Dvacetiny s Epochou: František Kotleta aka Leoš Kyša

To nejlepší nakonec, aleb nejzářivější hvězda fantastiky ze stáje Epochy.
Z Bruntálu se na vás zle mračí Leoš Kyša s maskou Františka Kotlety v kapse!

Zatímco se Leoš Kyša snažil tvářit jako seriozní publicista, začal žít svým životem démon české akční fantastiky jménem František Kotleta. Tenhle chlapík se objevil na apríla právě na Fantasy Planet v době, kdy byl po brakových splatterech opravdu velký hlad. Od první ukázky k první knize uplynulo moře času, ale lidé si nenechali rozmluvit, že to byl jen blbej fórek, a tak vznikl první díl Bratrstva krve, Hustej nářezFakt hustej nářez a Mega hustej nářez na sebe nenechaly dlouho čekat, následovala dvoudílná Perunova krev, první dobrodružství Tomáše Koska s názvem Příliš dlouhá swingersparty

Mezitím kolem Kotlety vznikla spousta legend (bruntálský řezník, jesenický Mauglí a kdesi cosi) a Leoš Kyša se královsky bavil. Jenže každá zábava a styl jednou omrzí, a tak přišly první „experimenty“, výlety mimosplácané krvavé rubačky – superhrdinský román Lovci a rozporuplně přijatý prequel k Bratrstvu Krve Vlci. A po Velkých problémech v Malém Vietnamu spatřil světlo světa i stejnojmenný první díl tetralogie Spad. Kotleta to prostě sekal jako Baťa cvičky.

V roce 2017 odstartoval Leoš Kyša po boku Borise Hokra kariéru editora – a výsledkem byly tři povídkové antologie, které zbouraly předsudky o tom, že Češi povídky nečtou. Ve stínu říše, Ve stínu apokalypsy a Ve stínu magie přinesly kombinaci zkušených literárních mazáků a neokoukaných tváří a katapultovaly některé nováčky do popředí čtenářského zájmu. O tom, jak se dělá antologie, jsme vám přinesly s oběma editory obsáhlý rozhovor (první a druhý díl).

V uplynulém roce vyšly hned dvě nové kotletovky: Poutník z Mohameda, přepsaný remake staršího dvoudílného díla vydaného ještě pod jménem Leoš Kyša, a Stalingrad, další přírůstek k Bratrstvu krve. A pro doplnění: Hustej nářez  dostal i komiksovou podobu.

Nedávno jsme recenzovali nejnovější Kotletovu věc – postapo Underground, a exkluzivně jako příloha Časopisu Pevnost čekají na čtenáře kompletně přepracovaní a rozšíření Válkotvůrci, sborník starších povídek Leoše Kyši.

Plodný chlapík tenhle Kotleta, co říkáte?

 

A co nám František Kotleta popřál?

Pamatuji si, když jsi byla mladá a divoká a mlátila s tebou puberta. Bylo to občas k nevydržení, hlavně to, co ti občas vyrašilo v komentářích. Ale stejně jsi byla pořád sexy kočka, na kterou se člověk podíval se zalíbením. Vždycky sis oblékla něco nového, co mě zaujalo, pokaždé jsem čekal, s čím zase přijdeš – a nikdy jsi mě nezklamala. Je s tebou pořád sranda, ale umíš se bavit i o vážných věcech, a to na tobě cením nejvíc. A také to, že jsi tady pořád pro nás pro všechny – fanoušky i autory fantastiky. Bez tebe by celý ten náš svět byl už dvacet let chudší a smutnější a já jsem vážně rád, že i přes těžkosti, které provází každou kočku jako jsi ty, tu pořád jsi a hledíš s optimismem k další dvacítce let, co tě čeká. Tak se drž, holka. Jsem rád, že jsi na světě a pořád tak čilá a čiperná.

S láskou tvůj František

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď