Pevnost 11/2019: Batman, Červený trpaslík a Terminátor v hlavních rolích

Není nic neobvyklého, že si nakladatelé nechávají pořádnou nálož zajímavých knih na konec roku. A co si budeme povídat, je téměř nemožné vědět, co z toho kvanta knižních titulů stojí za pozornost a co ne. A právě od toho je tu další číslo našeho oblíbeného měsíčníku Pevnost!

Hasta la vista, baby!

Nenajde se snad nikdo, kdo by tuhle terminátoří hlášku neznal. A pokud někdo takový přeci jen chodí po zemském povrchu, pak musel žít v jeskyni, protože popkulturních narážek na tuhle klasiku je víc než dost! Trvalo to dlouho, ale konečně jsme se dočkali nového a doufejme obstojného pokračování terminátoří ságy s názvem Terminátor: Temný osud, v němž se vrací jak T-800 s tváří Arnolda Schwarzeneggera, tak neohrožená Sarah Connorová v podání Lindy Hamilton. A tím nastává ideální chvíle dát si menší opáčko z terminátořího univerza pod vedením Karla Ryšky, který vám mimo jiné prozradí zajímavosti o tom, jak probíhalo natáčení některých scén prvního Terminátora.

Do kin se tento měsíc chystá i animovaná verze výborné komedie z 90. let 20. století Addamsova rodina. Pevnostní redaktorka Alexandra Petáková se krom toho, co můžeme čekat od nové verze, jukla i na původní seriál a již zmiňovaný film. Krom toho se v jejím článku dozvíte také o Charlesovi Addamsovi, jenž má tuhle rodinku na svědomí. Chcete vědět, kde bral inspiraci, nebo jestli existují mezi jeho životem a filmem paralely? Pak tenhle článek určitě nesmíte minout!

Už nějaký ten pátek v kinech řádí Joker s tváří Joaquina Phoenixe a od pevnostního komiksového experta Josefa Horkého se dozvíte, jak tenhle snímek podle něj dopadl. Dále nechybí recenze Blížence s Willem Smithem ve dvojroli, pokračování Zloby s tváří Angeliny Jolie nebo třeba hororová komedie Takové krásné šaty.

Toto je volání o pomoc těžařské lodi Červený trpaslík

A co na vás čeká v knižní sekci? Scifisti se přijdou na své u článku Jiřího Popioleka o souborném vydání příběhů posádky Červeného trpaslíka (Rob Grant, Doug Naylor) nebo u klasiky Williama Gibsona Neuromancer, jemuž se věnuje Michal Tesáček. Tak trochu jiná sci-fi na vás čeká od Martina Bečváře, který se podíval na nový román Viléma Koubka s názvem Organická oprátka. A jako bonus k tomu přibalil rozhovor s tímto mladým českým spisovatelem. Vendula Kreplová si připravila počteníčko o pokračování young adult scifárny Nyxia s podtitulem Nespoutaná z pera Scotta Reintgena.

Avšak ani fanoušci fantasy neostrouhají, jelikož je průvodce Wojta Běhounek vezme na Cestu do Babylonu (Josiah Bancroft) a s krotitelkou draků Monikou Dvořákovou ovládnou Dračí oheň (Kristina Hlaváčková). A pokud by tohle bylo někomu málo, tak se Martin Bečvář pustí do vyprávění Legend o osamělém vlkovi (Lone Wolf) od Joea R. Devera a Johna Granta.

Nechybí samozřejmě ani řada krátkých knižních recenzí. Oskar Fuchs si vzal na starost Zlatou vydru Miroslava Švandrlíka, Boris Hokr se povídal na Mrtvou zónu od Stephena Kinga, Tomáš Dostál se vrhnul na souborné vydání Lháře Lokiho od Jakuba Ćwieka a Kateřina Stupková se soustředila na Milosrdné přízraky April Genevieve Tucholkeové.

I am Batman!

Věřte tomu nebo ne, ale největší detektiv všech dob (take that, Sherlock!) s netopýrem na hrudi slaví osmdesátku! Sami uznejte, že to si prostě zaslouží něco velkolepého. A tím je komiksová antologie Batman v černé a bílé o rozsahu přes 400 stran naplněných příběhy tohoto netopýřího muže! A aby těch netopýrů náhodou nebylo málo, je také připraven Batman Detective Comics 4: Deus ex machina. Dále v komiksové rubrice najdete Avengers: Světové turné (David P. Stefanovič), Čtyřku z Baker Street 1: Případ U Modré záclonky (Filip Gotfrid) nebo Scratch Wars: Legenda Overcorneru (Martin Fajkus), jehož vizuální podobu má na triku oblíbený pevnostní kreslíř Dan Černý.

A když už jsme u těch obrázkových věcí, tak si určitě nenechte ujít text Karla Kališe o průvodci světem nájemných zabijáků a templářů ze světa Assassin’s Creed. Pokud náhodou o tomhle světě nevíte vůbec nic, nevěste hlavu, protože Karel vám poskytne všechny potřebné informace, abyste se lehce zorientovali.

Kdo si hraje, nezlobí

Máte rádi upíry a Dark Souls? A chtěli byste tohle dvoje dát dohromady? Pak se podívejte na videohru Code Vein. Nebo snad dáváte přednost nevázaným střílečkám? Tak v tom případě je připravena recenze Bordelands 3.

Pro jedince s ornitologickými sklony přichystal Filip Gotfrid článek o deskovce Na křídlech a Jakub Zahradník se pro změnu rozepsal o Gloomhavem, u něhož zaplesá srdce každého dobrodruha vyžívajícího se v dlouhých kampaních a početných dílcích tvořících nedílnou součást vybavení deskové hry.

Samozřejmě ani tentokrát nechybí povídky. Radovan Kolbaba přispěl sci-fi příběhem Formicidae o invazi přerostlých mravenců a Radka Kotrbová se zase podívala na strasti dobrých čarodějek, protože víme, že každý dobrý skutek bývá potrestán. Povídka nese půvabný název Vypečená pomsta.

A co si tentokrát připravil Míla Linc? V listopadovém čísle zve čtenáře Pevnosti na výlet po Kutné Hoře.

Že ještě nové číslo nemáte? To je chyba, protože v Pevnosti plus na vás čeká knižní dáreček od Strak na vrbě – Znamení jednorožce, třetí díl ze světa Amberu Rogera Zelaznyho. Ten, kdo koupí, určitě neprohloupí!

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď