Minutová říše: Legendy čili Návrat k pokroku

Abychom si rozuměli: tu původní Minutovou říši chováme v úctě. Byla jednou z prvních malých velkých her, bavila nás a je skoro jako člen rodiny – i s pár chybami. Ovšem její novější verze je prostě, jak to jenom říct… Ano, lepší!

V seriálu MASH jednou pošlou doktoři do korejského sirotčince krabici čokoládových bonbonů. Pečovatel ty bonbony prodá na černém trhu… …aby za stržené peníze koupil dětem rýži a zelí a olej. Jistě, všem je jasné, že je lépe nemít týden hlad, než si během minuty smlsnout na čokoládě, ale stejně cítíme, že je něco divně.

Obdobně víme, že pro život je důležitější jídlo a stavební materiál, než paktování se s mytickými bytostmi, ale když budete mít na vybranou mezi kládama a vílama, na co půjdete do lesa raději?

(To se vám to mluví, pod trámovou střechou a s plnou spíží.)

 

Magický bar

Legendy vzaly vše, co bylo na Minutové říši dobré, a proměnily to tak, aby to bylo krásné. Z oboustranného herního plánu udělaly čtyři samostatné části, které si můžete poskládat dle libosti. Kolečka představující města nahradily bránou s věžičkami. A konečně ty důležité aspekty typu mrkev, dřevo, uhlí a železo vyměnily za fantasy rekvizity typu jednorožec, hydra, skřítek, obr, stromové město či prokletá hrobka.

Minutová říše se v originále jmenuje Osmiminutová, a i když v tomto limitu hru nedáte, půlhodinu také o moc nepřeleze. To proto, že máte osmnáct kostiček armád, tři dřevěná města, a průměrně (podle počtu hráčů) deset kol na to ovládnout co nejvíc regionů na co nejvíce ostrovech. Přitom jeden každý váš tah není nic obsáhlého: vzít si nebo koupit jednu kartu, která vám umožní umístit nebo přemístit několik armád / založit město / vyhnat jednu soupeřovu armádu z herního plánu. Také nabízí bonus k příštím akcím a doplňkové body, pokud ji vhodně zkombinujete s dalšími kartami ve svém portfoliu, ale to je všechno.

Je proto nezbytné (a současně zábavné) zvážit, rozvážit a vyvážit strategickou výhodu akce karty s jejím bodovým přínosem a její cenou, neboť peněz máte jen omezené množství a do konce hry nedostanete ani měďák navíc. Kromě toho některé karty přinášejí také elixíry, na nichž ve finále vydělá ten, kdo má magický bar nejlépe zásobený.

 

Minutová epika

Stvořitel do krabičky přihodil i pár minirozšíření v podobě karet vůdců a žetonů objevů, a stvořil tak komplexní, ovšem miniaturní hru. Nečekejte od ní víc, než vám může dát, a nebudete zklamáni. Možná budete mít pocit, že končí ve chvíli, kdy jste se začínali rozjíždět, ale když budete upřímní, musíte dojít k závěru, že jsou mnohem větší deskovky s mnohem silnějším pocitem předčasného konce.

Legendy (a vlastně ani Minutová říše předchozí generace) nikdy neaspirovaly na to nahradit na vašem stole ty velké, epické hry. Jen vám chtějí vyplnit volnou půlhodinku, nebo odpoledne, pokud se do nich pořádně zakousnete podobně jako my při testování. Za tím účelem jsou dobře vymyšlené, hezky graficky vyvedené a vlastně i snadno převozitelné.

Na říši, která má trvat jen osm minut, docela solidní výkon, ne?

 

Minutová říše: Legendy
Autor: Ryan Laukat
Vydal: MINDOK s.r.o.
Počet hráčů: 2-4
Doporučený věk: 12+
Doba hry: 8-20 min.
Cena: 499 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zanechat odpověď