Několik řádků ke knize Střepy z Apokalypsy

Jak jsem vás již informovali ve včerejších Výjevech, v Brokilonu se připravuje nová kniha Vladimíra Šlechty Střepy z Apokalypsy. O čem bude? A co v ní bude? Odpovědí nechť je vám tento článek, který najdete i v knize jako doslov.

Střepy z Apokalypsy jsou napsané „na motivy“. Na motivy příběhů, které vznikly začátkem devadesátých let a postupně vycházely v Ikarii. S výjimkou povídky Dóm jsem první publikované verze nabušil na mechanickém psacím stroji. Moji synové, dnes již dospělí, vzpomínají, jak ve svém školkovém věku usínali za klapotu mašiny značky CONSUL…

Ještě začátkem letošního ledna jsem si myslel, že všechny ty staré příběhy proženu skenerem, trošku je opráším a budu mít hotovo. Dopadlo to přesně naopak. S výjimkou Dómu a Legendární zbraně (verze z 1. vydání Času psanců) jsem celou knížku napsal znova. Něco jsem přidal, něco jsem ubral, změnil jsem děj, doplnil jsem nové pointy. Příběhy (tedy s výjimkou Dómu a Legendární zbraně) se změnily k nepoznání.

Střepy z Apokalypsy jsou součástí takzvaného „oggerdovského“ cyklu. Kdo četl Ostří ozvěny, Projekt berserkr nebo Kyborgovo jméno, ten má úplně jasno. Je tady ale jedna zvláštnost: „Střepy“ jsou pojaté jako počáteční díl cyklu. Na začátku je krátký prolog o tom, jak se dala parta dohromady.

Pro ty, kteří o Oggerdovi neví vůbec nic, trošku rozvedu oficiální anotaci:

Druhá polovina 23. století, dvě stě let po Apokalypse. Evropa je stále ještě zničená totální válkou a z větší části vylidněná. Po dlouhém období chaosu, kanibalismu a lokálních válek se zde stabilizovala civilizace, hodná toho jména. Technicky je civilizace na úrovni odpovídající zhruba roku 1900, ale s občasnými úlety do iracionálna, v nepatrném rozsahu jsou využívány technologie druhé poloviny jedenadvacátého století. Věda se stala magií a je určena pouze zasvěceným.

V pustinách, ale i na stránkách zakázaných knih, přetrvávají technologické anomálie, pozůstatky zaniklé industriální civilizace. Tyto anomálie, zvané také „střepy z Apokalypsy“, někdy skrývají úžasné bohatství v podobě technologických návodů, jindy zase smrtelnou hrozbu pro budoucí osadníky. Zkoumáním anomálií se zabývá trojice hrdinů: kyborgizovaný válečník Oggerd, technolog Hal Hargo a vyjednavač Gowery. Ani jeden nemá samostatně šanci na úspěch, společně však tvoří silný tým. Někdy to mají lehké, prostě jdou a bojují. Obvykle však musí nejprve rozplést předivo mýtů, aby zjistili, proti čemu a proti komu vlastně stojí.

Konec rozvinuté anotace.

Jenom doplním, že „Střepy“ obsahují již zmíněný krátký prolog a čtyři příběhy (Dóm, Chlapci od Běžícího ohně, Faerie a Saliny). Jako bonus je tam přibalená Legendární zbraň, pojatá jako úvod <iChlapců od Běžícího ohně.

Všechny tyto příběhy jsou „science-fiction“, nečekejte žádný mix s „fantasy“. I když se hrdinové MOŽNÁ setkají s vlkodlakem a TŘEBA najdou draka (nebo to, co z něj zbylo), pořád to bude čistá „sci-fi“.

Vladimír Šlechta: Střepy z Apokalypsy
provedení: paperback
vydá nakl. Brokilon
cca 300 stran / 248,–

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

7 komentářů

  1. Mám rád, když se kompletují povídky z mých oblíbených cyklů, moc se na knihu těším

  2. Tož konečně zase něco z tohoto cyklu. Někam se mi ztratila Ikarie s “Dómem”.A že to není žádný mix s fantasy? To je velké plus! Poslední dobou pokaždé, když otevřu knížku a vyskočí na mě elf, kýchnu…

  3. Este by bolo super,keby spravili reediciu celeho cyklu.Mne sa mepodarilo kupit 2 diel. A potom ten prebal k Projektu Berserk je nieco hrozne(cervena kniznica pre gayov).V polsku to vyslo z bajecnym coverom .Dufam,ze sa aj mi dockame.

  4. henulik: Nejdřív drobné upřesnění – v Polsku Projekt berserkr ještě nevyšel, stále ho “připravují”. Co se týče nových vydání starších knih cyklu, tak prozatím o tom neuvažujeme, protože byly vysoké náklady a kromě Kyborgova jména jsou ještě knihy k sehnání. Druhý díl (tedy Ostří ozvěny) například zde:http://www.seqoy.cz/index.php?zobraz=detail&ref=moto&id=1061http://www.daemon.cz/kniha/640/slechta-vladimir-ostri-ozveny.htmhttp://ostri-ozveny.wales.cz/

  5. prostě se obálky dělali dřív jinak, a sice nejsem gay,ale ostří ozvěny se mi cover líbí. Samozřejmě by to od Míši Ivana vypadalo líp, ale holt síla trhu tomu zatím nepřeje

  6. To henulik: na Berserkrovi není nějaký gay, ale Jorika, princezna-bojovnice z Prahy 🙂

Zveřejnit odpověď