Harry Potter a Tajemná komnata

Harryho Pottera jistě není nutné zvlášť představovat. Pro neznalé tématu uvedu jen to, že je studentem Bradavické kouzelnické školy a že je od doby prvních plínek žijící legendou. Je Tím, kdo porazil Víte Koho. Je dvanáctiletý, má černé vlasy a zelené oči – ukryté pod věčně rozbitými brýličkami. Po památném souboji se zlým čarodějem nosí na čele jizvu ve tvaru blesku a má kouzelnou hůlku s perem fénixe. A sněžnou sovu Hedviku, svérázného pošťáka kouzelnických kruhů.

Jakmile se však podíváme do našeho mudlovského (nečarodějnického) světa, tady je zase Harry jedním z fenoménů showbusinessu – skutečným magnetem pro média. Zrodil se v knihách Joanne K. Rowlingové a stal se díky souhře okolností zlatým telátkem. Doba sice ještě nedozrála na Pravdivý příběh Joanne a Harryho, ale i agenturní zprávy o spisovatelce, knihách a filmech z kouzelnické akademie mají svůj šuškavý půvab. Každopádně, dnes už jen málokterá plechovka neskrývá tvářičku s jizvou a tak jsem se vůbec nedivil dlouhatánské frontě před pokladnou kina. Harry Potter je součástí našeho světa a i když se těšíte na úplně jiný film, neodmítnete ani tento kousek říše Fantazie.


Zlatoslav Lockhart

Na úvod – pokud zanedbáme drobnosti, druhý film o mladém kouzelníkovi je stejný jako jeho předchůdce. Liší se jen kratším úvodem do děje – žádné vysvětlivky se nekonají – a v originálu i hlasem hlavní postavy. Pokud máte možnost zhlédnout anglickou verzi filmu, pobaví vás půvabně mutující Daniel Radcliffe. Novinkou je i několik tvorů a netvorů, ať už z rodu homo sapiens anebo odkudsi z článkovců. Prostory Bradavické školy kouzel jsou stále ty samé a ani Zapovězený les se příliš nezměnil. Ti samí herci, ten stejný režisér – Tajemná komnata mnoho nového neskrývala.

Jedna změna však přecijen nastala. I když film sleduje knihu jako Théseus Ariadninu niť, dovolil si Chris Columbus (režisér) se Stevenem Klovesem (scenárista) odsekávat z mozaiky příběhu o dost více kamínků než v Kameni mudrců. Nadšený čtenář knih postřehne množství chybějících scén – i přesto, že má film stále neskutečných 161 minut. Dursleyovský úvod filmu je zkrácený na minimum, zmizela oslava Téměř bezhlavého Nicka a chybí i pěkných pár postav a postaviček (hlavně duchové).


V tajemné komnatě

Můj názor je však ten, že při osekávaní – či už při psaní scénáře, při natáčení anebo ve střižně – nebyli důslední. Ve filmu zůstalo množství scén, které nemají žádný vliv na samotný děj. A naopak – chybějí scény, díky kterým tu jiné vyzní jako deus ex machina. Za přebytečnou považuji například návštěvu Weasleyových anebo Ronovo plivání slimáků. Navíc některé scény jsou zbytečně dlouhé – obyčejně proto, aby se do nich vešlo nějaké to vybafnutí navíc. Celkově si myslím, že by filmu prospělo zkrácení o nějakou půlhodinu až hodinu při pozornějším výběru důležitých scén.

Vůči střihu mám ještě jednu výhradu. Už autorka předlohy má v knize hromadu bohů ze strojů, ale film tuto skutečnost ještě zvýraznil. Stalo se tak podle mne tím, jak se potlačilo vyznění původního příběhu. V knize je Harry podezřívaný celou školou, že to on otevřel Tajemnou komnatu – ale ve filmu tuto skutečnost ilustruje jen pár záběrů na Harryho spolužáky. Joanne K. Rowlingová se víc věnovala této atmosféře strachu a nedůvěry, film tuto temnou náladu nezachytil. Jistě, Zapovězený les je znova temný, ale přes množství oblud a napínavých scén zmizelo napětí z filmu jako celku. Pravděpodně střihem se oslabil i vztah mezi Potterem a jeho protivníkem, což nakonec vyústilo do značně nelogického finále (zjevení se kouzelných předmětů). I kniha v tomto ohledu pokulhávala, ale atmosférou dokázala překlenout zjevné zásahy vyšší moci. Nevím, možná je rok příliš krátká doba na to, aby tvůrci posoudili takovýto monumentální film s nadhledem a aby odstranili banální chybičky.


Famfrpál

Trochu svěžího vzduchu do příběhu vnesly nové postavy. Kenneth Branagh jako namyšlený a komický Zlatoslav Lockhart je velmi přesvědčivý – jeho nejdokonalejšímu úsměvu na světě skutečně neodoláte. A skvělý je i Jason Isaacs jako Lucius Malfoy, jeho part absolutního záporáka má nádech kultovnosti. I když Isaacsova mimika až komicky kopírovala Rickmanova Severuse Snapea (záměrně?), postavil jsem si jeho štěk na poličku hned vedle Celeborna a Anarchy 99 (Marton Csokas v Společenstvu prstenu a xXx). Christian Coulson v úloze nepřítele č. 1 mi až tak skvělý nepřipadal – ale hrál rozhodně lépe než Daniel Radcliffe. Harry Potter je tak jako v prvním filmu občas dřevěný, což ještě podtrhuje dabing.

Zato Rupert Grint jako Ron Weasley exceloval. I když to s ním režisér občas přehnal, jeho výrazy tváře – hlavně v pavoučím hnízdě – neměly chybu. Dobře zvládnutá byla i Hermiona a absolutní špičkou pro mne zůstal Robbie Coltrane jako Hagrid. Coltrana jsem si zamiloval už v Alence za zrcadlem (Tweedledum), prostě ve finále Tajemné komnaty jsem bulil jako děcko (nesmějte se!). Tradičně skvělý je Alan Rickman jako Snape – dámy by měly sledovat jeho kouzelnický souboj s kapesníkem v ruce. Po herecké stránce je tedy film zvládnutý velmi dobře, malá zaváhání se dají přehlédnout.


V Brumbálově pracovně

Výprava neměla velkou šanci vyniknout – film používá shodné kulisy jako první díl. Hrad, les, vše zůstalo při starém – nová je jen Tajemná komnata, zvládnutá skutečně monumentálně. Na filmu jsou proto zajímavé alespoň triky. Je jich dost a jsou velmi kvalitní – od animace skřítka Dobbyho, přes létající auto až po pavoučí útok a finální souboj. Pravda, Dobby se vám bude zdát umělý (nesnažte se ho, prosím, porovnávat s Glumem), avšak měl jsem dojem, že jde o záměr. Jeho pohyby a mimika byly zvládnuté po technické stránce dokonale, takže počítačový dojem nemohl vzniknout náhodou.

Kapitolou samou pro sebe je hudba. Znova pod taktovkou Johna Williamse, který tentokrát přidal do klasických melodií jedničky víc temných podtónů. Celkový dojem hudební kulisy mě však zmátl – v prvním filmu se síla soundtracku mimo film vytrácela, tady je to naopak. Když jsem poslouchal skladby z disku, zdály se mi lepší než v kombinaci s filmem. V kině mi občas připadalo spojení obrazu a hudby jako chladné a odtažité. Ne vždy, ale bylo tam několik takovýchto odtržených momentů. A v některých byl Imperiální pochod velmi lehko rozpoznatelný.


Ron zvrací slimáky

Celkově mám z Tajemné komnaty pocit, že měla zůstat ještě chvíli zavřená. Takový mohutný příběh by potřeboval ještě trochu vyzrát. Jistě, je to silný zážitek, vizuální orgie spojené s příběhem milých postav, ale ocenil bych hromadu drobných úprav. Nový střih, zkrácení – a občas by neškodilo, kdyby film přinesl oproti knize něco nového. Protože opakováním famfrpálových zápasů a ukázkami mlhy v temném lese nevystačíte do nekonečna. A myslím si, že i z těchto důvodů opouští arénu Chris Columbus a že Vězně z Azkabanu bude režírovat hollywoodem nezkažený (a poměrně neznámý) Alfonso Cuarón. Tajemná komnata se mi líbila a potěším se jí i na DVD, ale loni tu byly i lepší filmy.

P.S.: Ale většinu z uvedených detailů vaše děti rozhodně nepostřehnou. Děti do 10 let bych na to ani nebral. Útočící armáda pavouků a bazilišek nejsou to pravé na dobrou noc.

P.P.S.: A připomínám, že jsem film sledoval z pohledu čtenáře, který si velmi dobře pamatuje děj knih. Máte-li trochu slabší paměť, anebo jste knihu nečetli vůbec, vaše dojmy mohou být úplně jiné. Mě – i když jsem dej předvídal se 100% jistotou – občas film nudil. Pokud máte trénovaný zadek (161 minut filmu + trailery před ním) a netušíte, o čem Tajemná komnata je, film si rozhodně vychutnáte. Čarodějnické duely jsou rozhodně nezapomenutelné. A slzičky v očích Hermiony též 😉

Převzato ze slovenského časopisu Fantázia

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

  1. Na Harrym 2 mi vždy vadila scéna, kdy Ron a Harry odletí do Bradavic ve Weasleyovic autě. Vešla se do filmu? Doufám, že ne, protože podle mne není ani nutná pro děj, ani vtipná nebo jinak zajímavá. Prostě trčí z příběhu. I když… Tajemná komnata trčí z celé série HP

  2. Pro překladatele
    Oběživo nejsou “média”, bůh ze stroje není “velbloud z komára”; krom toho no neznamená “prostě” ani “ani”, skôr neznamená “alespoň”, nýbrž spíše, keďže nikoli “i když”, ale jelikož. (Na “žaludové šťávy” to sice nemá, ale co není, může být…)Krom toho v češtině se divíme čemu, ne čím, nepíšeme (aspoň v té spisovné) “ten samý” a “ten stejný”, Théseus a ne Tézeus a výčet alternativ, na nichž vlastně nesejde, začínáme ať a ne “či”; o rozdílech shlédnout/zhlédnout, děj/dej a jako/ako ani nemluvě.Originál je na http://www.fandom.sk/clanok.php?clanok_id=1965

  3. Asi te nepotesim, ale vesla se tam, ale me nepripada tak nedulezita, zvlast, kdyz potom cloveku dojde, ze za vsechny potize, vc. toho, ze se Harry s Ronem nedostali na nastupiste, mohl Dobby. Dvojka ma sva svetla mista, ale 3 a 4 jsou lepsi. Uz se tesim na Siriuse ve filmu.

  4. poznámka na okraj: autorem odvržená scéna návštěvy Weasleových je nutná, abychom viděli, že Harry je doma u čarodějů, ne u lidí. scéna zvracení slimáků je také podstatná – je nutné pochopit, že některé věci je ve filmu nutné nastínit předem, aby když jsou později použity, působili věrohodně. pokud bychom neviděli zkázonosný výsledek pokusu o kouzlo Ronovy zlomené hůlky v této scéně, těžko bychom pak uvěřili, že tato hůlka zradí svého “nového majitele” – Lockharta – v posledním jednání filmu.

  5. Dobby vubec nebyl “umely” byl perfektni a sqely !!!! Film ma strhujici atmosferu ..i kdyz jedna vec mne trosku mrzi, ze ten kdo necetl knihu asi ztezi uveril ze Harry hada proti Justinovi opravdu nepostval

  6. Me se tajemna komnata libila a to moc. je to fakt pekne udelanej film a kazda scenka je v nem podstatna… mimochodem tyhle filmy jsou delany do nejmensich detailu… schvalne se kouknete na kamen mudrcu, je to scena, kdy prvnaci a s nimi i Harry vstupuji do sine k rozdelovani na koleje a Harry se koukne na Snapea a zaboli ho jizva, ale schvalne sledujte, ze ho ta jizva zaboli, az kdyz se vedle snapea sedici profesor Quirel otoci zady, takze k Harrymu miri primo pod turbanem schovana tvar Lorda Voldemorta….

  7. Mne se film taky libil, i kdyz v Aj bez titulku:-). Mne tam hlavne vadi, ze Hermiona je podle knizky oskliva, Harry ma mit rozcuchane vlasy a Ron by mel byt hodne pihovaty. Jinak to ale nemelo chybu.

  8. No Herry uz byl taky v tomto dile rozcuchanejsi nez v prvnim :-)))) Jinak musim rici, ze v anglictine se mi film libi take mnohem vic. Clovek si uzije one spravne ironie v hlasech dospelych hercu. Joj. Snape mluvi mrazive, Lucius zhnusene a Ron ma od prvniho dilu o mnoho hlubsi hlas. Mimochodem Ron je skvely herec. Pekne jsem si uzivala jeho zoufale skuhrani u pavouku 🙂

  9. Ja jsem videla Komnatu ve trech verzich. S nemeckym dabingem, s ceskym dabingem a v originalu. Original je sice original, ale zrovna u Harryho mo C. dabing nevadi. Je dokonaly! Nemecky je strasny. Snape ma hlas jak kastrat a Ron naopak prilis hluboky, takze napr. scena u pavouku, ktera je zminovana v komentari nade mnou, vubec nevynikne tolik, jako v tom ceskym. Anebo Ronovo “Co to bylo???”, kdyz Mlaticka bouichne jednou vetvi do auta, atd.

  10. Má dojem že tam nikde nebylo řečeno, že je oškvivá, jenom to, že má předkus, a řekla bych, že subjektivní názory by se neměly brát vážně

  11. ztuuutun ghjtjuuuuuuuuuuhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhzzzzzzzzzdrzh rzd

  12. Ma smzsl na ten film chodit,kdyz jsem na nem nebyla?????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

  13. odpovedet
    mam tajemnou komnatu i kamen mudrcu(dvd)doma.oba filmy jsem moc peclive porovnavala a nejlepsi je proste snape.to mi nevymluvite.a nejlepsi byl hlavne soubojnicky klub.to,jak snape lockharta rodrti proste nema chybu.

  14. me se teda druhy dil nelibil.udelali z toho frasku.na zacatku moc dlouhy a v Komnate se to sebehlo moc rychle.taky se mi nelibilo,jak bazilisek mel v pomeru ke svemu telu moc male zuby.a Fawkes nevypadal jako zivi ptak,ale digitalni napodobenina

  15. máš pravdu. Hrozně se mi líbil. Rusové si prej stěžují, že vypadá jako Putin!!!!!!

  16. Super
    Já si myslím,že tento článek je skvělý. Hodně se o Harryho zajímám. Líbí se mi všechny díly.

  17. duležitý dopis
    Chtěl sem se vás zeptat jestli nevite něco o tom jestli Hermionu bude hrát ta samá herečka i v ostatních díle (jestli ju nahodou nevymnění ) a kdyš vymění tak za koho ???????????prosím odepište Petr Marvan

  18. Herry Potter
    je to super film a ten herec co ztvarnil Herryho Pottera je fakt krasnej je sexy

Zveřejnit odpověď

Zveřejnit odpověď