Dvacetiny Fantasy Planet s Agentem JFK (a Tritonem!)

V rámci série Agent JFK nesmíme zapomenout na jednu důležitou věc: na vydavatele knih. Dovolíme si vám tedy v krátkosti přiblížit nakladatelství Triton a také některé další knihy z produkce tohoto nakladatelství.

Triton není čistě žánrovým nakladatelstvím. Ve svém portfoliu má mimo jiné knihy o medicíně, psychologii, zdravém životním stylu stejně jako pohádky, beletrii či humorné i naučné knihy. My však tvrdohlavě jdeme po sci-fi, fantasy a hororu, tak pojďme nakouknout do těchto žánrů.

Abychom byli styloví, musíme zmínit jako první samozřejmě sérii Agent JFK, která letos oslavila patnáctiny a dotáhla svůj počet na jubilejních 40 dílů. K tomu připočtěme ještě dva povídkové sborníky a tři knihy o úhlavním nepříteli agenta JFK, X-HAwkovi.

Odtud už vede zkratka k jednomu z duchovních otců série – Miroslavu Žambochovi, legendě české fantastiky. Triton má ve svém portfoliu bohatý výběr jeho knih. Z příběhů bijce Baklyho  od nejnovější povídkové Armády přes dvoudílného Baklyho – V zajetí smrti a V objetí smrti (a to včetně vymazlené sběratelské edice), z příběhů jeho konkurenta Koniáše pak třeba rozšířené vydání Muže na stezce přes Vlka samotáře až po legendární Na ostřích čepelí. K tomu přidejme Líheň, Predátory, Zakuti v oceli nebo Drsného spasitele…

Pokud se podíváme do minulosti, najdeme v Tritonu kopu knih s nálepkou „Knihy, které nestárnou“. Ať už jde o sérii Hlídek Sergeje Lukjaněnka, dokonalou urban fantasy sérii s Harry Dresdenem v hlavní roli od Jima Butchera či jeho novějšího následovníka Micka Oberona z dílny Ariho Marmela, sborník šesti příběhů Legendy české fantasy nebo lyrickou fantasy (třetí díl ovšem zůstává stále v nedohlednu) Patricka Rothfusse Jméno větru a přidruženou novelu Hudba ticha nebo třeba Elénium a Tamuli od Davida Eddingse… Sakra, co knížka, to neskutečná pecka! A to jsme zapomněli na Nadaci Isaaca Asimova nebo Hyperion Dana Simmonse!

Pokud se podíváme na současnější věci, pak nás čeká především sci-fi, ale ani zde se nešetří zvučnými jmény: Sergej Ljukaněnko je zastoupen dvoudílným příběhem Kvazi a Kenozoikum, Peter Flannery přichází s chytlavou fantasy klasického ražení Bitevní mág, Dam Simmons nabízí svůj Endymion, Garteh L. Powell rozdmýchává Jiskry války, humoristickou fantasy nabízí Christopher Moore (Nejhloupější anděl a Špinavá práce) nebo nově také reedice knihy Roberta Asprina Další prima mýtus. Politickou satiru nabízí kniha Moskva 2042 Vladimira Vojnoviče, objevuje se také jméno Orsona S. Carda nebo bratrů Strugackých… A o sborníku Lháře Jakuba Ćwieka byla řeč nedávno.

Touhle nabídkou by se dalo přehrabovat opravdu dlouho a bylo by to určitě pekelně drahé. Ale proč si neudělat radost nějakou pěknou knihou a nepodpořit třeba zrovna Triton?

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď