Incident s dragouny: Detektivní jednohubka, která skvěle zasytí

S Vilémem Křížkem jste se již na Fantasy Planet měli možnost setkat v naší rubrice pro začínající autory Prvňáci. Tento nadějný detektivkář se během čekání na další případ Eliáše Sattlera rozhodl nabídnout svým čtenářům malý předkrm – Incident s dragouny. A my si tuto událost samozřejmě nemůžeme nechat ujít!

První kniha Viléma Křížka s názvem Smrt má vůni inkoustu – a rovnou trefa do černého! Vždyť který autor může říct, že za svoji prvotinu vyhrál Cenu Jiřího Marka, tedy ocenění pro nejlepší detektivku roku? A protože zájem o další díl případů Eliáše Sattlera, detektiva s brilantním mozkem a extrémně vyvinutým čichem, byl enormní, rozhodlo se vydavatelství Mystery Press vyjít čtenářům vstříc alespoň drobným krůčkem. Nová kniha, Strach za oponou, je již těsně před dokončením, ale mezitím si můžete zkrátit čekání dalším textem se Sattlerem v ústřední roli.

Pach vraždy

Incident s dragouny je krátkou, zhruba třicetistránkovou, jednohubkou. Díky malému rozsahu logicky vychází tedy pouze ve formě e-booku. Ovšem co do kvality za svým předchůdcem rozhodně nezaostává. Křížek se opět pohroužil do dobových archivů, aby zasadil nový případ do co nejvěrnějších kulis. Díky autorovu doslovu se dozvíte, že popisovaný incident se mohl odehrát roku 1908, ale že tento případ Eliáš Sattler pravděpodobně nikdy nevyšetřoval.

Možná si také pamatujete, že v minulé knize se vyskytl jistý muž jménem Křížek. V Incidentu s dragouny se sice pouze mihne, ale přesto je vlastně klíčovou postavou. Jedná se totiž o autorova dědečka, na základě jehož vzpomínek pracně lovených z paměti začal autor sepisovat první knihu; bez něj by žádná dobrodružství Eliáše Sattlera, jehož byl „dědeček“ Křížek pomocníkem, prostě nevznikla.

A co se týká samotného Sattlera – tento muž působil v dobách, kdy pojem soukromé očko ještě prakticky neexistoval. V jeho vyšetřování mu kromě brilantní dedukce (a autorova dědečka, samozřejmě) pomáhá jeho brilantní čich. Pozná, pokud má tázaný strach, a jeho nos mu mnohdy prozradí mnohem  více než jsou podezřelí ochotni říci sami.

Hoďte na to voko, pane Sattler

Nový Sattlerův případ se zdá být vcelku triviální. Během občanských nepokojů v bitce mezi českými a německými studenty zemře poté, co se do potyčky vloží ozbrojení dragouni v rolích ochránců veřejného majetku a pořádku, mladý nadějný student práv. Bratr zesnulého přichází za detektivem spíše pro klid duše, aby si potvrdil, že byl zavražděn v podstatě omylem v šarvátce. Jenže Sattler má na podobné věci doslova a do písmene nos, a tak postupně odhaluje v historce drobné nepravdy, až se nakonec celá věž složená ze lží a polopravd zbortí jako domeček z karet.

Dobře, uznávám, že moc nového oproti anotaci neříkáme, ale vůči čtenářům, kteří se na tuto jednohubku těší, by bylo krajně nefér vyzradit z děje byť jen drobný detail.

Na druhou stranu – když už nechceme říct o čem kniha je, můžeme aspoň zkusit naznačit JAKÁ je. Pokud se vám líbila Smrt má vůni inkoustu, pak vězte, že Křížek jde ve šlépějích sebe samého, nevymýšlí nic nového a nechává hlavního hrdinu pátrat přesně tak, jak byste na základě předchozích zkušeností čekali. Jeho nos opět sehraje významnou roli a ušetří detektivovi spoustu pátrání a vyptávání.

Tentokrát je však oproti předchozímu románu všechno poněkud zminimalizované. Ono je to nakonec vlastně možná docela na škodu, protože jiný autor by z podobného základu dokázal bez uzardění „vyvařit“ stostránkovou novelu. Křížek však odmítá přidávat do děje bezúčelné vycpávky a další zbytečnosti. Vše ořezal na kost a ponechal pouze hlavní dějovou linku. Žádné parádičky, žádné vedlejší dějové linie – a i přesto se případ pěkně rozjede a zamotá. I přes malý počet postav bude poměrně složité předem odhadnout, jak celá věc vlastně proběhla a kdo v ní má prsty. Křížek píše poměrně stroze, přesto však dokáže ději vtisknout vnitřní napětí a dodat potřebnou spletitost, čímž čtenáře dokonale lapí do osidel příběhu

Nechybí ani další z typických znaků autorova rukopisu. Případ se částečně motá kolem konfliktu mezi Čechy a Němci, v jehož středu se díky vyšetřování hlavní hrdina ocitá. On sám se však otevřeně nepřidává ani k jedné ze stran, což pro něj často ústí v nekomfortní situace.

Je sympatické, že i na malém rozsahu dokázal autor stvořit opravdovou plnohodnotnou detektivku, v níž postupuje vyšetřovatel krůček po krůčku, konfrontuje výpovědi vyslýchaných a hledá nesrovnalosti. V tomhle ohledu opravdu není co vytknout; vše sedí a věci nejsou násilně překrouceny nebo vycucány z prstu.

Incident s dragouny může fungovat i jako ideální vstupní brána do světa případů Eliáše Sattlera. Pro milovníky detektivek milá výzva. Pro fanoušky povinnost a způsob jak si ukrátit čekání na další Křížkův román. A zklamán nebude nikdo.

Vilém Křížek: Incident s dragouny

Vydal: Mystery Press, 2018

Obálka: Jan Klimeš

Počet stran: 57

Cena: 39 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď