Stupkové, která si vzala na paškál román Everless: Panství krve a kovu (Sarah Hollandová) a tak trochu jiný příběh o Popelce s názvem Nevlastní sestra (Jennifer Donnellyová). Monika Dvořáková pro změnu prubla Rituál pod vedením autorského dua manželů Šíkových. A Michaela Merglová šla až Na kraj světa Theodorica F. Addaira.

Pokud dáváte přednost spíše science fiction, tak jukněte na textík Venduly Kreplové o Motýlí tyranii z pera Franka Schätzinga. Případně sáhněte po Pevnosti plus, k níž je přibalen severský román Filipa Alexandersona – Prvorozený. Hororoví nadšenci mohou zavítat třeba k povídkám Těžká noc (Martin Pytok) a Takhle pozdě už by malé holčičky měly spát (Miroslav Pech). A pokud byste náhodou měli hejble sepsat svůj vlastní děsivý příběh, pak vám pár užitečných rad dá sám Mark E. Pocha v rubrice Profíci radí. A k tomu jako bonus přispěl i povídkou s půvabným názvem Lentilky a jiné světy.

V minirecenzích lze narazit na hodnocení Perutí noci (Zuzana Hartmanová), Legie Plamenů (Anthony Ryan), Zmije (Bex Hoganová), Červené sestry (Mark Lawrence) či sborník povídek MLOK 2019.    

Herní opojení

Pařmenům a pařmenkám Kingdom Come: Deliverence přijde k duhu Karel Kališ s představením krásně ilustrované knihy (The Art of Kingdom Come: Deliverence) právě k této hře. A můžete mi věřit, že z těch pár obrázků v Pevnosti to vypadá na vskutku luxusní záležitost! Nechybí samozřejmě ani recenze – tentokrát došlo na spin-off válečné střílečky Wolfenstein s příhodným podtitulem Youngblood, bojovku Sumurai Shodow nebo Dragon Quest Builders 2.  

Deskovkáři budou slintat u časovky Anachrony, kterou doporučuje Jakub Zahradník, a ti s uměleckými sklony by měli zakotvit u Filipa Gotfrida a pustit se sním do skládání vitráži u hry Azul: Stained Glass of Sintra.

Trocha historie nikdy neuškodí

Ani tentokrát samozřejmě nechybí několik zajímavých komiksů jako Dobyvačné armády, Sunstone 2, Balónky oběšenců a další hororové příběhy a pokračování Amerických bohů.

A co si tentokrát připravil Míla Línc? Pozornost v tomto čísle věnoval vstupu vojsk Varšavské smlouvy na naše území, k němuž došlo 20. srpna 1968, a poukáže na to, že jsme nebyli jedinou zemí, která se s něčím takovým potýkala.

Vidíte? Nekecala jsem! Zářijová Pevnost obsahuje kupu zajímavého čtení, takže neváhejte a běžte si ji koupit!

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď